Czy Jezus został ukrzyżowany podczas zaćmienia Słońca? NASA wykazuje, że jedno wystąpiło w 33 r. n. e.

Kategorie: 

Źródło: tg

Na podstawie zarówno Biblii, jak i niektórych danych naukowych wydaje się, że 21 sierpnia wystąpi zaćmienie Słońca  podobne do tego, jaki obserwowało miliony ludzi podczas ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

 

Tłumaczenie Ewangelii Łukasza 23, 44-45 brzmi: „Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek”. Wg Mateusza 27, 45: „Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej”, a wg Marka: „A gdy nadeszła godzina szósta, mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej.”

Naukowcy wciąż toczą dyskusję na temat dokładnej daty ukrzyżowania Chrystusa. Na pewno stało się to między 26, a 33 rokiem życia, gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei. Przyjęło się, że Jezus miał 33 lata, gdy umarł.

 

W 2012 r. niemieccy naukowcy, analizując dane o trzęsieniach ziemi wraz z biblijnymi wskazówkami, uznali, że Jezus zginął podczas Paschy około 14 dnia Nisan w kalendarzu żydowskim. Wskazali, że najbardziej prawdopodobną datą ukrzyżowania był 3 kwietnia 33 roku.

 

Mapy NASA przedstawiają ścieżki zaćmień słonecznych w ciągu pięciu tysięcy lat od 2 tys. r. p. n. e. do 3 tys. r. W zasadzie wykres obejmuje tylko osiem tego typu zjawisk między 26, a 33 r. n.e., w tym całkowite zaćmienia, pierścieniowe (w pierścieniowym zaćmieniu Słońca księżyc obejmuje centrum słońca, ale jego zewnętrzne krawędzie pozostają widoczne) i częściowe.

 

Jedno z tych całkowitych zaćmień Słońca miało miejsce 19 marca 33 r., ale ścieżka zaćmienia, tj. biorąc pod uwagę drogę cienia księżyca i jego prędkość na powierzchni Ziemi, nie przechodziła w pobliżu Jerozolimy, a w pobliżu Antarktydy. Droga innego całkowitego zaćmienia Słońca 09 marca 34 ledwo zbliżyła się do niebios Judei i na pewno ich nie przyciemniła, a jego szlak przeciął oceany w okolicach Australii.

 

Największym problemem nie jest droga zaćmień Słońca. Naukowcy twierdzą, że jeśli Jezus umarł w czasie wskazanym w Biblii, to nie nastąpiło to przy okazji zaćmienia Słońca. Według wszystkich Ewangelii ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce w Dniach Paschy. Mateusz zapisał: „ Wiecie, że za dwa dni będzie Pascha i Syn Człowieczy będzie wydany na ukrzyżowanie” (26:2). „ Nadchodziła uroczystość Przaśników, tak zwana Pascha. Arcykapłani i uczeni w Piśmie szukali sposobu, jak by Go zabić, gdyż bali się ludu” (Łukasz 22: 1,2).

 

Astronomicznie Pascha występuje, gdy Księżyc jest w pełni, co oznacza, że jest on po przeciwnej stronie Ziemi od Słońca, a więc jest w pełni oświetlony przez promienie słoneczne. W międzyczasie częściowe lub całkowite zaćmienie Słońca występuje tylko z nowym księżycem, określonym jako faza, w której księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem i dlatego blokuje promienie słoneczne.

 

Brat Guy Consolmagno, astronom i dyrektor Obserwatorium Watykańskiego tłumaczy, że „chociaż większość prób wypracowania dat historycznych epizodów, bazujących na zdarzeniach astronomicznych może być problematyczne, ale bywa łatwe! Ukrzyżowanie odbyło się w Paschę, która jest pierwszym pełnym Księżycem wiosny. Potrzebujesz nowego Księżyca, a nie Księżyca w pełni dla kolejnego zaćmienia Słońca. Dokładnie złej fazy księżyca”.

 

W katolicko – liberalnej uczelni artystycznej Kolegium Benedyktyńskie w Atchison (Kan.) Ryan Maderak, asystent profesora fizyki i astronomii oraz dyrektor programu astronomii, ma odmienne zdanie.

 

„Z naukowego punktu widzenia, Księżyc byłby po złudnej stronie Ziemi w Paschę, co uniemożliwiłoby zaćmienie Słońca podczas ukrzyżowania” - powiedział Maderak, ale jako człowiek wiary i nauki nie kwestionuje możliwości cudu. „Osobiście uważam, że nie chcę za bardzo mieszać mojej wiary i nauki".

 

Maderak będzie gościł dwóch kolegów Consolmagno z Watykanu w dniach 20 i 21 września br., ponieważ Atchison leży wzdłuż ścieżki całkowitego zaćmienia.

 

„Z perspektywy teologicznej” - rzekł Maderak, „ jeśli Bóg jest wszechpotężny, to troszkę powiedzmy, da swobody, aby zapobiec prawom fizyki. Jeśli jest to coś, co wydarzyło się z powodu boskiej interwencji, możemy nie być w stanie zrozumieć, jak to nastąpiło. Cudowne wydarzenia są właśnie tym”.

 

Innym wyjaśnieniem tego , co się stało, może być nie zaćmienie Słońca, ale zaćmienie Księżyca. Słońce, Ziemia oraz Księżyc mogą wyrównać się w taki sposób, aby cień Ziemi pokrył księżyc.NASA posiada również historyczne mapy, dokumentujące takie zdarzenia. Częściowe zaćmienie księżyca nastąpiło 3 kwietnia 33 r., a więc w dniu, w którym, zdaniem niektórych, umarł Jezus.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Jezus... Jezus... Nie znam.

