Boże Narodzenie czyli globalne solarne święto przesilenia zimowego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od tysięcy lat, w okolicach przesilenia zimowego, odbywały się uroczystości, których celem było uczczenie odradzania się Słońca. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji narodziny Mitry, Słowianie mieli wtedy swoje Szczodre Gody, dlatego również Chrześcijanie dokładnie w tym samym czasie umiejscowili symboliczne obchody urodzin Jezusa Chrystusa, które zwiemy dzisiaj Bożym Narodzeniem.

 

Pojawiające się w naszym domu choinki, nie mają nic wspólnego z chrześcijańską tradycją tylko zostały do niej inkorporowane. Również tradycja obdarowywania się prezentami jest kultywacją zwyczajów, które trwają znacznie dłużej niż historia Kościoła Katolickiego.

 

Zwyczaj ten został zapożyczony ze starorzymskich Saturnaliów, obchodzonych dokładnie w tym samym okresie jak Boże Narodzenie. Można się nawet doszukiwać podobieństw w postaci Św. Mikołaja, którego da się przyrównać do Saturna, dającego prezenty lub rózgę.

U Słowian w tym samym czasie obchodzono tak zwane Godowe Święto, Szczodre Gody, Święto Zimowego Staniasłońca, które są uznawane za początek nie tylko nowego roku słonecznego, ale też liturgicznego oraz wegetacyjnego. Od tego momentu Swaróg - Słońce znów zaczynał odzyskiwać panowanie nad światem. 

Podbój Europy przez chrześcijan wyglądał dość podobnie do ostatniej ekspansji Państwa Islamskiego. Po prostu starano się zniszczyć wszystko, co pozostało po konkurencyjnych wierzeniach. Czasami jednak bywało tak, że narzucana religia przejmowała różne zwyczaje legalizując je i osadzając w nowych uwarunkowaniach.

Na przykład choinka w formie drzewka formalnie pochodzi z Niemiec z XVII wieku, ale pomysł jej stawiania w domu jasno wynika z praktyk pogańskich polegających na dekorowaniu zielenią domostw w środku zimy. W naszej strefie klimatycznej mogły do tego służyć tylko drzewa iglaste.

 

Dzisiaj mamy dzień poprzedzający Boże Narodzenie zwany Wigilią, Gwiazdką lub wieczerzą wigilijną. Zwyczajowo uroczystość ta rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej "gwiazdki" na niebie, która ma nawiązywać do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej miejsce narodzin Jezusa. 

Obecnie przesilenie zimowe przypada na 21-22 grudnia, ale na początku naszej ery przypadało ono właśnie na 25 grudnia. Święto w tym okresie zawsze związane było z kultem Słońca, które czczono jako najważniejszego Boga. Oznacza to, że paradoksalnie Boże Narodzenie jest jak najbardziej odpowiednią nazwą dla tego święta.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ...

No niech to ch*j strzeli !

No niech to ch*j strzeli ! Napiszecie ku*wa do mnie w końcu ? Weżcie się w garść i mi pomózcie ją zdobyć.

Bo jeżeli mi jej nie pomożecie to może to potrwać jeszcze kilka miesięcy a nawet lat. Więc ja was błagam  o POMOC ! Piszcie tutaj zemną. PROSZĘ WAS !

Pozdrawiam.

Portret użytkownika Alien9174

Jezus był synem rzymskiego

Jezus był synem rzymskiego legionisty i Żydówki o imieniu Miriam, miał trzech braci i dwie siostry. Kościół Kat...olicki powstał dopiero po ponad 300 latach od śmierci Jezusa, bo tyle zajęło im czasu fałszowanie Ewangelii i eliminowanie prawdziwego Kościoła Jezusa Chrystusa. W Septuagincie ludzie, którzy uwierzyli w Jezusa nazywani byli Eklezją, czyli "powołani dobrowolnie na równych prawach"  - w przeciwieństwie do kościoła kat...olickiego, który wyznawał wtedy tylko jedną zasadę - "Jezus albo śmierć" ................................................................................................................................. BUCZNAPOSKI. 

Portret użytkownika Homo sapiens

Jeżeli mogę troszkę się

Jeżeli mogę troszkę się odnieść do tekstu to przede wszystkim Biblia mówi nam za pomocą symboli, że Bóg jest Słońcem ! Dla Filona z Aleksandrii i Józefa Flawiusza menora była odbiciem układu planetarnego – stąd siedem ramion menory oznacza siedem planet ze Słońcem pośrodku. Natomiast Słońce, zgodnie z metaforami biblijnymi, to symbol Boga: „Bo Pan Bóg jest słońcem i tarczą” (Ps 84, 12).

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika mordulec

Pewnie mnie tu zjedzą za ten

Pewnie mnie tu zjedzą za ten komentarz, ale co tam Smile Totalny cyrk z wiarą w ziomeczka, którego urodziła dziewica (tiaaa) i obchodzenie urodzin bez solenizanta Biggrin No i szkoda Józefa, bo nie dość  że nieślubne dziecko, to nawet nie pochędożył sobie XD Ciekawe jaki polew muszą mieć elity religijne, z tej całej tumaniej tłuszczy i motłochu, która w dodatku płaci owocami swojej pracy na ten cały bajzel i utrzymuje darmozjadów kapłanów, uczestnicząc w jednym, wielkim spektaklu czarnej magii i najgorszej odmianie satanizmu.

Skomentuj