Czy człowiek może pochodzić z Marsa?

Kategorie: 

Źródło: NASA
Jak twierdzi amerykańska agencja kosmiczna NASA, powołując się na dowody geologiczne, kilka miliardów lat temu Mars mógł być podobny do Ziemi a na powierzchni tej planety znajdowała się woda w stanie ciekłym w postaci mórz i oceanów. Niektórzy idą dalej twierdząc, że na Czerwonej Planecie mogło kiedyś istnieć życie.
 

 

Według biochemika Stevena Bennera, życie z Marsa mogło dotrzeć na Ziemię dzięki pyłowi lub cząsteczkom skał, które znalazłyby się w przestrzeni międzyplanetarnej na przykład poprzez gwałtowne erupcje wulkaniczne. Silnie utleniony molibden mógł wpłynąć na powstanie pierwszych organizmów żywych a zdaniem Bennera, pierwiastek ten nie istniał na naszej Błękitnej Planecie przed powstaniem życia, ponieważ trzy miliardy lat temu było niewiele tlenu.

 

Natomiast w dalekiej przeszłości na Czerwonej Planecie był tlen, co ma udowadniać, że powstanie tam życia oraz przeniesienie go na naszą planetę było o wiele bardziej prawdopodobne, niż gdyby miało dojść do tego procesu na Ziemi. Drugą sprawą jest woda, która trzy miliardy lat temu występowała na Ziemi w nadmiarze. Biochemik twierdzi, że Mars posiadał odpowiednie ilości wody, która przyczyniła się do powstania życia. Dwa powyższe argumenty mają przemawiać za tym, że życie powstało najpierw na Czerwonej Planecie, a co za tym idzie, życie na Ziemi pochodzi z Marsa.

 

Naukowcy tacy jak Benner wyraźnie popierają teorię panspermii, czyli że życie może pochodzić z zewnątrz i niekoniecznie musiało powstać na Ziemi. Początkowo jednak uważano, że pierwsze aminokwasy przybyły na naszą planetę wraz z którąś z komet. Uczeni z NASA wykonali niedawno symulację, która przedstawia w przyśpieszonym tempie zmiany klimatu na Czerwonej Planecie. Zobrazowano również stopniowy zanik atmosfery Marsa. Dzisiaj z powodu niskiej temperatury i niskiego ciśnienia obecność wody w tym stanie skupienia nie jest już możliwa.

 

Na powierzchni Marsa znaleziono bardzo wiele dowodów na erozję wodną. Wypełnione nią były niektóre kratery, a ślady tego można znaleźć do dzisiaj. Według uczonych woda w stanie ciekłym istniała na Marsie 3,7 mld. lat temu. Niestety nie wiadomo jak długo panowały tam sprzyjające warunki dla rozwoju życia. Może dzięki przyszłym badaniom będziemy w stanie odkryć czy życie rzeczywiście pochodzi z Marsa, co byłoby niezwykle interesującym odkryciem....

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Co za głupie domysły. Pył z

Co za głupie domysły. Pył z Marsa. A na Marsie skąd??? Z jeszcze innego Marsa? Przecież życie we wszechświecie pojawia się wg jednego wzorca. Więc może pojawic się wszędzie gdzie wzorzec napotka wszystkie warunki. Przykładowo dla zjawiska życia- obecność zbiornika wody, ciśnienie, temperatura, ochrona polem magnetycznym.Tak jak każde inne zjawisko ma swoją matrycę. Nie 10 , nie 100. Mars odpada bo nie miał i nie ma pola. Ziemia ma pole tylko dlatego że była dużo większa ale ostało się jądro po zderzeniu. Tak więc Mars nie będąc nigdy rozbitym, nigdy pola nie miał. Co jeszcze? Życie we wszechswiecie rozwlekają wirusy w formie startowej (poza tym humanoidy ...o wysokiej inteligencji i technologii co jest zrozumiałe). Dlatego wirusy SĄ POTRZEBNE bo też przenoszą ewolucję o ile ich nie unikasz. Nie masz się szczepić a BYĆ odpornym - dbaj o dietę, post i odrobaczanie aby organizm był silny naturalnie - nie SZTUCZNIE.  

Skomentuj