Chiny wykorzystują superkomputer do tworzenia sztucznej inteligencji porównywalnej z ludzkim mózgiem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Informatycy w Chinach twierdzą, że uruchomili program sztucznej inteligencji, który wykorzystuje architekturę tak złożoną, jak ludzki mózg. Naukowcy opisali go jako model sztucznej inteligencji „w skali mózgu”, który może mieć zastosowania od sterowania autonomicznych samochodów i grafiki komputerowej po chemię i inne odkrycia naukowe.

 

Model sztucznej inteligencji nazwany „bagualu” lub „garnek alchemika” został uruchomiony na najnowszej generacji superkomputera Sunway znajdującego się w Narodowym Centrum Superkomputerowym we wschodniej prowincji Jiangsu. Sunway TaihuLight jest oficjalnie czwartym najpotężniejszym superkomputerem na świecie, ale naukowcy twierdzą, że ostatnia demonstracja stawia go na równi z amerykańskim Frontierem, który obecnie znajduje się na szczycie listy.

 

W latach 2016-2018 Sunway był najpotężniejszym komputerem na świecie na liście superkomputerów Top500, ale chińskie instytucje nie dostarczają już danych dotyczących wydajności maszyny aby znaleźć sę na liście. Chiny nadal mają 173 superkomputery w Top500, więcej niż jakikolwiek inny kraj.

South China Morning Post doniósł, że program Bagualu działał z 174 bilionami parametrów, dorównując, według niektórych szacunków, liczbie synaps w ludzkim mózgu. W publikacji stwierdzono, że superkomputer Sunway ma ponad 37 milionów rdzeni procesorów, czterokrotnie więcej od amerykańskiego superkomputera Frontier. Ma również dziewięć petabajtów pamięci, co odpowiada pojemnośći ponad 2 milionów filmów w HD.

Jeden z badaczy powiedział, że jego moc daje najnowszej wersji Sunway możliwość wykonywania obliczeń równoległych, które naśladują ludzkie myślenie. Czy ten superkomputer zacznie myśleć jak człowiek? A jeśli tak to czy Chiny opowiedzą o tym całemu światu?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj