Correfoc - "demoniczna" tradycja Majorki

Kategorie: 

Źródło: Gianluca Miscione (Wikipedia)

Hiszpańska wyspa Majorka, może pochwalić się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale i nietuzinkową starożytną tradycją znaną jako "correfoc". Ten nietuzinkowy festiwal, służy do wydobywania "diabła" z jego uczestników.

 

Początki correfoc sięgają okresu średniowiecza, kiedy to uliczne występy i procesje były powszechnie wykorzystywane do przekazywania społeczeństwu tematów moralnych i religijnych. Na przestrzeni wieków tradycja ta przekształciła się w wyjątkowy spektakl, który łączy w sobie elementy pogańskiej symboliki, chrześcijańskich narracji i lokalnego folkloru. Correfoc to żywe przedstawienie odwiecznej walki między światłem a ciemnością, dobrem a złem.


Źródło: Salva Benlloch (Wikipedia)

Podczas correfoc ulice Majorki ożywają dzięki hipnotyzującej gamie widoków i dźwięków. Uczestnicy, znani jako "diabły" lub "dimonis", ubrani w wyszukane kostiumy przypominające mityczne stworzenia, demony i potwory, wychodzą na ulice z asortymentem ognistych instrumentów. Iskry, petardy i ręczne fajerwerki rozświetlają nocne niebo, rzucając nieziemski blask na twarze uczestników i zachwyconych widzów.

 

W przeszłości festiwal spotkał się ze sprzeciwem i ograniczeniami ze względów bezpieczeństwa i wrażliwości religijnej. Niektórzy uważali, że przedstawianie demonicznych postaci jest sprzeczne z przekonaniami religijnymi. Nieprzemijająca popularność correfoc jest jednak świadectwem głęboko zakorzenionego dziedzictwa kulturowego Majorki, które nie poddało się pod naciskiem katolickich elit.

Reasumując, demoniczny festiwal correfoc to jedna z najdziwniejszych wyspiarskich tradycji. Uwydatnia on bogatą historię i dziedzictwo kulturowe wyspy. Łączy w sobie elementy średniowiecznego teatru ulicznego, mitycznej symboliki oraz hipnotyzującego pokazu ognia i pirotechniki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj