Brytyjski kosmolog zasugerował, że eksperymenty w LHC mogą skompresować Ziemię do wielkości boiska

Kategorie: 

Źródło: CERN

Zdaniem coraz większej ilości naukowców, eksperymenty wykonywane za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów - LHC - mogą doprowadzić do katastrofy. Brytyjski kosmolog, Martin Rees zasugerował, że rezultatem któregoś z eksperymentów być nawet ściśnięcie naszej planety do rozmiaru boiska futbolowego.

 

Martin Rees zrobił w środowisku naukowym spore zamieszanie, gdy oświadczył, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, iż eksperymenty polegające na zderzeniu cząstek elementarnych w wielkich akceleratorach jak LHC mogą doprowadzić do katastrofy. Jego zdaniem zagrożeniem jest możliwość powstania czarnej dziury, która może wessać ziemię.

Brytyjczyk zwrócił też uwagę, że przerażającą konsekwencją zderzeń cząstek z dużymi prędkościami może być reorganizacja kwarków w postaci skompresowanych obiektów, zwanych dziwadełkami, które są w stanie przekształcać wszystko co napotykają w nową formę materii. Może dojść do tego, że cała Ziemia zostanie tak przeksztalłcona w supergęstą kulę o średnicy 100 metrów.

 

Oprócz tego, Reese zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie stwarza skoncentrowana energia w momencie rozbijania cząstek. Jego zdaniem może to wywołać tak zwane "przejście fazowe". W rezultacie mogłoby dojść do przerwania czasoprzestrzeni, co skutkowałoby kosmiczną katastrofą.

Ostrzeżenia kolejnego uczonego przed konsekwencjami eksperymentów w LHC są wciąż traktowane jako ciekawostki, a w tym samym czasie akcelerator w CERN prowadzi eksperymenty z coraz większą prędkością zderzeń, osiągając tym samym coraz wyższe ich energie. Czy obawa, że w pewnym momencie coś może pójść nie tak, to rzeczywiście tylko szaleństwo?

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika mirmił

To się raczej nie zdarzy ,bo

To się raczej nie zdarzy ,bo wpierw musiała by powstać tam stabilna i wystarczająco silna czarna "dziurka" która by nie znikła po chwili ,no i mieć wystarczająco dużą masę by poradzić sobie na początek z samym urzadzeniem a póki co , oni jedynie pojedyncze cząstki potrafią rozpędzać i zderzać ze sobą a z tej mąki "chleba nie będzie".

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Kmieciu

A juści, na pewno tak będzie

A juści, na pewno tak będzie Blum 3 ... Admin od 2015 r. straszy tym nieszczęsnym LHC i jakoś końca świata nie było, Wszechświat nie przestał istnieć, nie otwarto bramy do Piekła, Ziemi nie wciągło w czarną dziurę, to i kosmicznym WinRarem też nic jej nie skompresuje. Śpijmy spokojnie, nauka (w przeciwieństwie do fanatyków religijnych i innych takich "ufologów") wie co robi.

 

Strony

Skomentuj