Brasil, celtycka wyspa szczęścia Czy istniała?

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Istnieje wiele legend i mitów związanych z tajemniczymi wyspami, które znikają i pojawiają się na mapach Ziemi. Jedną z tych wysp jest Brasil. Wzmianki o tej wyspie można znaleźć na starożytnych mapach od 1325 do 1800 roku. Uważa się, że Brasil była związana ze starożytnymi celtyckimi rytuałami i ceremoniami.

Irlandzka mitologia mówi, że wyspa kryje się za mgłą i jest pokazywana tylko raz na siedem lat. Brasil, nazywane niekiedy Hy-Brasil znajdowała się ponoć 200 mil od zachodniego wybrzeża Irlandii na północnym Atlantyku. W 1486 roku z Bristolu wysłano dwa statki z misją odszukania Brasil, jednak po dwóch miesiącach bezowocnych poszukiwań wróciły one do brzegów Irlandii.

Wielu naukowców uważa, że Brasil była fikcyjną wyspą stworzoną w celu wypełnienia luk na mapach.Ostatnia udokumentowana wzmianka na jej temat pochodzi aż 1872 roku. Profesor geologii William Ryan uważa, że wyspa mogła wówczas zostać zalana w wyniku zmian poziomu morza. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą, na tym samym obszarze istnieje wiele podwodnych pasm górskich, które mogą być częścią tej zaginionej wyspy. 

Hy-Brasil został również zidentyfikowany z Porcupine Bank, obszarem irlandzkiego szelfu na Oceanie Atlantyckim około 200 kilometrów na zachód od Irlandii. Taka opinia pojawiłą się już w 1870 roku w artykule naukowym na łamach czasopisma Geological Society of Ireland. Historycy są zdania, że opowieść o Brasil ma swoje korzenie w mitologii celtyckiej, w której występuje motyw położonej na zachód od Irlandii krainy szczęścia i nieśmiertelności. Później została ona obudowana aurą nieporozumień i błędnych przekazów, które zostały uznane za faktyczne.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj