Co istniało przed Wielkim Wybuchem?

Kategorie: 

graphix1.co.uk

Przyjmujemy zwykle bezrefleksyjnie, że wszechświat się rozszerza a jego początek nastąpił w Wielkim Wybuchu. Niektórzy, bardziej dociekliwi, mogą zapytać, co było przed tym wybuchem. Nie ma dobrej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Naukowcy nie są, co do tego zgodni i panuje kilka równoprawnych hipotez.

 

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku uczeni zdali sobie sprawę, że wszechświat przyspiesza. Jeszcze Einstein wierzył, że Wszechświat jest raczej statyczny i niezmienny. Teraz jednak fizyka teoretyczna rozwinęła się i matematyka jest zaprzęgnięta nawet do tak dziwacznych potrzeb jak udowodnienie, co było przed wszystkim.

 

Według słynnego fizyka Stephena Hawkinga przed Wielkim Wybuchem nie było niczego. Okazuje się, że Wszechświat mógł powstać z niczego, innymi słowy nic doprowadziło do jego powstania. Dla normalnego człowieka jest to już poziom abstrakcji, które jest nie do ogarnięcia, ale Hawking twierdzi, że może to udowodnić matematycznie.

 

Są też naukowcy twierdzący, że jest to niedorzeczne a Wszechświat istniał zawsze tylko w postaci, która doprowadziła do powstania Wielkiego Wybuchu. Ta przyczyna, albo raczej stan przed wybuchem bywa nazywany osobliwością grawitacyjną. Jednak nazywanie czegoś osobliwością samo w sobie oznacza, ze nie mamy najmniejszego pojęcia, co to do licha jest.

 

Jest też teoria zakładająca, że nasz wszechświat powstał w wyniku kolizji  ... Jakichś dwóch innych wszechświatów, ale zawsze wtedy można zadać pytanie skąd wzięły się owe wszechświaty. I tym samym dochodzimy do pojęcia Multiwersum czy bardziej po polsku, Mulit świata.

 

Według tego założenia nasz wszechświat jest tylko jednym z wielu. Aby wyjaśnić bliżej tą koncepcję trzeba odwołać się do fizyki kwantowej, która uzupełnia tą teorię sugerując wręcz, że istnienie multiwersum jest cechą wpisaną w jej założenia.

 

Trudno nie wspomnieć przy okazji teorii Nikodema Popławskiego, która zdobywa sobie wielu zwolenników. Fizyk teoretyczny związany z Uniwersytetem Indiana zaproponował, aby uznać, że nasz Wszechświat znajduje się wewnątrz czarnej dziury, która jest umiejscowiona w innym wszechświecie. Idealnie uzupełnia to teorię Multiświata a sam Wielki Wybuch może być po prostu momentem zapadnięcia się gwiazdy i powstania studni grawitacyjnej. Być może to, co wydaje nam się, że wiemy o Wielkim Wybuchu jest tak naprawdę obserwacją od wewnątrz procesu tworzenia się czarnej dziury.

 

Można zadać pytanie, po co człowiekowi wiedza o tym jak powstało wszystko, co go otacza, ale właśnie to nas różni od zwierząt, że nie zadawalamy się tylko samym trwaniem, lecz zadajemy sobie fundamentalne pytania na temat powstania życia na Ziemi, naszego Układu Słonecznego, naszej Galaktyki i samego Wszechświata.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika augustyn

"Według słynnego fizyka

"Według słynnego fizyka Stephena Hawkinga przed Wielkim Wybuchem nie było niczego."

Gwoli ścisłości, Hawkins przytacza Św. Augustyna, który na to wpadł dużo wcześniej na drodze filozoficznej a,propos czasu i materii, które są dziełem Boga.

Portret użytkownika Neomedieval

Hawking został wierzącym,

Hawking został wierzącym, wymyślił nową religie w którą sam wierzy. Bo przecież nie potrafi tego udowodnić, skoro nie potrafi - nie jest to naukowe. Wynika stąd , że "naukowa" teoria nie ma nic z naukowości. A przecież to jest sztandarowy naukowiec współczesny guru. Powołują się na niego ci , którzy odrzucają inne nienaukowe teorie powstania wszechświata. Dlaczego to wierzący w Boga są nazywani ciemnogrodem????

Portret użytkownika japoprostu

Czyli podsumowując: według

Czyli podsumowując: według Hawkinga Wszechświat mógł się stworzyć sam z niczego - może to wyliczyć, ale są też ci, którzy obalają tą teorię, ale nie znają powodu, więc wymyślili hasło "osobliwość grawitacyjna" - brzmi mądrze, nic nie tłumacząc, idealnie. Są też tacy, którzy uważają, że jesteśmy wszyscy w czarnej dziurze, ale udowodnić tego się nie da... kurde, chyba zostanę słynnym fizykiem, to chyba proste.

Portret użytkownika neli

ojej, znów to samo, przecież

ojej, znów to samo, przecież przed wielkim wybuchem było tak samo jak teraz, też coś istniało, wybuch, nie wybuch, czy to nie wszystko jedno? chcecie poznac boga, to poznajcie samych siebie, a medytujecie chociaż? pewnie nie,albo nie ufacie sobie, że może przyjść odpowiedz na kazde pytanie z głębi was, a który zdołał się zahipnotyzować i zaczerpnąć tę wiedzę o wszechświecie? nie przyszło wam to do głowy oczywiście????

Portret użytkownika czub

Chcę poznać Wrzechświat bo

Chcę poznać Wrzechświat bo chcę się uwolnić od leku agorafobii. Nie chcę poznawać siebie, boję się siebie,.  boję się medytować bo w sobie znajdę potwora. Wolę modlić się ale zabierają mi modlitewnik. Teraz siedzę w kaftanie i czekam na zastrzyk.

Portret użytkownika NEUTRINO

Witam ponownie. Dodam pare

Witam ponownie. Dodam pare mysli. Jezeli wg naukowcow osobliwosc miala wielkosc punktu to czasoprzestrzen owej osobliwosci miala ta sama wielkosc. Czesto ukazuja nam osobliwosc zawieszona w tajemniczej przestrzeni . To tak jak kiedys wmawiano ludziom ze slonie podtrzymuja plaska ziemie; Po prostu jezeli osobliwosc byla by punktem to czasoprzestrzen takze. A z tego by wynikalo ze osobliwosc zajmowala by cala czasoprzestrzen. Chcialbym zaznaczyc ze nie ma czegos takiego jak absolutna pustka bez czasu itd. Hipoteza wielkiego wybuchu powstala po pierwszych obserwacjach ze wszechswiat sie rozszerza.Lecz nastepne obserwacje zamiast byc potwierdzeniem to byly zaprzeczeniem tej teorii. A co jesli wszechswiat obecnie by sie kurczyl. To pewnie wymyslili by teorie o tym ze ho ho lat temu byla rozproszona energa i cos tam pizlo i dalej to sie mozecie domyslic. A moze predkosc swiatla nie jest stala w calym wszechswiecie i obserwacja z naszego polozenia nie jest realnym odzwierciedleniem tego co sie dzieje w innych galaktykach.Droga Aleno osobiscie uwazam ze wszechswiaty od zawsze sie wymieniaja energia i materia. Wiadomo ze raz sie dostaje wiecej a innym razem to my dajemy wiecej. Moze  stad okresowe rozszerzanie lub kurczenie danej czasoprzestrzeni.  P.S. Chcialbym zaproponowac wspolne spotkanie zainteresowanych tym jak i innymi tematami. Lepiej porozmawiac w grupie . Pozdrawiam.  @ Atom jest jak kobieta. Musimy go poznac i zrozumiec a nie traktowac brutalnie i rozrywac na strzepy. Atom jak kobieta niestosownie traktowana nigdy nie objawi swego  prawdziwego oblicza.

