Coś dziwnego dzieje się we wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: NASA/ HST

Dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a ujawniły rozbieżność dotyczącą rozszerzania się kosmosu. Z pewnością jest wiele rzeczy, których nie rozumiemy we wszechświecie, a jedną z najtrwalszych zagadek jest to, że kosmos rozszerza się w coraz szybszym tempie.

Od lat naukowcy zbierają dane i prowadzą obserwacje astronomiczne, próbując dokładnie obliczyć tempo tej ekspansji i zrozumieć, co może ją napędzać. Teraz NASA poinformowała, że ​​najnowsze dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wydają się potwierdzać ideę, że dzieje się coś „dziwnego” - istnieje niezwykła rozbieżność w tempie rozszerzania się Wszechświata wokół nas w porównaniu z obserwacjami dokonanymi bezpośrednio po Wielkim Wybuchu.

 

Wnioski opierają się na prawie 30-letnich obserwacjach, podczas których teleskop skalibrował „znaczniki mil”, aby pomóc naukowcom obliczyć tempo ekspansji. Tym samym otrzymano najdokładniejszy pomiar tempa ekspansji wszechświata za pomocą teleskopów o złotym standardzie i znaczników mil kosmicznych.

 

Właśnie po to zbudowano Kosmiczny Teleskop Hubble'a, wykorzystując najlepsze znane nam techniki. Ta rozbieżność sugeruje, że ekspansja Wszechświata jest znacznie bardziej złożona niż oczekiwano i może obejmować nową fizykę, której jeszcze nie rozumiemy. Mamy nadzieję, że przyszłe obserwacje za pomocą nowszych teleskopów, takich jak James Webb, dostarczą dodatkowych danych, które raz na zawsze pomogą rozwiązać tę kosmiczną tajemnicę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj