Bransoletka sprzed 40 tysięcy lat nosi ślady zaawansowanej obróbki

Kategorie: 

Źródło: siberiantimes.com

Denisowianie to tajemniczy lud, który zamieszkiwał Syberię jeszcze przed 40 tysiącami lat. Wytworzyli oni cywilizację, o której wciąż bardzo niewiele wiemy i wyginęli. Trwające obecnie wykopaliska przynoszą kolejne sensacyjne odkrycia jak ten najstarszy element biżuterii, który został kiedykolwiek odnaleziony.

 

Ostatnie badania kierują naukę na nowe tory. Wszystko za sprawą tajemniczych denisowian, których ślady odkryto niedawno w Azji. Analiza genetyczna dowiodła, że około 50 tysięcy lat temu denisowianie krzyżowali się z ludźmi i wiele z puli genów mamy wspólnych z nimi. Wiadomo to, ponieważ w jaskini w Rosji odnaleziono szczątki istot tego nieznanego gatunku. Potem wykonano analizę genetyczną i potwierdzono, że był to kolejny gatunek humanoida koegzystujący w jednym czasie na Ziemi.

Foto: Anatolij Derevyanko i Michaił Shunkov, Anastasia Abdulmanova.

Teraz dzięki znalezisku z jaskini Denisowa na syberyjskim Ałtaju, okazuje się, że umieli oni dokonywać zaawansowanej obróbki i odwiertów w kamieniach. To bardzo zaskakujące, bo okazuje się, że te hominidy tworzyły dużo bardziej zaawansowaną cywilizację niż nam się wydawało. Technologia produkcji takich bransolet jest bardziej powszechna w znacznie późniejszym okresie, w epoce neolitu. Nie jest do końca jasne w jaki sposób denisowianie mogli stworzyć taką bransoletkę.

Bransoletka wykonana z chlorynu - Wewnątrz ślady wiercenia - Foto: Anatolij Derevyanko i Michaił Shunkov, Anastasia Abdulmanova.

Rosyjscy naukowcy powiedzieli, że znaleziono dwa fragmenty bransoletki o szerokości 2.7 cm i grubości 0,9 cm. W pobliżu jednego z obecnych pęknięć wywiercono otwór o średnicy około 0,8 cm. Naukowcy odkryli, że prędkość obrotowa wiertła była dość wysoka, a jego wahania minimalne. Ten sposób wiercenia to technologia poznana dużo później i nikt się nie spodziewał tego od stworzeń uważanych za osobny gatunek prymitywnych istot z rodziny człowiekowatych (Hominidae). To sugeruje, że denisowianie byli najbardziej postępowym podgatunkiem człowiekowatych, znacznie przewyższającym neandertalczyków i ludzi.

Zęby denisowian są zupełnie inne od ludzkich oraz neandertalskich

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj