Czy kielich wystawiony w hiszpańskiej katedrze to prawdziwy Święty Graal?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niewiele artefaktów w historii wywołało więcej kontrowersji i intryg niż legendarny Święty Graal, kielich, o którym mówi się, że trzymał w ręku Chrystus podczas ostatniej wieczerzy. Niektórzy badacze uważają, że od dawna poszukiwana relikwia znajduje się w hiszpańskiej katedrze w Walencji.

 

Na przestrzeni wieków istniało wiele interpretacji legendy o Graalu – w tym jedna sugerująca, że ​​w rzeczywistości była to żona Jezusa, Maria Magdalena – ale najczęstsza interpretacja wskazuje, że Graal był fizycznym kielichem lub naczyniem do picia. Kielich używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy ma według legend przynosić jego posiadaczowi nieskończone bogactwo, szczęście, a nawet nieśmiertelność.

Poszukiwanie lokalizacji Graala stało się tak legendarne, że zostało synonimem poszukiwania czegoś wartościowego lub rewolucyjnego, jednak czegoś czego lokalizacja pozostaje nieuchwytna, a historycy nie mogą się zgodzić, czy w ogóle istniał.

 

Jednak w ostatnich latach niektórzy zaczęli wierzyć, że starożytny kielich wystawiony obecnie w katedrze w Walencji w Hiszpanii może być tym mitycznym przedmiotem, którego szukali.  Według legendy Święty Graal składa się z dwóch części - kielicha wykonanego z czerwono-brązowego agatu i rzeźbionej złotej arki, na której stoi kielich.

Wcześniejsze analizy wykazały, że miska w Walencji pochodzi z czasów Jezusa i została wykonana w Egipcie lub Palestynie, jedynych miejscach, w których można znaleźć ten konkretny kamień - agat. Opiekun katedry José Verdeguer, który ma jak największą wiedzę na ten temat, sugeruje, że Graal mógł zostać skradziony, gdy Święty Marek uciekł z Jerozolimy podczas rzymskiej inwazji w 70 roku n.e. Twierdzi, że po osiedleniu się w Rzymie Graal został skradziony.

 

Jego zdaniem, po odnalezieniu go w Rzymie był on przechowywany przez różnych papieży, a następnie trafił do Walencji w XV wieku. Jednak obecnie jest prawie niemożliwe, aby wiedzieć na pewno, czy to wszystko jest prawdą.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj