Co stało się z gigantami z Patagonii?

Kategorie: 

Źródło: Library of Congress

Wspominaliśmy już o tym, że słynny portugalski odkrywca Ferdynand Magellan, jako pierwszy doniósł o tajemniczych gigantach żyjących u wybrzeży Patagonii w latach 20. XVI wieku. Okazuje się, że był on zaledwie jednym z pierwszych odkrywców tego zagadkowego ludu. Znacznie starsza relacja budzi jednak pytania odnośnie losu tych zagadkowych istot.

Arabski podróżnik z X wieku Ibn Fadlan podczas jednej ze swoich morskich wypraw, opisał „wielkostopych” i życzliwych mieszkańców nieznanego kontynentu na drugim końcu świata. Wiele zdaje się wskazywać nato, że ​​mówił właśnie o Patagonii. Podobnie jak w przekazach Magellana, ekspedycja Ibn Fadlana natrafiła na olbrzymów, których wzrost wahał się od 2,5 do 3,5 metra.

 

Z jakiejś przyczyny, opisywani jako olbrzymy tubylcy, okazali się znacznie mniejsi w XIX wieku, kiedy to francuski przyrodnik Alcide d'Orbigny opisał ich jako urodziwych i wysokich, ale z całą pewnością nie gigantycznych. W 1902 roku w Belgii ukazał się artykuł, który może tłumaczyć tą dysproporcję w opisach. Kilku Indian z Ameryki zostało wówczas przywiezionych na kontynent europejski jako niewolnicy. 

Wśród nich byli ludzie wykształceni, co pozwoliło jednemu z nich, na udzielenie wywiadu. Wśród licznych pytań poruszono między innymi temat innych ludów żyjących na kontynencie Amerykańskim. Rdzenni Amerykanie powiedzieli, że przed przybyciem Europejczyków w ich ojczyznach mieszkało ponad 80 różnych narodowości Indian. Wśród nich byli bardzo kulturalni i wykształceni, ale i dzicy, np. Patagończycy. 

 

Według nich, byli bardzo silnymi wojownikami, których wzrost był prawie dwa razy większy niż u zwykłego człowieka. Wraz z nadejściem Europejczyków rozpoczęło się polowanie na gigantów. Wówczas wystrzelano ich jak zwierzęta. Z tego powodu do połowy XVIII wieku praktycznie wyginęli, a ich dawne terytoria zamieszkiwały sąsiednie plemiona.

Czy jest to prawdziwy zapis zdarzeń, do których doszło na tym terenie? Czy Giganci naprawdę żyli na terytorium Ameryki, ale zostali wytępieni przez postępowych Europejczyków? A może jest to jedynie historia, którą właściciel niewolników, nakazł im powielać w celach zarobkowych? Niezależnie od tego jaka jest prawda, kultura gigantów Patagonii została skreślona z kategorii nauki, i już na zawsze pozostanie w sferze mitologii i folkloru.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj