Co dzieje się z mózgiem przed śmiercią?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy badali ludzki mózg przez dziesięciolecia przed śmiercią i próbowali zrozumieć, co dzieje się w świadomości podczas tego procesu. Teraz odkryli, że przed śmiercią mózg pracuje na pełnych obrotach. 

 

Specjaliści z Uniwersytetu w Langone przeprowadzili badanie, które pozwala dowiedzieć się, co człowiek czuje przed śmiercią i co dzieje się w jego umyśle. Raport został opublikowany w czasopiśmie Neuroscience.

 

W badaniu wzięło udział 567 osób, w tym kobiety i mężczyźni. Wszyscy przeżyli zatrzymanie akcji serca i po resuscytacji wrócili do życia. Naukowcy przeprowadzili wywiady z ludźmi, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę czuli w momencie zatrzymania akcji serca.

Sami ludzie mówili, że mimo śmierci klinicznej byli przytomni. Uczestnicy opisywali swoje odczucia słowami „oddzielenie od ciała”, „zrozumienie życia” oraz „analiza działań w stosunku do innych ludzi”.

 

Oprócz ankiet naukowcy śledzili również aktywność mózgu ludzi w momencie śmierci klinicznej. Wyniki badań potwierdziły, że w tym czasie mózg pracował na pełnych obrotach. Naukowcy zarejestrowali aktywność fal mózgowych, które zwykle działają, jeśli osoba jest zaangażowana w ciężką pracę intelektualną. Zauważyli również, że w badaniach tych nie zarejestrowano fal odpowiedzialnych za stres. Możemy zatem stwierdzić, że ludzie przechodzą proces świadomości i myślenia, ale nie doświadczają podniecenia ani doświadczenia.

 

Naukowcy zauważają jednak, że ta praca nie będzie ostateczna, ponieważ planują kontynuować badanie tego, co czuje osoba w chwili śmierci. Autorzy artykułu twierdzą, że mogą już dzielić się pewnymi spostrzeżeniami na temat doświadczeń ludzi przed śmiercią, ale informacje te są wciąż niepełne. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj