Czescy archeolodzy odkryli najstarszy znany alfabet Słowian

Kategorie: 

Źródło: Jiří Macháček

Najstarszym, potwierdzonym archeologicznie zapisem Słowian mogą być runy starogermańskie, o czym świadczy znalezisko dokonane przez czeskich archeologów. W czeskiej miejscowości Lány-Břeclav znaleźli wpisane żebro zwierzęce obok ceramiki typu praskiego, kojarzonej z wczesnymi Słowianami. To unikalne znalezisko dostarcza najwcześniejszych dowodów używania systemu pisma wśród Słowian. Archeolodzy z MU opublikowali swoje odkrycia w Journal of Archaeological.

Kość jest wyryta germańskimi runami i dlatego nie jest napisana głagolicą, która wcześniej uważana była za pierwszy system pisma używany wśród Słowian. Runy są powszechnie uważane za pismo starożytnych Germanów, które było używane przez pierwsze 12 wieków naszej ery. Runy były rzeźbione w drewnie, kościach lub kamieniach. Dopiero później, zostały one zastąpione alfabetem łacińskim, który rozprzestrzenił się wśród narodów Europy Północnej.

"Do tej pory uważano, że pierwszym alfabetem słowiańskim był alfabet głagolicy, stworzony przez bizantyjskiego misjonarza Cyryla w IX wieku. Nasze znalezisko faktycznie poddaje tę ideę w wątpliwość."

Według założeń archeologów, znalezisko może pochodzić z okresu 624 - 659 roku n.e. Jak twierdzi Jiří Macháček z Katedry Archeologii i Muzeologii Wydziału Artystycznego UAM, odnalezienie kości z runami zmienia niektóre z dawnych uproszczonych poglądów na temat migracji ludów. Jego zdaniem, plemiona germańskich Longobardów prawdopodobnie nie opuściły od razu terytorium Europy Środkowej. Najprawdopodobniej, niektóre z tych plemion, mogły mieszać się z przybyłymi tu Słowianami i podlegać wzajemnemu wpływowi.


Robert Nedoma, ekspert języków germańskich z Uniwersytetu Wiedeńskiego, zidentyfikował inskrypcję, która miała być napisana w starszym Futharku. Był to język używany przez germańskojęzycznych mieszkańców Europy Środkowej od II do VII wieku n.e. Starszy alfabet Futhark składa się z 24 run, z których siedem ostatnich zostało wpisanych na niedawno odkrytym fragmencie żebra. Pojawiła się opinia, że na kości znajdował się niegdyś cały alfabet i służyła ona za pomoc w nauce języka. Gdy naukowcy zakończą swoje badania nad kością, runy zostaną wystawione publicznie na Uniwersytecie Masaryka

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Minie 500 lat i nasi

Minie 500 lat i nasi potomkowie dojdą do wniosku, że w alfabecie łacińskim występuje znak @, ponieważ M@tis tak właśnie jest zestawione.

Autor realizuje odwieczny program anglosaskiej supremacji, który pozbawia kraje słowiańskie rzeczywistych dziejów, pisze im swoją historię, oczywiście skróconą, narzuca religię, oczywiście fałszywą, a germański naród, który zawojował ongiś Rzym wciąż wywyższa.

Polacy dali się kiedyś zlatynizować, ale zgermanizować - nigdy!

Skomentuj