Czy Kolumb naprawdę spotkał syreny?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W 1493 roku Krzysztof Kolumb, włoski odkrywca i podróżnik, popłynął w pobliżu Republiki Dominikany. Nagle zobaczył trzy syreny i miał wypowiedzieć słowa: „nie są tak piękne, jak są malowane”.

 

Kolumb z trzema statkami Nina, Pinta i Santa Maria popłynął z Hiszpanii na Atlantyk, mając nadzieję na otwarcie zachodniego szlaku handlowego do Azji, ale nowy szlak zaprowadziła go do Ameryki, która wówczas nazywano „Nowym Światem”.

 

Syreny to mityczne stwory pół kobiety, pół ryby. Wspominano o nich w kulturze podróżników morskich od czasów starożytnej Grecji. Zwykle opisywane są jako kobiety z rybimi ogonami, a w rękach zazwyczaj trzymają lustro lub grzebień. Według legend żyją w oceanach i mogą przybrać postać człowieka i poślubić śmiertelnych ludzi.

 

Syreny są często kojarzone także z syrenami, czyli kolejnym mitycznym stworzeniem opisywanym jako pół - kobieta, pół  -ptak. Według legend żyją na wyspach i śpiewają kuszące pieśni, aby uwieść i zabić marynarzy.

 

Czy Kolumb naprawdę mógł spotkać syrenę, czy nie? Większość marynarzy, którzy twierdzili, że widzieli syreny, w rzeczywistości nie oglądali mitycznych stworzeń. Naukowcy sugerują, że były to manaty.

 

Manaty są wolno poruszającymi się ssakami morskimi o oczach podobnych do ludzkich, z bulwiastymi twarzami i ogonami w kształcie łopatek. Uważa się, że manaty pochodzą od tego samego przodka, co słonie. Długość tych zwierząt wynosi około 3 - 4 metrów, a waga dorosłych osobników waha się od 350 do 500 kilogramów.

 

Manaty żyją średnio około 50 - 60 lat i nie mają naturalnych wrogów. Są one jednak klasyfikowane jako zagrożone wyginięciem. W Stanach Zjednoczonych większość manatów znajduje się na Florydzie. Wiele z nich umiera lub doznaje obrażeń podczas kolizji ze statkami. Niemniej jednak są ludzie, którzy nadal wierzą, że Kolumb naprawdę zderzył się z prawdziwymi syrenami z mitów i legend.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj