Co trzeba wiedzieć o Nibiru

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Nibiru, często określana jako "Planeta X", jest otoczona mgłą tajemniczości i kontrowersji, szczególnie w świetle teorii przedstawionych przez Zecharię Sitchina. Sitchin, autor serii "Kronik Ziemi", opisał Nibiru według sumeryjskiej kosmologii jako 12. planetę i dom obcej rasy zwanej Anunnaki, niezwykle zaawansowanej cywilizacji pozaziemskiej.

 

Jego teorie, choć fascynujące, są przedmiotem intensywnej debaty naukowej i publicznej. Nibiru zyskała popularność dzięki Sitchinowi, który przetłumaczył starożytne sumeryjskie teksty, twierdząc, że Anunnaki stworzyli ludzkość. Według niego, Nibiru znajduje się w naszym Układzie Słonecznym i ma niezwykle eliptyczną orbitę trwającą 3600 lat, co wiąże się z sumeryjską liczbą Shar, symbolizującą ten okres. Zjawisko to, według Sitchina, miało wpływ na historię ludzkości i Ziemi.

 

Jednak, według dra Michaela S. Heisera, specjalisty od starożytnych semickich języków, termin "Nibiru" w sumeryjskich tekstach cuneiform ma różne znaczenia, w tym odniesienia do planet Jowisz i Merkury, boga Marduka i pewnej gwiazdy. Heiser podkreśla, że Nibiru nigdy nie jest identyfikowane jako planeta poza Plutonem w tych tekstach.

Naukowcy, w tym R. Harrington, sugerowali istnienie wielkiej planety o dziwnej orbicie w naszym Układzie Słonecznym, która mogłaby tłumaczyć pewne anomalie grawitacyjne. Badania wskazują na możliwość istnienia planety trzy lub cztery razy większej od Ziemi, znajdującej się trzy lub cztery razy dalej od Słońca niż Pluton. W 2008 roku japońscy badacze obliczyli, że w odległości około 100 jednostek astronomicznych (AU) może znajdować się nieodkryta planeta o wielkości do dwóch trzecich wielkości Ziemi, co może potwierdzać hipotezę o istnieniu Planety X.

 

Teorie Sitchina wywarły znaczący wpływ na kulturę i sztukę, inspirując twórców filmowych, pisarzy i entuzjastów starożytnych cywilizacji. Jego prace zainspirowały także grupy religijne i teoretyków astronautyki starożytnej. Sitchin często pojawiał się w programach radiowych i był laureatem wielu nagród za swoje osiągnięcia.

Mimo ogromnej popularności, teorie Sitchina spotkały się z krytyką w świecie akademickim. Jego interpretacje sumeryjskich tekstów i przekłady zostały zakwestionowane przez specjalistów w dziedzinie asyrologii i starożytnych języków. Krytycy, tacy jak Heiser, podważają jego tłumaczenia i teorie dotyczące Nibiru oraz Anunnaki.

 

Nibiru pozostaje przedmiotem fascynacji zarówno dla zwolenników teorii Sitchina, jak i dla sceptyków. Mimo braku naukowego potwierdzenia istnienia tej planety, teoria Planety X nadal budzi zainteresowanie i debatę. Nibiru, czy to realny obiekt astronomiczny, czy też wytwór ludzkiej wyobraźni, stała się ważną częścią współczesnej mitologii i kontynuuje inspirowanie poszukiwań i dyskusji na temat naszego miejsca we wszechświecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj