Czy czarne dziury mogą być korytarzami do innych wszechświatów?

Kategorie: 

Źródło: Innemedium.pl

Idea czarnych dziur jako korytarzy do innych wszechświatów istnieje w teorii naukowej i jest częścią hipotez w naukach takich jak astrofizyka czy kosmologia. W teorii czarne dziury to obszary w przestrzeni, gdzie grawitacja jest tak silna, że nic, nawet światło, nie może się z nich wydostać. Jedną z teorii, która zakłada możliwość istnienia korytarzy do innych wszechświatów, są tzw. "wormhole" (tunel czasoprzestrzenny), które są rozważane jako hipotetyczne struktury łączące dwa odległe obszary czasoprzestrzeni.

 

W niektórych teoriach, czarne dziury mogłyby być połączone z innymi wszechświatami za pomocą tuneli czasoprzestrzennych. Nie ma bezpośrednich dowodów ani obserwacji, które potwierdziłyby istnienie takich tuneli lub innych wszechświatów. Ostateczne potwierdzenie lub obalenie tych teorii będzie wymagać dalszych badań teoretycznych i eksperymentalnych.

 

A co jest za czarną dziurą? Gdzie trafia ta materia. Według jednej z teorii na końcu czarnej dziury jest biała dziura - jej odwrotność. 

 

Białe dziury są hipotetycznymi obiektami kosmicznymi, które są przeciwieństwem czarnych dziur. W teorii białe dziury to obszary czasoprzestrzeni, z których materia i energia mogą jedynie wypływać, ale do których nie mogą się dostać. Innymi słowy, białe dziury "wyrzucają" materię i energię, podczas gdy czarne dziury je "pożerają".

 

Białe dziury wynikają z pewnych rozwiązań równań ogólnej teorii względności, ale ich fizyczne istnienie jest bardzo kontrowersyjne i nie zostało obserwowane. W rzeczywistości, większość naukowców uważa, że białe dziury są niestabilne i nie mogą istnieć w realnym wszechświecie.

 

Jednakże, pomimo braku dowodów na istnienie białych dziur, ich pojęcie było przedmiotem wielu teoretycznych badań i spekulacji. Niektóre teorie sugerują, że białe dziury mogą być powiązane z czarnymi dziurami za pomocą tuneli czasoprzestrzennych, tworząc rodzaj "mostów" między różnymi obszarami czasoprzestrzeni.

 

W takim przypadku, materia wpadająca do czarnej dziury miałaby być wyrzucana przez białą dziurę w innym miejscu wszechświata lub nawet innym wszechświecie. Być może kiedyś możemy wpaść na to, że nasz wszechświat powstał w wielkim wybuchu, którym była na przykład właśnie biała dziura. 

 

Mimo że koncepcja białych dziur jest interesująca, na chwilę obecną brakuje dowodów, które by potwierdziły ich istnienie i wpływ na nasz wszechświat.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Nie. Absolutnie nie mogą. To

Nie. Absolutnie nie mogą. To są tylko centra wirów elektromagnetycznego pola galaktyk i to wyłącznie spiralnych. Czasem nawet nie waż się umieszczać czarnych dziur poza galaktykami spiralnymi bo zacznę się śmiać. Kiedyś rolę czarnych dziur spełniały smoki (w istocie niedobitki dinozaurów po Potopie) i też wszystko pożerały. Jednak wyjaśnienie czarnych dziur jest prozaiczne i już je tu przedstawiałem. To prosta sprawa wirów elektromagnetycznych które intensyfikują w centrum polaryzacyjny ruch wirowy fotonów przy takiej skali pola e-m że falowy ruch światła jest kasowany jako zbyt słaby .

Skomentuj