Borsuk odkrył skarb z czasów Imperium Rzymskiego

Kategorie: 

Źródło: Ministerstwo Kultury Księstwa Asturii

W północno-zachodniej Hiszpanii, odkryto skarb z czasów rzymskich. Znalezisko było możliwe tylko, dzięki wysiłkom głodnego borsuka polującego w poszukiwaniu pożywienia. Niezwykłe wykopaliska zostały opisane w czasopiśmie Journal of Prehistory and Archeology, opublikowanym w zeszłym miesiącu przez Uniwersytet Autonomiczny w Madrycie.

Blisko 200 monet z czasów rzymskich, zostało wykopane przez borsuka szukającego jedzenia podczas ostrej zamieci, która sparaliżowała Hiszpanię w styczniu 2021 roku. W tym czasie, wiele stworzeń próbowało znaleźć jagody, robaki lub owady, jednak zwierze wykopało tylko garść monet, które później zauważył jeden z mieszkańców. Skarb znajdował się w jaskini La Cuesta de Berció.

Journal of Prehistory and Archeology

Większość z tych późnorzymskich monet „pochodzi z północnego i wschodniego regionu Morza Śródziemnego” z Antiochii, Konstantynopola, Arles i Lyon w południowej Francji, a nawet z Londynu. Według badaczy, monety zostały ukryte w związku z „niestabilnością polityczną” związaną z inwazją Swebów, ludu germańskiego, który najechał północno-zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego w V wieku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj