Częste koszmary senne mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według nowego badania przeprowadzonego na starszych mężczyznach, rozwój koszmarów w późniejszym życiu może być wczesnym objawem choroby Parkinsona. Niespokojne sny od dawna są kojarzone z chorobami neurologicznymi, zwłaszcza wśród mężczyzn, ale jest to pierwsze badanie, w którym przyjrzano się, czy objawy te są ostrzeżeniem o chorobie Parkinsona, czy też produktem ubocznym tej choroby.

Śledząc stan zdrowia 3818 starszych mężczyzn z normalną funkcją mózgu w ciągu 12 lat, naukowcy odkryli, że ci, którzy mieli częste koszmary senne, byli dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona. Większość diagnoz postawiono w ciągu pierwszych pięciu lat badania.

 

Wyniki sugerują, że starsze osoby można przetestować pod kątem choroby Parkinsona, pytając ich o treść ich snów. Można wtedy podjąć wczesne działania, aby powstrzymać możliwy początek objawów fizycznych, takich jak drżenie, sztywność i ospałość. Jednym z największych wyzwań w chorobie Parkinsona jest wczesna diagnoza. Zanim większość ludzi wie, że ma chorobę, traci już 60 do 80 procent neuronów uwalniających dopaminę w części pnia mózgu. Co więcej, poprzednie badanie przeprowadzone przez tego samego naukowca wykazało, że pacjenci z zaburzeniami snów byli pięciokrotnie bardziej narażeni na szybki postęp choroby.

 

Naukowcy od kilku lat badają związek między snem a chorobą Parkinsona. Około jedna czwarta pacjentów z chorobą Parkinsona zgłasza częste niepokojące sny od momentu postawienia diagnozy, a niektórzy twierdzą, że doświadczają złych snów do 10 lat przed diagnozą. Wcześniejsze badania pokazują, że osoby z chorobą Parkinsona czterokrotnie częściej doświadczają częstych koszmarów niż ludzie w populacji ogólnej. Pacjenci z chorobą Parkinsona są również bardziej narażeni na zaburzenia snu związane z szybkimi ruchami gałek ocznych, które powodują fizyczny nawrót snów w nocy. Jednak do tej pory nie było jasne, czy objawy te są produktem ubocznym choroby Parkinsona, czy zwiastunem - jak naukowcy nazywają drobne objawy, które pojawiają się przed pojawieniem się głównych objawów.

 

Obecne badanie pomaga wyjaśnić to rozróżnienie, śledząc dużą próbę starszych mężczyzn przez ponad dekadę. Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy według własnych danych często mieli niepokojące sny, byli dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona w ciągu 12 lat. Ponadto w pierwszych czterech latach badań częste niepokojące sny wiązały się z sześciokrotnym wzrostem ryzyka rozwoju choroby neurologicznej. Bez dalszych badań mających na celu pomiar aktywności mózgu podczas snu, trudno powiedzieć, co dzieje się biologicznie u pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy mają koszmary senne.

 

Mężczyźni z chorobą Parkinsona mają zwykle bardziej niepokojące sny niż kobiety z chorobą Parkinsona, ale dlaczego tak się dzieje, pozostaje niejasne. Jedna z hipotez głosi, że późny początek koszmarów jest wczesną oznaką neurodegeneracji u niektórych mężczyzn. Kobiety znacznie częściej doświadczają koszmarów we wczesnym okresie życia, ale po 65 roku życia mężczyźni zaczynają nadrabiać zaległości. Być może wraz ze starzeniem się męskiego mózgu coś się zmienia w korze czołowej, która reguluje emocje podczas snu. Naukowcy planują wykorzystać elektroencefalografię, aby dowiedzieć się, co to może być.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie EClinicalMedicine.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj