Czy Atlantyda została wreszcie zlokalizowana? Archeolodzy odkryli posągi związane z tajemniczym zatopionym miastem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Podczas wykopalisk w Hiszpanii archeolodzy natknęli się na pięć kamiennych płaskorzeźb datowanych na 2,5 tys. lat temu. Znaleziska są powiązane z legendarnym miastem-państwem Tartessos, które często łączy się z mityczną Atlantydą.

 

Naukowcy z hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań (CSIC) sądzą, że posągi mogą być "niezwykle ważnym odkryciem, które zmieni interpretację Tartessos". Dotychczas cywilizacja ta była uznawana za mityczną, bez żadnych antropomorficznych reprezentacji.

 

Odkryte płaskorzeźby zmieniają to, gdyż dwie z nich przedstawiają, zdaniem badaczy, żeńskie bóstwa. Postaci mają również kolczyki, co może wskazywać na zaawansowane umiejętności metalurgiczne mieszkańców Tartessos.

Pozostałe trzy rzeźby są fragmentaryczne, ale według CSIC jedna z nich przedstawia starożytnego wojownika. Archeolodzy spekulują, że posągi mogły przedstawiać ważne postacie związane z cywilizacją Tartessos.

 

Prawdopodobnie wszystkie były częścią tej samej konstrukcji naściennej i razem przedstawiały jakąś szerszą historię. Bez względu na to, czy były wyrzeźbione przez lokalnego rzemieślnika czy też kogoś z innego miejsca, który opanował techniki metalurgiczne, widać, że posągi zostały stworzone na miejscu. Świadczy to o wyrafinowaniu twórców tych dzieł.

 

Casas del Turuñuelo, miejsce, w którym odnaleziono posągi, zostało całkowicie zniszczone przez ogień – prawdopodobnie celowo. Cywilizacja Tartessos zniknęła około 2500 lat temu, a tajemnica tego zniknięcia pozostaje niewyjaśniona.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Damian

Jak w  wielu przypadkach

Jak w  wielu przypadkach pewna cywilizacja ktora miała lepiej została napadnięta i zniszczona przez mniej rozwinięta cywilizacje..tak jak biały czlowiek wytępił rdzennych Amerykanów.. czy to wojna czy chorobami.

Skomentuj