Czarne dziury mogą być bramami do wieloświata

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dzięki filmom takim jak Interstellar, Doctor Strange, Star Trek i Gwiezdne Wojny tematy takie jak podróże kosmiczne, czarne dziury, teoria wieloświata i inne tego typu rzeczy stały się przedmiotem zwiększonego zainteresowania. Polski fizyk teoretyczny Nikodem Popławski sugeruje, że związek między czarnymi dziurami a wieloświatem może nie być tylko fantazją.

 

Nikodem mówił o swojej teorii, że każda czarna dziura zawiera nowy wszechświat. Powiedział: „Cały nasz wszechświat może istnieć wewnątrz czarnej dziury, która z kolei jest częścią innego wszechświata”. Zaproponował teorię, że siły skręcające powodują powstanie zupełnie nowego wszechświata w wyniku dużego odbicia w każdej czarnej dziurze. Został nawet umieszczony na liście 10 największych odkryć 2010 roku przez magazyny National Geographic i Science.

 

Czarne dziury mogą mieć rozmiary od mikroskopijnych do supermasywnych w centrum galaktyk. Największa kiedykolwiek odkryta czarna dziura leży około 8,5 miliarda lat świetlnych od nas w centrum gromady galaktyk Phoenix. Ta czarna dziura jest około 100 miliardów razy większa od Słońca, a horyzont zdarzeń ma średnicę 590 miliardów kilometrów. Jego masa wynosi około 10% masy galaktyki Drogi Mlecznej.

 

Bez względu na rozmiar Nikodem argumentuje, że czarne dziury mogą być naszą bramą do wieloświata. Każdy nowy wszechświat jest… oddzielną, zamkniętą gałęzią czasoprzestrzeni z własną osią czasu. Dodaje, że wszechświat taki jest zawsze większy niż macierzysta czarna dziura, „ponieważ znajduje się po drugiej stronie horyzontu zdarzeń”. To jak Tardis w Doctorze Who. Wchodzisz do boksu policyjnego i zdajesz sobie sprawę, że jesteś w czymś więcej niż boks.

 

Nikodem Popławski zasugerował również, że zgodnie z teorią grawitacji Einsteina-Cartana każda czarna dziura tworzy w sobie wszechświat i staje się mostem Einsteina-Rosena (znanym również jako tunel czasoprzestrzenny), który łączy wszechświat macierzysty z innym wszechświatem. Wszechświat macierzysty istnieje po drugiej stronie „białej dziury”, patrząc z punktu widzenia wszechświata potomnego. Nikodem wyjaśnił, że biała dziura to „obszar przestrzeni, do którego nie można uzyskać dostępu z zewnątrz i który można traktować jako odwrotność czasu czarnej dziury”.

 

To właśnie ta teoria prowadzi Nikodema do zasugerowania, że ​​nasz wszechświat może być wnętrzem czarnej dziury, która istnieje w innym wszechświecie macierzystym.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj