Czy 2050 rok przyniesie cyfrową nieśmiertelność?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wizje przyszłości wydają się często nieprawdopodobne, a niekiedy wręcz przerażające. Według futurystów, w ciągu najbliższych trzech dekad niewiarygodne stanie się rzeczywistością. Zdaniem naukowców, do 2050 roku ludzie będą mogli przenieść swoje umysły do chmury, co oznaczałoby osiągnięcie rodzaju nieśmiertelności.

 

Dr Ian Pearson, futurysta i orędownik tej teorii, przewiduje, że ludzkość osiągnie punkt, w którym umysł człowieka będzie mógł zostać przeniesiony do komputera. Pearson wyobraża sobie scenariusz, w którym człowiek przechodzi proces cyfryzacji, a następnie uczestniczy w swoim własnym pogrzebie, gdy jego biologiczne ciało jest pochowane. Takie przyszłe "ja" żyłoby wiecznie w formie cyfrowej, a jego domem mógłby stać się dowolny cyborg.

 

Idea ta otwiera drogę do rozważań na temat pozytywnych stron tak zwanej cyborgizacji. Już teraz technologia daje nam możliwość tworzenia zaawansowanych protez, które potrafią odtworzyć zmysł dotyku, umożliwiając odczuwanie temperatury, ciśnienia czy materiału przedmiotu. Takie możliwości nie tylko mogą zrewolucjonizować życie osób z niepełnosprawnościami, ale także otwierają drzwi do poprawy naszych naturalnych zdolności poprzez wszczepienie implantów mózgowych, które mogą zwiększyć inteligencję, poprawić pamięć czy przyspieszyć proces nauki.

 

Dr Pearson podkreśla, że takie perspektywy, które są zarówno zdumiewające, jak i niepokojące, stają się coraz bardziej realne. Zdaniem naukowca, wraz z postępem technologicznym, człowiek zyska możliwość osiągnięcia nieśmiertelności poprzez skopiowanie swojego umysłu i przeniesienie go do chmury. W takiej formie cyfrowej, człowiek mógłby "zamieszkać" w dowolnym ciele cyborga.

 

Pierwsi ludzie, zdolni do takiego transferu umysłu, mogą pojawić się według Pearsona już w 2050 roku. Warto jednak podkreślić, że takie technologie na początku będą dostępne jedynie dla najbogatszych. Mimo że ceny takich rozwiązań z czasem mają spaść, cyfrowa nieśmiertelność przez dłuższy czas będzie prawdopodobnie przywilejem niewielkiej grupy ludzi. Niemniej jednak, możliwości jakie daje przeniesienie umysłu do ciała maszyny, wydają się być praktycznie nieograniczone.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Mrufka

Donald już nazbierał na taka

Donald już nazbierał na taka cyfrowa emeryturkę. To samo Nowak czy niejaki Rostowski. 
beda dla odmiany zatruwać życie w świecie wirtualnym. 
ciekawe czy skaczący PO krzesłach ma dość kasy by dołączyć do kolegów?

Skomentuj