Cała historia starożytnej Grecji musi zostać zmieniona

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Austrian Academy of Sciences doszli do wniosku, że niektóre wydarzenia w historii starożytnej Grecji miały miejsce 50 lub nawet 150 lat wcześniej, niż się powszechnie uważa. Wszystko dzięki zmodyfikowanej metodzie, datowania izotopem węgla C-14, która pozwala na określenie wieku znalezisk młodszych niż 50 tysięcy lat.

 

Austriaccy eksperci zwrócili uwagę na fakt, że ilość izotopu węgla-C14 zależy od warunków klimatycznych, i stworzyli procedurę analizy, porównując wyniki z parametrami obiektów, których wiek był już znany z innych źródeł. Swoją metodę wykorzystali oni do określenia wieku obiektów ze stanowiska archeologicznego w Sindos. Po odkryciu ceramiki z dokładnymi datami naukowcy dokonali jej analizy i zaczęli zmieniać starożytną grecką chronologię. Okazało się, że wiele ważnych wydarzeń, w tym różne wynalazki i dzieła literackie, mogły pojawić się 50-150 lat wcześniej.

Dzięki temu odkryciu wiadomo chociażby, że rozprzestrzenianie się pisma w Grecji i we Włoszech zaczęło się już w IX wieku p.n.e. i trwało dłużej, niż się powszechnie uważa. Co więcej, odkrycia naukowców pozwolą na dokładniejsze szacunki co do wieku wielu innych artefaktów z podobnego okresu. Już wkrótce możemy spodziewać się nowych zastosowań tej technologii.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika kamilowski

Przecież metoda badania

Przecież metoda badania weglem C14 u swoich podstaw ma założenie, że badany obiekt nie może być starszy niż właśnie mniej więcej 50 tysięcy lat. Co to za brednie znowu??

Skomentuj