Czy co piąta osoba jest w stanie słyszeć światło?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime

Natura światła i jego tajemniczych cech pozostaje obiektem wielu badań. Wiemy jaka jest jego maksymalna prędkość, wiemy że zależnie od sytuacji porusza się jak fala albo jak strumień fotonów, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy z nas są w stanie słyszeć promienie światła. Ta niebywała forma synestezji ma objawiać się u blisko 20 procent ludzkiej populacji jednak badania tej zagadki postępują dość powoli.

Drugie kiedykolwiek opublikowane badanie tego fenomenu miało miejsce w ubiegłym roku w czasopiśmie naukowym Consciousness and Cognition. Dr. Elliot Freeman przeprowadził to badanie na grupie 40 osób, które następnie zostały poddane odpowiednim bodźcom, tak aby wywołać zjawisko synestezji. W dużym skrócie chodziło o odpowiednią stymulację jednego ze zmysłów, która w rezultacie miała doprowadzić do reakcji innego zmysłu.

W pierwszej części eksperymentu, uczestnicy byli wystawieni na działanie sekwencji światełek i dźwięków po czym zostali poproszeni o potwierdzenie, czy audiowizualne wzory były do siebie dopasowane lub czy się różniły. W drugiej części, pokazano im jedynie światełka po czym zapytano czy słyszeli odpowiadające im krótkie i długie sygnały dźwiękowe. Ku zaskoczeniu badaczy, aż 22 procent ochotników usłyszało słabe dźwięki widząc migające światła. Patrząc na wyniki pierwszego testu, dokładni ci sami lepiej dopasowywali dźwięki do świateł, co wskazuje na silny związek między tymi dwoma wynikami. Mimo wszystko, wynik tego badania okazał się dużą niespodzianką.

Perspektywa tego, że ludzie są w stanie słyszeć światło wydaje się niesamowita, ale zdaniem badaczy w tym konkretnym przypadku to ludzki mózg a nie strumień światła stał za wytworzeniem sygnałów dźwiękowych i to za jego sprawą zapamiętanie sekwencji świetlnej było prostsze dla wspomnianych 22% badanych. Zdaniem Dr. Freemana to badanie dowodzi wyraźnie, że część z ludzi przejawiająca tego typu dziwny rodzaj synestezji jest w stanie wykorzystać ich audiowizualne połączenia nerwowe do poprawy jakości swojej pamięci lub zdolności do nauki. Fragment testu jakiego podjęli się uczestnicy badania jest zresztą dostępny w internecie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika student

Zaciekawiłem się tytułem, ale

Zaciekawiłem się tytułem, ale treść artykułu dowodzi jednak czegoś przeciwnego. To, że mózg sam generuje pewne bodźce w odpowiedzi na inne, zazwyczaj im towarzyszące to coś normalnego. Np. widząc jadący pociąg mogę wyobrazić sobie, a nawet usłyszeć stukanie kół o szyny. Cały ten eksperyment nie wnosi kompletnie nic ani do oficjalnej nauki, ani do badań zjawisk niewyjaśnionych.

Portret użytkownika A7

Światło to fala

Światło to fala elektromagnetyczna niosąca nie tylko cząsteczki (Fotony) ale także Informację (Dźwięk). Bardzo ciekawym zjawiskiem u osób z przypadkami Schizofrenii jest fakt słyszenia głosów zawartych w świetle elektrycznym zasilanym zmiennym napięciem SIN-usoidealnym.

Takie osoby mówią o tym że znacznie więcej głosów występuje w pomieszczeniu oświetlonym a w ciemnym jest ich niewiele (tyle ile przechodzi pod drzwiami razem ze światłem elektrycznym) Światło słoneczne ma zupełnie inną naturę. 

Światło elektryczne ma bardzo ciekawy związek z Genezą upadku wspomnianą już w bibli.

Jak co niektórzy wiedzą były prowadzone kiedyś badania aby przesyłową sieć elektryczną wykorzystać jako sieć internetową. Z powodzeniem przeprowadzano testy działającego internetu wykorzystującego do działania zwykłą sieć elektryczną.

Tak więc podsumowując nie tylko można słyszeć światło ale także treści (audycje) w nim zawarte. Wszystko zależy od osobistego dostrojenia zupełnie jak z radioodbiornikiem. Duża cześć osób po pierwszym realnym kontakcie z dźwiękami zazwyczaj uznaje że się rozchorowała i objawiła się u niej schiza.

Skomentuj