Portret użytkownika Alena

 Kiedys czytalam ,ze Wielki

 Kiedys czytalam ,ze Wielki Wybuch -to prawdopodobnie ,przelamanie miedzy wymiarami.To przebicie pomiedzy jednym wymiarem a drugim ,ale nie potrafie sie do tego osobiscie odniesc. Podaje to jako swoista ciekawostke,ktora ktos kiedys ,byc moze potwierdzi w naukowy sposob.

Portret użytkownika NEUTRINO

Witam jeszcze raz. Aby

Witam jeszcze raz. Aby elektron poruszal sie wokol jadra to musi go ze tak powiem cos napedzac. Atom to nie perpetum mobile. Ladnie to obrazuje eksperyment z kropla krzemu na wibrujacej tafli wody. Podobnym zaskoczeniem jest to ze predkosci ukladow slonecznych w galaktykach sa jednakowe bez wzgledu na odleglosc od centrum oraz to ze temperaura promiemi slonecznych gwaltownie rosnie poza ukladem slonecznym. Sporo przedemna pracy na ten temat. Ale czesto sie zastanawiam nad tym  czy warto. Jakie bylyby tego konsenkwencje skoro ludzie sterujacy naszym ludzkim swiatem ze wszystkiego co mozliwe robia bron przeciwko blizniemu. Oobiscie to mam taki niespelniony sen o ludzkosci ktora tworzy cuda nie tylko na ziemi. No ale to tylko sen . Stworcami nie moga byc ci co  sa stworzeni. Pozdrawiam

Portret użytkownika Homo sapiens

Piszemy tu na forum o ufo i

Piszemy tu na forum o ufo i innych bytach i o Wszechstwórcy a moim zdaniem istoty z wyższej cywilizacji, wyżej rozwiniętej z wyższą moralnością niż nasza o super możliwościach technicznych wiedzą co piszemy i wiedzą kto to pisze ! Czy to nie jest niesamowite ?! W sumie moglibyśmy pisać listy do nich z jakąś prożbą ! ? Na przykład z prozbą o jakieś znaki ale znaki będą dane tylko tym z wysoką moralnością i uduchowionym... a nie takim co to nie chcą znaku albo nie są niezainteresowani życiem duchowym i wyższymi cywilizacjami z innych swiatów. Jezus Mesjasz mówił tak do ludzi którzy chcieli znaku: "...To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. 30 Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia..." A my Polacy jakim plemieniem jesteśmy ? Ja nie wiem i dlatego nie wiem czy Polacy powinni prosić o jakiś znak...?! Ale świadomość że nasze wpisy są monitorowane przez inne cywilizacje to możemy być pewni ! Nie takie rzeczy oni potrafią ! A o chrześcijanach ważnych dla Nieba to tak powiedział Zbawiciel "...U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. 31 Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli...."

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Homo sapiens

Tą tajemnicę jak powstał

Tą tajemnicę jak powstał Wszechświat poznamy po zejściu z tego świata albo podczas ponownego przyjścia Chrystusa Pana ! Poza tym Chrystus będzie rządził1000 lat ze świetymi i na ziemi będzie całkiem inna rzeczywistość ! Podejrzewam, że przywróci się cały ekosystem do porządku i Ziemia będzie całkiem nowa... Szczęśliwcy którzy będą w tym nowym świecie ! Mam nadzieję, że Polacy nie dadzą sobie znamienia na rękę i czoło ?! Natomiast tajemnicą jest to pierwsze i drugie zmartwychwstanie ? "...I wtrącił go do Czeluści,i zamknął, i pieczęć nad nim położył,by już nie zwodził narodów,aż tysiąc lat się dopełni.A potem ma być na krótki czas uwolniony.4 I ujrzałem trony -a na nich zasiedli [sędziowie],i dano im władzę sądzenia -i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego,i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowii nie wzięli sobie znamienia na czoło ani na rękę.Ożyli onii tysiąc lat królowali z Chrystusem.5 A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło.To jest pierwsze zmartwychwstanie.6 Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu:nad tymi nie ma władzy śmierć druga,lecz będą kapłanami Boga i Chrystusai będą z Nim królować tysiąc lat..."Apokalipsa 20:3

