Biolodzy odkryli gen, który spowodował ewolucję ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Gen ARHGAP11B, który jest obecny tylko u ludzi i stymuluje rozwój nowej kory mózgowej, mógł odegrać ważną rolę w ewolucyjnym rozdzieleniu człowieka i małpy, eksperci z Instytutu Biologii Molekularnej i Genetyki Komórkowej. Maxa Plancka w Niemczech. Opowiedzieli o tym w artykule w czasopiśmie EMBO Reports.

Nowa kora mózgowa (neocortex) - obszary kory mózgowej, które u ssaków niższych są prawie nierozwinięte, a u ludzi stanowią główną część kory i odpowiadają za wyższe funkcje nerwowe, w tym świadome myślenie i mowę.

 

Ponieważ badania nad małpami człekokształtnymi są w Europie zabronione ze względów etycznych, naukowcy wyhodowali organelle z komórek macierzystych - trójwymiarowych struktur komórkowych wielkości kilku milimetrów - mózgu ludzi i szympansów. Wprowadzenie genu ARHGAP11B do organoidu mózgu szympansa doprowadziło do aktywnego tworzenia komórek macierzystych przeznaczonych do tworzenia kory nowej, a także ogólnie do wzrostu liczby neuronów. 

 

Zablokowanie genu ARHGAP11B w organellach mózgu człowieka spowodowało zmniejszenie liczby komórek macierzystych do tworzenia kory nowej do poziomu, jaki występuje w organellach mózgu szympansa. We wcześniejszych eksperymentach ta sama grupa naukowców wykazała, że ​​ARHGAP11B może powiększać mózgi naczelnych. Jednak nie było jasne, czy ten gen odgrywa rolę w ewolucyjnym wzroście ludzkiej kory nowej.

 

Udało się wykazać, że ARHGAP11B odgrywa kluczową rolę w rozwoju kory nowej podczas ewolucji człowieka. Biorąc pod uwagę ważną rolę ARHGAP11B, można przypuszczać, że niektóre wady rozwojowe kory nowej mogą być spowodowane mutacjami w tym genie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj