Czarne dziury i wymarłe cywilizacje obcych: rewolucyjna odpowiedź na paradoks Fermiego

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wieloletni dylemat naukowy znany jako paradoks Fermiego otrzymał nową odpowiedź od profesora Davida Garofalo z University of Kennesaw. Garofalo przedstawia teorię, zgodnie z którą inteligentne kosmiczne cywilizacje osiągnęły szczyt swojego rozwoju miliardy lat temu, a czarne dziury mogą mieć z tym wiele wspólnego.

 

Paradoks Fermiego, nazwany na cześć fizyka Enrico Fermiego, dotyczy pytania, dlaczego - mimo ogromu wszechświata - nie mamy dowodów na istnienie pozaziemskiego życia. Garofalo proponuje nową odpowiedź na to zagadnienie: możliwe, że przegapiliśmy kosmiczne cywilizacje, bo już dawno wymarły.

 

Czarne dziury odgrywają w tej teorii istotną rolę. Oddziałują z otoczeniem poprzez tzw. dżety relatywistyczne - strumienie materii, które rozprzestrzeniają się na wielkie odległości. Mocne reakcje wywołane przez czarne dziury mogą hamować powstawanie gwiazd, a tym samym zmniejszać szanse na powstanie nowych planet i możliwość narodzin życia.

 

Biorąc pod uwagę te i inne czynniki wpływające na reakcję czarnych dziur, Garofalo doszedł do wniosku, że największa szansa na powstanie zamieszkalnych układów gwiezdnych istniała 11 miliardów lat temu w odizolowanych regionach Wszechświata. Było to 2,8 miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Wtedy to liczba galaktyk doświadczających fuzji była największa, co doprowadziło do napływu zimnego gazu i ostatecznie do powstania planet, które mogły zasiedlić życie.

W kontekście kosmicznym, nasza planeta jest stosunkowo młoda - Ziemia powstała zaledwie 4,5 miliarda lat temu. Zdolność do komunikacji międzygwiezdnej na niej rozwinęła się dopiero teraz. Okazuje się, że szczyt rozwoju cywilizacji pozaziemskich miał miejsce około 7,8 miliarda lat po Wielkim Wybuchu, czyli 6 miliardów lat temu. Stąd wniosek, że mogliśmy przegapić kosmiczną parady obcych cywilizacji.

„Pomysł Garofalo jest fascynujący i może mieć w sobie dużo prawdy," komentuje profesor John Carroll z Uniwersytetu Los Angeles, "lecz musimy być ostrożni w wyciąganiu daleko idących wniosków na podstawie tej teorii. Potrzebne są dalsze badania, które potwierdzą lub obalą te hipotezy.”

Choć teoria Garofalo sugeruje, że mogliśmy przegapić obcych, nie oznacza to, że jesteśmy sami we wszechświecie. Może gdzieś tam istnieją inne "spóźnialskie" cywilizacje. Znalezienie ich jednak może stanowić nie lada wyzwanie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj