Czy mózg podejmuje decyzje wbrew naszej woli?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Każdego dnia, człowiek jest zmuszony podejmować tysiące różnych decyzji. Niektóre z nich bywają tak proste, że podejmujemy je praktycznie bez zastanowienia. Jednak zdarzają się też sytuacje, które wymagają naszego skupienia, abyśmy mogli decydować o ważniejszych kwestiach. Wydawałoby się, że mamy nad tym pełną kontrolę i robimy to całkiem świadomie. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że nasz mózg dokonuje podświadomych wyborów jeszcze zanim podejmiemy świadomą decyzję.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Walii przeprowadzili eksperyment z udziałem 14 ochotników. Z pomocą przycisków, osoby te miały wybrać pomiędzy dwoma różnymi wzorami – czerwonymi poziomymi i zielonymi pionowymi paskami. Uczestnicy mieli 20 sekund na podjęcie decyzji, po czym otrzymali dodatkowe 10 sekund, aby wyobrazić sobie wybrany przez nich wzór.

 

Następnie eksperymentatorzy zadali kilka pytań, które nawiązywały do wyobrażanych przez ochotników wzorów. Z pomocą techniki fMRI stale monitorowano aktywność mózgów uczestników, a pozyskane dane zostały przeanalizowane algorytmem uczenia maszynowego.

Wyniki badań zapewniły wgląd w mózgi uczestników. Ich kolejne decyzje udało się przewidzieć nawet z 11-sekundowym wyprzedzeniem. Oznacza to, że naukowcy już wcześniej wiedzieli, jaką decyzję podejmą ich mózgi jeszcze zanim ochotnicy powiedzieli o swojej świadomej decyzji. Co więcej, zespół potrafił ustalić, jak bardzo uda im się wyobrazić dany wzór.

 

W przeszłości przeprowadzano już podobne studia, podczas których naukowcy zdołali przewidzieć decyzje motoryczne i abstrakcyjne uczestników. Badania tego typu są zaskakujące i pokazują, jak bardzo tajemniczy jest ludzki mózg oraz cały nasz organizm. Tylko jeśli nasz mózg podejmuje decyzje i dodatkowo wywołuje wrażenie, że dokonujemy świadomego wyboru, to czy wciąż możemy tu mówić o wolnej woli?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Snufru

To oznacza, że jesteśmy w

To oznacza, że jesteśmy w symulatorze, w którym za działania użytkownika odpowiada jego część niedostępna świadomemu umysłowi. Ta część obsługuje kod, w którym są generowane procesy dla danego użytkownika. Jego działania opierają się więc na architekturze dla niego niedostępnej i sterowanej przez jakieś wyższe centrum świadomości, z którego czasami przenikają do niższej świadomości jakieś informacje, które mogą uraować użytkownikowi życie. W tej podświadomej sferze przechowywane są dosłownie wszystkie doświadczenia użytkownika. Stosując odpowiednie techniki można wyciągnąć te informacje i dowiedzieć się o wielu ciekawych rzeczach ze swojego życia.

Skomentuj