Biolodzy odkryli zaskakujące podobieństwo między genetyką a mózgiem ludzi i ośmiornic

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Centrum Medycyny Molekularnej Maxa Delbrücka zasugerowali, że gatunek ludzki ma swój mózg złożony w taki sam sposób jak ośmiornice. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Wcześniejsze badania wykazały, że gdy zmieniają się warunki środowiskowe, ośmiornice niezwykle szybko zmieniają swoje sekwencje RNA. Zwykle adaptacja zaczyna się od zmiany w genach DNA, które można porównać z książką kucharską, a RNA z przepisem zapisanym na osobnej kartce. Zmiana informacji na kartce papieru jest znacznie łatwiejsza niż przedrukowanie książki.

 

Autorzy nowej pracy zasugerowali, że ta elastyczność RNA jest w jakiś sposób związana z repertuarem mikroRNA - małych cząsteczek, które mogą specyficznie wiązać się z określoną sekcją RNA. W tym przypadku następuje wzrost lub spadek aktywności produkcji substancji, za syntezę której odpowiada RNA. Po przeanalizowaniu 18 próbek pobranych z martwych ośmiornic Octopus vulgaris, Octopus bimaculoides i kałamarnicy Euprymna scolopes naukowcy potwierdzili swoją hipotezę. U głowonogów znaleziono 138 rodzin miRNA, z czego 42 rodziny były nowe i znajdowały się głównie w mózgu i tkance nerwowej.

 

To odkrycie stawia ośmiornice na trzecim miejscu pod względem różnorodności mikroRNA w świecie zwierząt i na pierwszym miejscu wśród bezkręgowców. Liczba mikroRNA u ośmiornic jest taka sama jak u kręgowców, takich jak kurczaki i żaby. Dla porównania, ostrygi i ośmiornice miały kiedyś wspólnego przodka. Od tego czasu ci pierwsi pozyskali tylko pięć nowych rodzin mikroRNA, a ośmiornice - 90. Tylko raz, gdy takie nabytki na dużą skalę miały miejsce u kręgowców - ludzki genom koduje około 2600 dojrzałych mikroRNA. Naukowcy twierdzą, że odkrycie sugeruje, że złożona inteligencja, w tym inteligencja głowonogów, może być związana z ekspansją mikroRNA.

 

Wcześniej udowodniono, że mózg kałamarnicy jest prawie tak złożony jak mózg psa. Istnieją nawet dowody na to, że ośmiornice mogą śnić, co rzadko jest potwierdzane u bezkręgowców. W przeciwieństwie do innych inteligentnych zwierząt, ich układ nerwowy jest bardzo rozproszony: znaczna część z 500 milionów neuronów jest rozproszona wokół ramion. Każde ramię jest zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji i może nawet nadal reagować na bodźce po separacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj