Część z megalitów ze Stonehenge jest starsza niż historia rodzaju ludzkiego!

Kategorie: 

Źródło: English Heritage

Bardzo ciekawa praca naukowa opublikowana w czasopiśmie British Archeology dowodzi, że dwa spośród najważniejszych bloków kamiennych w słynnym Stonehenge znajdowały się na swoim obiecnym miejscu już kilka milionów lat temu. To oznaczałoby, że ten niezwykły monument albo przynajmniej jego fragment jest starszy niż cała historia ludzkości.

Zlokalizowany w hrabstwie Wiltshire megalityczny konstrukt znany w szerszych kręgach jako Stonehenge, jest obiektem badań archeologicznych już od wielu dekad. Kolejne odkrycia poczyniane w jego okolicy takie jak jego funkcja sakralna lub związek z obserwacjami zjawisk astronomicznych budzą wiele kontrowersji ale i ekscytacji wśród osób interesujących się dawną historią rodzaju ludzkiego.

Okazuje się, że opublikowany właśnie artykuł naukowy może pomóc wyjaśnić pochodzenie ogromnych skał wykorzystanych do budowy tego megalitu. Mike Pitts publicysta i archeolog specjalizujący się w badaniu prehistorii Wysp Brytyjskich, opublikował niedawno artykuł w którym to dowodzi, że odnaleziony w 1979 roku dół o szerokości 6 metrów skrywa interesującą tajemnicę. Jego zdaniem, dwie ze skał wchodzących w skład Stonehenge pochodziły z tego otworu w ziemi i zostały wykorzystane przez budowniczych tego megalitu.

Chodzi tutaj przede wszystkim o tak zwany Heel Stone czyli blok skalny o wysokości ok 5 metrów i szerokości 2,5 metra. Wykopaliska w jego okolicach dowiodły że blisko metr kamienia skrywa się wewnątrz ziemi natomiast jego łączna waga wynosi blisko 35 ton. Pitts uważa że prymitywni mieszkańcy Wysp Brytyjskich którzy są uważani za architektów tego megalitu jakiś sposobem zdołali podnieść ten ogromny blok skalny i ułożyli go w odległości 75 metrów od budowanej przez siebie świątyni.

Do tej pory uważano, że wszystkie kamienie wykorzystywane do budowy Stonehenge pochodziły z terenów dzisiejszego Marlborough Downs. Miały one być transportowane drogą wodną po czym ostatni odcinek przenoszono je lądem za pomocą jakiejś bliżej nieznanej prymitywnej metody. Uznanie iż część z kamieni wykorzystanych do budowy Stonehenge pochodziła z jego okolic brzmi zdecydowanie bardziej prawdopodobnie, choć nadal istnieją pewne niejasności. Przykładowo, w jaki sposób zdołali oni podnościć te kilku tonowe bloki a nawet układać je kolejno na sobie? Czy dysponowali jakąś formą technologii o której nie mamy pojęcia?

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

może i stonehenge jest

może i stonehenge jest starsze od rodzaju ludzkiego ale zanim pan bozio stworzył ludzi musiał stworzyć koparkę i aparat fotograficzny... a dopiero potem biblię, proboszcza, żyda no i w końcu rodzaj ludzki - który zakończył te pasmo sukcesów

 

Portret użytkownika vesolly

Kurwa!

Tytuł sobie, a treść artykułu sobie.
Gdzie jest chociaż jedno słowo o tym co w tytule????????????????????????????????????????

Portret użytkownika vesolly

Konstrukt to logiczna

Konstrukt to logiczna struktura powstała w czyimś umyśle =~koncept
...a to co stoi w Stonehenge to po prostu konstrukcja

Nie warto popisywać się znajomością trudnych słówek jeżeli nie jest się pewnym ich znaczenia

 

Skomentuj