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Alena

   Zapytany przez

   Zapytany przez faryzeuszow,kiedy przyjdzie krolestwo Boze,odpowiedzial im: KROLESTWO BOZE NIE PRZYJDZIE DOSTRZEGALNIE; I NIE POWIEDZA:OTO TU JEST ALBO:TAM.  OTO BOWIEM KROLESTWO BOZE POSROD WAS JEST./LK 17,20-21/

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"Wielki Wybuch" to

"Wielki Wybuch" to najbardziej idiotyczny produkt ludzkiego półmózgu...Wybuch jak każdy jest zjawiskiem z natury destrukcyjnym i powodującym  chaotyczny układ materii i energii.( wybuch nuklearny jest najbardziej adekwatnym analogiem do "W.B".)Zminusowany mój post jest oczywiście metaforycznym przedstawieniem tworzenia się uporządkowaego Wszechświata.Metafora ta była niezbędna dla zobrazowania alegorycznego istoty rzeczy.To co się zaczęło musiało rozwijać się drogą wzrostu od nieskończonego punktu materii do obecnego statusu Wszechświata w sposób analogiczny do rozwoju i mnożenia komórki.Analogią jest krystalizacja i przemiany izomorficzne skał i minerałów, jak również mnożenie się komórek biologicznych przez podział.Poprzez fakt, iż "wszystko jest podobne i analogiczne w zamkniętym obszarze rzeczywistości" Wszechświat właśnie tak się utworzył...Retoryczne pytanie:"Skąd się to czymkolwiek było, wzięło?"  jest wynikiem ograniczonego dla ludzkiej istoty dostępu do zakodowanej wiedzy we własnym umyśle.Zadawanie takiego pytania jest równie idiotyczne, jak pytanie dotyczące istoty punktu matematycznego, gdyż na to jedno pytanie żaden matematyk, czy filozof  odpowiedzieć nie potrafi.  

Portret użytkownika NEUTRINO

Witam. Wielki wybuch to

Witam. Wielki wybuch to czyste szalenstwo. Jezeli we wszechswiecie najwieksza widzialna mase na gwiazda neutronowa a niewidzialna czarna dziura to powstaje pytanie. Podczas smierci gwiazdy powstaja atomy az do atomow zelaza i finito. To skad sa atomy o wyzszej liczbie atomowej. Jezeli zaczniemy jak fizycy kurczyc wszechswiat teoretycznie to otrzymamy czarna dziure. Tyle tylko ze czarna dziura istnieje dopuki ze tak powiem ma co pozerac. Jak skonczy sie materia to czarna dziura wypromieniuje. I osobliwosci tez nie bedzie. Na sile chca udowodnic teorie inflacji. Jak okozalo sie ze wszechswia przyspiesza to wymyslili czarna energie. Odwracajac ten proces okazalo by sie ze wszechswiat spowalnilby do pewnego momentu i nialby jakies rozmiary. Utopia. Obecnie pracuje nad pewna teoria wszechswiata. Jezeli wszystko pujdzie dobrze to za rok lub dwa opublikuje. Nie chce sie rozpisywac ale zalozenia sa takie ze wszystko sklada sie z energii i wibracji . Wibracja determinuje ruch elektronow ......... itd. Masa jest tylko skutkiem zaleznosci pomiedzy energia a wibracja. Pozdrawiam

Portret użytkownika janusz

Atomy o wyższej liczbie

Atomy o wyższej liczbie atomowej niż Fe powstają w reakcjach termojądrowych we wnętrzach gwiazd.Istnieją dwa typy takich reakcji.Towarzszą temu procesy "spalania",fuzji i wychwyty neutronów i protonów.Kończą się one własnie na żelazie bo ma ono największą energie wiązania nukleonów w jądrze atomowm.Co do teorii inflacji to w znacznym sensie jest to faktycznie obecnie obowiązująca moda w kosmologii.Pozdrawiam.

