Brytyjski badacz: pod pseudonimem Szekspira pisała Żydówka z weneckiej rodziny muzyków

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Świat obchodzi 400. rocznicę śmierci wybitnego brytyjskiego dramaturga, klasyka literatury światowej, Williama Szekspira. Pomimo dużego zainteresowania ze strony badaczy, tożsamość Szekspira wciąż pozostaje tajemnicą. Brytyjski naukowiec John Hudson uważa, że pod tym pseudonimem faktycznie skrywała się kobieta o imieniu Amelia Bassano.

 

Hudson po raz pierwszy swoją teorię ogłosił w 2008 roku. Od tamtej pory starannie gromadził dowody w tej sprawie, pisze Blitz Quotidiano. Według niego, „Szekspir” Amelia Bassano była ciemnowłosą Żydówką z rodziny weneckich artystów, którzy mieszkali w Londynie. Hudson dowodzi, że Bassano urodziła się w 1569 roku w rodzinie nadwornych muzyków Elżbiety I i w młodym wieku została kochanką kamerdynera Chamberlain Henry Carey, który pracował u barona Hansdona. Handson odpowiadał za wszystkie teatry w Wielkiej Brytanii i patronował wydawnictwu, które publikowało dzieła Szekspira.

 

Bassano była dobrze przygotowana i posiadała wszystkie umiejętności, wiedzę i kontakty, które kanonicznie przypisywane są Szekspirowi. Zdaniem Hudsona, „Ciemna Dama” miała również związek z dramaturgiem Christopherem Marlowe, twórcą Doktora Faustusa. Zaszła wówczas w ciążę. Potem zmarła w ubóstwie w 1645 roku.

 

Jednym z głównych argumentów Hudsona przemawiającym za tym, że Szekspir był wenecką Żydówką, jest fakt, że Bassano dokładnie opisuje włoskie dania i Włochy, a Szekspir, który jest uważany za autora „Hamleta” i „Romeo i Julii”, nie opuszczał Anglii przez całe życie. Ponadto, Amelia znała hebrajski.

 

Teoria Hudsona nie zyskała szerokiego wsparcie ze strony naukowców i była jedną z wielu krążących w Internecie spiskowych teorii na temat tożsamości Szekspira. Jednak zwolennicy Bassano wskazują, że nie przypadkiem w „Otello" odnajdujemy postać o imieniu Amelia, a w „Kupcu weneckim" - Bassanio.

 

Warto również zauważyć, że nie jest to pierwsza wersja, według której to kobieta była wybitnym dramaturgiem, a nie Szekspir mężczyzna. Istnieją sugestie, że autorem dramatów była Anne Hatuey, żona Szekspira. Autorstwo dzieł przypisywano także hrabinie Pembroke, Mary Oxford.

 

William Szekspir urodził się w Stratford-upon-Avon w 1564 roku, a zmarł w dniu 23 kwietnia (3 maja) w 1616 r. Tradycyjnie przyjmuje się, że pisarz odszedł w dniu swoich urodzin, ale historycy nie są pewni, czy Szekspir urodził się 23 kwietnia. Trzy dni po śmierci ciało Szekspir zostało pochowane w absydzie kolegiaty Świętej Trójcy w Stratford.

 

Artystyczny dorobek dramaturga składa się z 38 sztuk, 154 sonetów i 4 poematów. Dramaty Szekspira zostały przetłumaczone na wszystkich główne języki świata i odgrywane są na scenach teatrów częściej niż dzieła innych dramaturgów.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika WzK

Mam nadzieję że tak pełen

Mam nadzieję że tak pełen "oświecenia" portal zrobi wreszcie analizę Kubusia Puchatka. Swoją drogą to ONR powinno nakazać wydanie wszystkim bibliotekom dzieł tej żydówki, no i spalić oczywiście

Portret użytkownika wdm

Analizę twojej osoby powinien

Analizę twojej osoby powinien zrobić psychiatra... Masz paranoję, że nawet w informacji dotyczącej brytyjskiego świra widzisz "knowania tych znienawidzonych przez siebie, z przyczyn pewnie równie irracjonalnych, Polaków"?

Portret użytkownika Jan

Oczywiście to musi być

Oczywiście to musi być kobieta, no bo wg wspłóczesnego lewactwa kobieta w niczym nie ustępuje mężczyznom, a nawet ich przewyższa, a dalej koniecznie, co bardziej wybijająca sie postać, i wszędzie tam gdzie nie można nic udowodnić, musiała być Żydem. Innej opcji nie ma. Podobnie jak chcieli zrobić z naszego Pileckiego Żyda. Nie dało się to zasunęli nad nim w świadomości świata zasłonę mlczenia. Podobnie jak genialnego szachistę Bobby Fishera, który osobiście zaprzeczał, że jest żydem i dodawał, że nawet nie jest obrzezany, to po finasowym zniszceniu go, po jego śmierci, zrobili film (Pawn Sacrifite), w którym aktorka grające jego matkę zapewniła o jego pochodzeniu. "Brytyjski naukowiec" John Hudson...żałosne.

Strony

Skomentuj