Jezus... Jezus... Nie znam. Jaki "Jezus"? To jakiś Portorykańczyk Jesus? Bo rabbiego-renegata Jozue czy tam Józefa to ukrzyżowali, zgodnie ze standardami ówczesnej Unii Eurorzymskiej tak jak setki innych co systemowi podskakiwali, za partyzantkę z bronią w ręku przeciw rzymskiemu okupantowi, tak jak i tego Bar Rabbana chcieli ("Syn Ojca" - czyżby ksywka tych partyzantów, tak jak "towarzysz", że co drugi to "Syn Ojca"?) więc skąd wiadomo kiedy tego jednego konkretnego gościa spośród wielu innych skazali i gdzie go stracili...? Przecież całą "bożą" resztę doklejono ok. IV w n.e. z historii o bogu Słońca - Horusie, więc jakim cudem ze "świętej" Biblii ktoś chce wyekstrahować jakieś rzeczywiste informacje o świecie? Jakby jakimś cudem ktoś dorwał rzymskie raporty z Palestyny ok. 30 r. n.e. to MOŻE by sobie mógł zlokalizować dzie ten jeden konkretny krzyż stał, ale z bajek to można tylko inne bajki potworzyć - tak zresztą powstają kolejne bajki dla dorosłych czyli religie...
 

 

Portret użytkownika Nehemiasz

A jeśli to było zjawisko

A jeśli to było zjawisko podobne do "fatimskiego cudu słońca"? Tyle, że tam wirowała jakaś tarcza świetlista, a w czasie ukrzyżowania ona przysłoniła Słońce? Przecież wystarczy zwykła chmura, aby zrobiło się szaro.

Portret użytkownika aabeen

Był mordowany Syn Prawdziwego

Był mordowany Syn Prawdziwego Boga. Ówczesna ciemność nie mogła być wynikiem naturalnych zjawisk astronomicznych. Ten cień i późniejsze trzęsienie ziemi naruszające budynek świątyni cały znać żydowskim przywódcom, że ich świat się właśnie skończył a to co do tej pory miało znaczenie - świątynia, ołtarz, ofiary straciły jakikolwiek sens. Wszystko przeniosło się na wyższy, niebiański i niezniszczalny poziom. Kapłani i uczeni w piśmie nie pojęli tego wtedy albo świadomie to odrzucili bo straciłby swój status tak jak dzisiejsi przywódcy religijni pasąc się na prostych ludziach oszukują ich fałszywymi wizjami. 

Żyjemy zbyt krótko by życie marnować na nic niewarte bzdury.

Portret użytkownika ono mat opeja

Czy poza Biblia i ksiegami

Czy poza Biblia i ksiegami (nie wlaczonymi do Kanonu) ktos moze podac jakiekolwiek doniesienia o istnieniu i smierci czlowieka zwanego Jezusem Chrystusem? Bo szukam od lat i brak w kronikach mu wspolczesnych adnotacji co do jego istnienia. A przeciez powinno byc tego sporo, bo podobno byl kontrowersyjny, jak na tamte czasy.

Portret użytkownika aabeen

W tym zdaniu wcale nie

W tym zdaniu wcale nie musiało chodzić o cały ziemski glob. Chociaż wykluczyć tego też nie można. Tak jak pisałem wcześniej umierał Syn Boga wypełniając wolę swojego Ojca. Mało kto zwraca na to uwagę ale śmierć Jezusa była doskonałą ofiarą - okupem za odstąpienie od Boga pierwszego człowieka Adama, który był również jego pierwszym ludzkim synem. Poza tym swoją postawą Jezus miał pokazać czy jest godny nieśmiertelności ('...mam w sobie życie jak i ma je Ojciec...') oraz co się z tym wiąże czy może pozbawić życia zbuntowaną istotę szatana ("...ty zgnieciesz mu piętę a on zmiażdży ci głowę..."). Dziwne to dla nas ludzi ale skoro takie jest prawo w Niebie to co nam ludziom z tym dyskutować? Skoro dokonywała się tak doniosła sprawa to nie można się dziwić i jej oprawie. Sprawy sądowe znaczących ludzi obserwuje cały świat a co dopiero musiało się dziać gdy sprawa dotyczyła lojalności Syna Jahwe a co z tym idzie losu innych stworzeń? Co się znajdowało w tych gęstych chmurach pewnie się nigdy ludzie ze swoimi ciasnymi umysłami nigdy nie dowiedzą.

Żyjemy zbyt krótko by życie marnować na nic niewarte bzdury.

Portret użytkownika obserwator1111

zgnieciesz mu piętę a on

zgnieciesz mu piętę a on zmiażdży ci głowę, oko za oko, ofiara z syna itp. to wszystko przypisy ze starego testamentu, Chrześcijaństwo to Nowy Testament !, który wszystko odwrócił w stronę miłości, teraz jest wybaczenie, nastawienie policzka i ofiara z siebie. Stary testament to tylko historia naszego powstania, nie można z niego brać przykładów do życia współczesnego, wszystko co jest aktualne znajduje się w Nowym Testamencie, tylko tam jest cała Prawda !

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

"umierał syn boga"... Bardzo

"umierał syn boga"... Bardzo zabawne... Smile Skąd wiesz, jakiego "boga"? Tego samego co kazał żydom mordować wszystkich nie-żydów w krainie Kaanaan?

 Nic bardziej mnie nie irytuje, jak głupota i ciemnota takich głąbów jak ty...

...Angelus Maximus Rex

Skomentuj