Portret użytkownika konrad

są trzy cykle występujące 

są trzy cykle występujące  Gwiazdowe zalezne od Masy i Składu. Cykl Protonowy - w bardzo mało masywnych  gwiazdach np zółtych karłach , np nasze słonce   Cykl węglowo-azotowo-tlenowy  występujący w Masywnych gwiazdach np w Czerwonych nadolbrzymach , Błękitnych nadolbrzymach np Rigiel  Cykl Potrójny proces α proces zachodzący wGwiazdach  w końcowym okresie ich ewolucjji, gdy gwiazda wypaliła w swym jądrze cały zapas Wodoru.  Pozdrawiam miło Wink

Portret użytkownika janusz

Wiele testów obserwacyjnych

Wiele testów obserwacyjnych potwierdza tezę o rozszerzaniu się Kosmosu stąd geneza Wielkiego Wybuchu.Jeśli będziemy mierzć przebiegiem czasowym wszystkie procesy w naszym Universum, to trudno dociekać co było przed tym swoistym aktem kreacji bo poprostu nie było wtedy czasu,przynajmniej w naszym rozumieniu tego słowa.Pozdrawiam.

Portret użytkownika ja

żeby zacząć poznawać trzeba

żeby zacząć poznawać trzeba mieć do tego aktywne odpowiednie zmysły i narzędzia. A co my wiemy o swoich zmysłach? Znamy raptem kilka i to w wersjach ustawionych pewnie na mniej niż 50% możliwości. A co z tymi, które są, ale nie mamy ich uaktywnionych albo jeżeli nawet, to też w jakimś minimalnym procencie? Nawet nie wiemy co się z nami dzieje gdy śpimy. W nocy obudziłem się na chwilę. Przez chwilę leżałem z zamkniętymi oczami i widziałem jakby w głowie albo tak jak się widzi z zamkniętymi oczami takie kolorowe przewiające się paski z kreskami. Kolory raczej takie czerwone. Nawet fajnie to wyglądało, długo to nie trwało i znikło. Ale w sumie co to było tego nie wiem. Pewnie jakieś oddziaływanie, podejrzewam, że czegoś lub kogoś co uważa się za oddziaływanie magiczne. No bo niby co innego? Pytanie czy to jakaś incydentalna ingerencja czy może jesteśmy skanowani, albo ukierunkowywani ciągle albo prawie ciągle? Co my możemy wiedzieć o świecie? Tyle ile zdołamy zaobserwować. A wystarczy, że chmury zasłonią niebo i już możemy nie widzieć, że nad nami wisi jakiś nieznany pojazd. A, że są to pewne. Jakieś dwa miesiące temu sam próbowałem nagrać komórką taki lecący cylindryczny obiekt. Gdzieś około dziesięciu sekund nagrania bym miał dobrze widocznego obiektu tylko okazało się, że nic się nie zapisało. I w sumie nie wiem czy się nie zapisało bo się nie zapisało czy dlatego, że z wrażenia nie aktywowałem nagrywania tylko je wywołałem.

Portret użytkownika ekonomiczny hitman

To co miałeś to są hipnagogi,

To co miałeś to są hipnagogi, przechodzenie w stan snu przy zachowanej świadomościhttp://www.sen-24.pl/co-to-sa-hipnagogi/ Natomiast co się z nami dzieje kiedy śpimy już wielokrotnie zostało opisane i omówione(choć nadal nie wszystko), jednak ludzka ignorancja jest zbyt wielka by widziec i słyszeć - lepiej wrzucać między bajki. Byłeś bliski snu świadomego i w zasadzie użyłeś jednej z popularniejszych technik osiągania go (nieświadomie :)), czyli przebudzenie świadomości na chwilę i zasypianie z zachowaniem jej przebudzonego stanu.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie było wielkiego

Nie było wielkiego wybuchu... P{rojektant ( Ten Który Był Zawsze)  posiał ziarno- nieskończenie mały punkt matematyczny, który rozwijał się jak płód w łonie matki wszelaką materią...Rozrósł sie do wielkości Wszechświata.. Po zakłóceniu cyklu życia i naruszeniu praw autorskich Projektanta ( manipulacje genetyczne pierwszych ludzi)Wszechświat zaczął się starzeć porzucony przez jego autora...tracąc energięrozszerzając się tworząc kolizje śmierć gwaiazdGdy nastanie śmierć ludzkości i Wszechświat się unicestwiUmrze...

Portret użytkownika Pio'76

Niedawno na National

Niedawno na National Geographic czy innym Discovery oglądałem program, w którym przedstawiono opinię dość znaczej liczby naukowców z jakiegoś kanadyjskiego instytutu badawczego, twierdzących że nie wierzą w Wielki Wybuch, a część z nich skłaniała się do twierdzenia o nieskończoności istnienia Wszechświata określając Big Bang jako dogmat Wink Ciekawe i pocieszajace, że wśród naukowców od nowa budzi się dyskusja na ten temat.

Portret użytkownika baca

no właśnie Pio - ja tez

no właśnie Pio - ja tez doskonale wiem ze nie bylo nigdy zadnego big banga (bo nawet samo takie zalozenie rodzi tylko i wylacznie same idiotyzmy). w realu - zero szans na cos takiego - to tylko akademickie teoretyczne brednie sierot po Einsteinie.
jest tak jak piszesz chyba dlatego bo ludzie z regoly uzywaja tylko paru prcent swoich mozgow - a całą reszte bezmyślnie zapychają jakąś ewangelią - a to raczej nie pomaga w konstruktywnym myśleniu Smile
pozdro.

Portret użytkownika hell yeah

"ludzie z regoly uzywaja

"ludzie z regoly uzywaja tylko paru prcent swoich mozgow "Masz racje. I te parę procent nie uaktywnia ortografii. Czytając tekst z błędami od razu "widzę" gimnazjalistę jako autora.

Portret użytkownika y6ttt7

dowody baca !!! jak wiesz

dowody baca !!! jak wiesz doskonale to to udowodnij bo ja ci to udowodnie wyobras se baca zakopane a w tym zakopanym hala a na hali siedzi baca a wkolo bacysame barany no i tego bace przez bing-bang jakos wyunaczyli ite barany na owce bing-bang i sie owiecki zrobily i tak sie wszechswiat zrobil baca , wlasnie tak

Portret użytkownika dzyszla

Wg mnie teoria

Wg mnie teoria multiwszechświata jest bardzo prawdopodobną, patrząc na budowę wszystkiego, co nas otacza (od cząstek subatomowych, które być może składają się jeszcze z czegoś, poprzez atomy, ciała, układy planetarne, po wszechświat). A rozszerzanie się może być złudzeniem (wszak przy prędkościach 'c' obowiązują zupełnie inne, od dobrze nam znanych, prawa fizyki). Myślę, że tak jak elektron nie pozna mrówki, mrówka nie pozna Galaktyki, tak i 'Ziemia' nie pozna innych wszechświatów. A co dalej jest...? A może to tylko morze, jakie widział Truman?

Portret użytkownika Sentinel

Od bardzo dawna

Od bardzo dawna zanstanawiałem się, co tak naprawdę doprowadziło do wielkiego wybuchu. Przecież musiało coś wcześniej istnieć, żeby utworzył się świat jaki znamy. Ciekawe, czy kiedykolwiek dowiemy się skąd pochodzimy. Mam nadzieję, że najbliższe lata wyjaśnią wiele spraw, które wielu naukowcom spędzają sen z powiek od wielu lat.

Portret użytkownika ja

TO proste żyjemy w

TO proste żyjemy w komputerze, jesteśmy programem na ogromnym twardym dysku, kiedy Bóg pisał ten program nie było nic, kiedy nacisnął enter ten świat powstał.Kiedyś może i my zrobimy wirtualny świat w komputerze z istotami inteligentnymi, które będą miały podobne pytania... mówi się o wielu równoległych światach więc to są przykłady...

Skomentuj