Cywilizacja z doliny Indus jest starsza niż egipska lub sumeryjska

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Cywilizacje z dorzecza Nilu oraz Eufratu są znane przez większość z nas jako najstarsze zalążki ludzkiej kultury. Ostatnie badania wskazują jednak na to, że cywilizacja powstała w dolinie Indusu powstała kilka tysięcy lat przed Egipcjanami oraz Sumerami.

 

Oczywiście badacze już od dawna sądzili, że cywilizacja z Doliny Indus jest jedną z najstarszych na świecie, ale do tej pory nic nie wskazywało na to, że jest ona aż tak stara. Zgodnie z poczynionymi odkryciami oszacowano że jest ona blisko 2500 lat starsza niż najstarsze z odkrytych cywilizacji. Co jednak ważniejsze, odkryto również powód jej upadku. Wszystko to dzięki odkryciu niezliczonych artefaktów po tym ludzie.

Narazie wiadomo na pewno, że cywilizacja z Doliny Indus istniała pod koniec epoki Brązu i zamieszkiwała terytorium dzisiejszego Pakistanu i północnego zachodu Indii. Jej przedstawiciele byli wyjątkowo zdolni jeśli chodzi o rzemieślnictwo oraz posiadali zdolności do zaawansowanej metalurgii, która umożliwiała im wykorzystywanie: miedzi, brązu, ołowiu i cyny.

 

Co do upadku albo raczej rozpadu cywilizacji Indusu to o ile badania archeologów są zgodne z prawdą, odpowiedzialnym za niego nie był wcale konflikt zbrojny a raczej coś tak kuriozalnego jak zmiana sposobu upraw. W przypadku miasta Harappa problem stanowił zmieniający się klimat który zmusił rolników do zrezygnowania z upraw pszenicy i jęczmienia na rzecz dużo bardziej wytrwałego na trudy suszy prosa i ryżu. Z racji panującego głodu mieszkańcy zdecydowali się przenieść poza granice metropolii i polegać na własnej samowystarczalności jeśli chodzi o kwestie jedzenia. W skutek czego miasto opustoszało.

Ruiny miasta Harappa

Badanie izotopem węgla C-14 przeprowadzone na budowlach oraz fragmentach glinianych misek wykazało, że początki istnienia pierwszych miast w dolinie Indus powinno liczyć się na 8 tysięcy lat p.n.e. Testy przeprowadzane w takich miejscach jak zagadkowe Mohenjo Daro czy Harappa definitywnie wykluczyły że dane mogły być błędne.

Ruiny Mohenjo-Daro

Bez wątpienia fakt, że starożytni ludzie wiedzieli zadziwiająco dużo o architekturze, inżynierii oraz rolnictwie nie może nie wpłynąć na nasze postrzeganie pierwotnych ludów. Po raz kolejny przekonujemy się też o tym, że starożytność to okres o którym wiemy zdecydowanie zbyt mało aby bez cienia wątpliwości twierdzić iż nie skrywa przed nami żadnych nowych tajemnic.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.6 (5 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika bb

Masz rację Homo sapiens w 100

Masz rację Homo sapiens w 100%. Nie rozumiem tej negacji historii - jakby wszyscy cierpieli na zanik logicznego myślenia w tym obszarze i nie umieli wyciągać prostych wniosków. Co tam leży koło Azteka-jogina?

Portret użytkownika Homo sapiens

Niezwykłe jest to, że jako

Niezwykłe jest to, że jako cywilizacja jesteśmy w stanie amnezji ! Cała historia nauczana jako ewolucjonizm powinna być umieszczona na śmietniku ! Szkoda że PiS nie zrobi porządku w szkołach i nie zaczną nauczać zakazanej archeologii oraz logiki.

Według Velikovsky'ego uwarunkowania psychologiczne i historia naszej planety charakteryzuje AMNEZJA: współcześnie obserwujemy mieszkańców Ziemi w stanie niemal psychozy. Wywołały ją traumatyczne wydarzenia o niewyobrażalnym natężeniu, które dzięki kolektywnemu psychologicznemu mechanizmowi obronnemu wypieramy z pamięci !

Współcześni psychiatrzy używają terminu zespół stresu pourazowego, określając tak zaburzenia umysłowe, które występują u osób będących świadkami wydarzeń zagrażających życiu, takich jak wojna, katastrofy naturalne, ataki terrorystyczne, poważne wypadki czy przemoc, na przykład gwałt. Do tych symptomów należą depresja, stany lękowe, koszmary i amnezja. (jego książka na ten temat nosi tytuł; "Mankind in amesia")

Trzeba sobie zadać pytanie, czy podobną diagnozę możemy w ogóle stawiać w stosunku do kultury całej planety. I czy zbiorowa niechęć do badania i określenia naszej tajemniczej przeszłości - podświadoma obawa przed otwarciem starych ran - nie jest utrwalonym i systematycznym dławieniem prawdy?

http://popotopie.blogspot.com/2013/05/prawdziwy-oblivion-jest-w-nas-tu-i-teraz.html

Joga uprawiana w przedpotopowej Ameryce ? Zdjęcie pokazuje tzw. "Azteka/Majana" uprawiającego Yogę !

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj