Kategorie:
Cywilizacje z dorzecza Nilu oraz Eufratu są znane przez większość z nas jako najstarsze zalążki ludzkiej kultury. Ostatnie badania wskazują jednak na to, że cywilizacja powstała w dolinie Indusu powstała kilka tysięcy lat przed Egipcjanami oraz Sumerami.
Oczywiście badacze już od dawna sądzili, że cywilizacja z Doliny Indus jest jedną z najstarszych na świecie, ale do tej pory nic nie wskazywało na to, że jest ona aż tak stara. Zgodnie z poczynionymi odkryciami oszacowano że jest ona blisko 2500 lat starsza niż najstarsze z odkrytych cywilizacji. Co jednak ważniejsze, odkryto również powód jej upadku. Wszystko to dzięki odkryciu niezliczonych artefaktów po tym ludzie.
Narazie wiadomo na pewno, że cywilizacja z Doliny Indus istniała pod koniec epoki Brązu i zamieszkiwała terytorium dzisiejszego Pakistanu i północnego zachodu Indii. Jej przedstawiciele byli wyjątkowo zdolni jeśli chodzi o rzemieślnictwo oraz posiadali zdolności do zaawansowanej metalurgii, która umożliwiała im wykorzystywanie: miedzi, brązu, ołowiu i cyny.
Co do upadku albo raczej rozpadu cywilizacji Indusu to o ile badania archeologów są zgodne z prawdą, odpowiedzialnym za niego nie był wcale konflikt zbrojny a raczej coś tak kuriozalnego jak zmiana sposobu upraw. W przypadku miasta Harappa problem stanowił zmieniający się klimat który zmusił rolników do zrezygnowania z upraw pszenicy i jęczmienia na rzecz dużo bardziej wytrwałego na trudy suszy prosa i ryżu. Z racji panującego głodu mieszkańcy zdecydowali się przenieść poza granice metropolii i polegać na własnej samowystarczalności jeśli chodzi o kwestie jedzenia. W skutek czego miasto opustoszało.
Badanie izotopem węgla C-14 przeprowadzone na budowlach oraz fragmentach glinianych misek wykazało, że początki istnienia pierwszych miast w dolinie Indus powinno liczyć się na 8 tysięcy lat p.n.e. Testy przeprowadzane w takich miejscach jak zagadkowe Mohenjo Daro czy Harappa definitywnie wykluczyły że dane mogły być błędne.
Bez wątpienia fakt, że starożytni ludzie wiedzieli zadziwiająco dużo o architekturze, inżynierii oraz rolnictwie nie może nie wpłynąć na nasze postrzeganie pierwotnych ludów. Po raz kolejny przekonujemy się też o tym, że starożytność to okres o którym wiemy zdecydowanie zbyt mało aby bez cienia wątpliwości twierdzić iż nie skrywa przed nami żadnych nowych tajemnic.
Komentarze
Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.
Skomentuj