Co to jest paleoastronautyka - czy bogowie pochodzą z gwiazd?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Paleoastronautyka to naukowa teoria sugerująca, że w starożytności Ziemię odwiedzały inteligentne istoty pozaziemskie, które miały wpływ na rozwój kultury, technologii oraz religii ludzkości. Hipoteza ta została rozpowszechniona w XX wieku przez takich autorów jak Erich von Däniken i Zecharia Sitchin, mimo braku akceptacji ze strony naukowców.

Zecharia Sitchin, autor serii książek pt. "Kroniki Ziemi", przedstawił kontrowersyjną teorię, według której starożytne teksty sumeryjskie i megalityczne miejsca na całym świecie kryją dowody na to, że ludzkość miała kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami. Sitchin sugerował, że bogowie starożytnej Mezopotamii, znani jako Anunnaki, byli w rzeczywistości kosmitami z planety Nibiru, którą Sumerowie mieli uważać za odległą, dwunastą planetę układu słonecznego.

 

Według jego interpretacji, Anunnaki przybyli na Ziemię około 400 000 lat temu w celu wydobycia surowców, zwłaszcza złota. Z powodu ograniczonej liczby Anunnaki, za pomocą inżynierii genetycznej, stworzyli człowieka do pomocy w tej pracy. Sitchin twierdził, że Anunnaki mieli znaczący wpływ na rozwój ludzkości, aż do czasu, gdy z powodu globalnych katastrof opuścili Ziemię, pozostawiając ludziom wiedzę i narzędzia do samodzielnego rozwoju.

Jego prace, chociaż fascynujące dla wielu, zostały szeroko skrytykowane przez specjalistów z różnych dziedzin nauki, którzy podważali zarówno jego metodologię interpretacji starożytnych tekstów, jak i brak naukowych dowodów na jego tezy. Krytycy, jak Michael S. Heiser, badacz języków semickich, wskazują na liczne nieścisłości w tłumaczeniach i interpretacjach Sitchina, sugerując, że jego teorie są bardziej spekulatywne niż oparte na solidnych dowodach archeologicznych czy lingwistycznych.

 

Konstantin Ciołkowski, uznawany za jednego z ojców teoretycznej astronautyki, już na początku XX wieku zastanawiał się nad możliwością istnienia i wpływu cywilizacji pozaziemskich na rozwój ludzkości. Jego fascynacja kosmosem oraz przekonanie o istnieniu życia poza Ziemią skłoniły go do rozważań na temat możliwości kontaktów międzygwiezdnych. Ciołkowski, będący pionierem w dziedzinie teorii lotów kosmicznych, przyczynił się do rozwoju koncepcji podróży kosmicznych, co pośrednio otworzyło drogę dla dalszych spekulacji na temat paleoastronautyki.

 

Następnie, w latach 50. i 60., Matest Agrest, radziecki matematyk, wziął na warsztat ideę kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi, analizując starożytne mity i legendy. Agrest, poszukując dowodów na teorie paleoastronautyczne, zinterpretował różne elementy mitologii jako potencjalne ślady wizyt przedstawicieli obcych cywilizacji na Ziemi. Jego prace przyczyniły się do dalszego rozwoju hipotezy paleoastronautycznej, promując pomysł, że kontakt z obcymi cywilizacjami mógł mieć miejsce już w bardzo odległej przeszłości i mógł znacząco wpłynąć na rozwój ludzkiej kultury i technologii.

 

Obaj naukowcy, choć działali w różnych okresach i kontekstach, przyczynili się do zainteresowania ideą paleoastronautyki, która z czasem zyskała na popularności, zwłaszcza wśród pisarzy i badaczy poszukujących alternatywnych wyjaśnień dla niektórych zjawisk i artefaktów historycznych. Ich wkład stanowił ważny element w kształtowaniu się teorii sugerującej, że Ziemia mogła być odwiedzana przez pozaziemskie cywilizacje, co miało wpływ nie tylko na naukę i literaturę, ale także na popularną kulturę.

Z kolei publikacja książki Ericha von Dänikena "Wspomnienia z przyszłości" w 1968 roku przyniosła mu międzynarodową sławę i rozpowszechniła ideę paleoastronautyki wśród szerszej publiczności. Von Däniken przedstawił w niej argumenty sugerujące, że wiele starożytnych struktur i mitów było bezpośrednim dowodem na wizyty pozaziemskich cywilizacji. Proponował, że artefakty takie jak linie Nazca w Peru, egipskie piramidy, czy monumentalne posągi na Wyspie Wielkanocnej, nie mogły zostać stworzone bez zaawansowanej technologii, którą przekazali ludziom kosmici.

 

Teorie von Dänikena, podobnie jak późniejsze prace Zecharii Sitchina, który twierdził, że bogowie starożytnej Mezopotamii byli kosmitami z planety Nibiru, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wśród części społeczeństwa, ale zarazem z ostrą krytyką ze strony środowisk naukowych. Krytycy wskazywali na brak rzetelnych dowodów naukowych potwierdzających te hipotezy oraz na liczne nieścisłości w tłumaczeniach i interpretacjach starożytnych tekstów, na których opierały się teorie.

 

Pomimo krytyki, idee von Dänikena i Sitchina znalazły szerokie grono zwolenników, zainteresowanych alternatywną interpretacją historii ludzkości, i przyczyniły się do popularyzacji koncepcji paleoastronautyki. Ich prace zainspirowały również liczne dzieła kultury masowej, w tym filmy, seriale i książki science fiction, które eksplorują motyw kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi w kontekście starożytnych kultur i cywilizacji.

Innym ciekawym aspektem tej teorii jest jej przedstawienie w literaturze. Pierwszym utworem, który zajął się tematem paleowizyt był „Podbój Marsa przez Edisona” Garretta P. Servissa, opublikowany w 1898 roku. W powieści przedstawiono pomysł, że piramidy egipskie zostały zbudowane przez Marsjan, co zainspirowało kolejne generacje do spekulacji na temat tajemniczych konstrukcji i ich pochodzenia.

 

Współcześnie, choć większość środowisk naukowych odrzuca teorie paleoastronautyki jako pseudonaukę, wciąż pojawiają się nowe publikacje i teorie próbujące na nowo zinterpretować dowody archeologiczne w świetle możliwych wizyt pozaziemskich w przeszłości. Dyskusja na ten temat jest przykładem trwającej fascynacji ludzkości nieznanym i tajemnicą pochodzenia własnej cywilizacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika PawełR

Nie należy odrzucać tego co

Nie należy odrzucać tego co nieznane i niewyjaśnione. Przekazy ze starożytności i nowe wykopaliska dowodzą, iż historia stworzenia człowieka na ziemi może być inna niż ją znamy z obecnych badań... Nawet święte księgi dostarczają twardych argumentów, a nie tylko duchowych przekazów: https://anuchildren.org

Skomentuj