Brytyjscy naukowcy odkryli, jak powstają wędrujące planety

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Brytyjscy naukowcy z Queen Mary University of London dokonali przełomowego odkrycia na temat pochodzenia tajemniczych "planet zbuntowanych" - obiektów o masie planetarnej, które swobodnie dryfują w przestrzeni kosmicznej, niezwiązane z żadnymi gwiazdami. Wyniki ich badań zostały opublikowane na portalu arXiv, platformie prezentującej najnowsze doniesienia z dziedziny nauk ścisłych.

 

 

Planety zbuntowane, zwane również planetami zbójeckimi, to wciąż mało poznane obiekty astronomiczne. Ze względu na trudności w ich wykrywaniu, naukowcy nie mają pełnego obrazu na temat ich pochodzenia. Dotychczas uważano, że mogą one powstawać w standardowy sposób w dyskach protoplanetarnych wokół młodych gwiazd lub w obłokach gazu i pyłu. Nowe badania rzucają jednak nowe światło na ten problem.

 

Zespół badaczy z Queen Mary University of London przeprowadził serię zaawansowanych symulacji komputerowych, aby zrozumieć, co może powodować, że planety opuszczają swoje orbity i wyruszają w samotną podróż przez kosmos. Kluczowym odkryciem okazało się, że głównym źródłem tych tajemniczych obiektów są układy podwójne lub okołopodwójne, w których planety krążą wokół pary gwiazd.

 

Symulacje wykazały, że w tego typu układach gwiezdnych dochodzi do wyrzucania w przestrzeń kosmiczną od dwóch do siedmiu planet o masie porównywalnej z masą Ziemi. Jeśli natomiast mówimy o planetach-olbrzymach, znacznie masywniejszych, to częstotliwość takich wyrzutów spada do około 0,6.

 

Naukowcy uwzględnili w swoich symulacjach szereg parametrów, takich jak początkowa masa dysku protoplanetarnego, wpływ środowiska zewnętrznego czy poziom turbulencji w dysku. Każda z symulacji obejmowała okres 10 milionów lat, co pozwoliło zaobserwować pełny proces formowania się układu planetarnego.

 

Kluczowe okazało się uwzględnienie układów podwójnych gwiazd. To one wydają się być głównym źródłem wyrzucania planet w przestrzeń kosmiczną, co tłumaczy, dlaczego te tajemnicze obiekty są stosunkowo liczne w naszej galaktyce. Odkrycie to ma istotne implikacje dla naszego rozumienia ewolucji układów planetarnych. Dotychczas uważano, że planety zbuntowane to stosunkowo rzadkie obiekty, jednak nowe badania sugerują, że mogą one być znacznie powszechniejsze, niż sądzono.

 

Odkrycie brytyjskich naukowców z pewnością przyczyni się do pogłębienia naszej wiedzy na temat dynamiki formowania się i ewolucji układów planetarnych. Zrozumienie mechanizmów prowadzących do powstawania planet zbuntowanych może mieć także istotne znaczenie dla poszukiwań pozaziemskich form życia, które mogłyby rozwijać się na tego typu obiektach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj