Czy nasz wszechświat może być połączony z antywszechświatem? Nowa teoria bez ciemnej energii
Image

Istnienie naszego wszechświata jest jedną z największych zagadek nauki. Wszystkie dotychczasowe wyjaśnienia jego powstania są niezwykle egzotyczne, a teraz pojawiła się kolejna, równie intrygująca teoria.
Zgodnie z naszą obecną wiedzą, otacza nas materia barionowa, zimna ciemna materia i ciemna energia, z czego tej ostatniej jest najwięcej. Jednak zarówno ciemnej materii, jak i ciemnej energii wciąż nie jesteśmy w stanie zbadać tak dokładnie, jak materii barionowej. Ciemna energia jest szczególnie trudna do wyjaśnienia, choć to właśnie ona odpowiada za przyspieszające rozszerzanie się wszechświata.
Nowa alternatywa dla powszechnie przyjmowanego modelu pochodzi z Indyjskiego Instytutu Technologii. Doktorant Naman Kumar zaproponował nowy model kosmologiczny, w którym nie ma miejsca dla ciemnej energii. Zamiast tego, jego teoria zakłada istnienie dodatkowego antywszechświata, w którym czas płynie w przeciwnym kierunku do czasu w naszym wszechświecie.
Choć na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie może wydawać się bardzo egzotyczne, nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcy postulują istnienie lustrzanego wszechświata. Zaledwie kilka miesięcy temu inny zespół badaczy przedstawił teorię, według której ciemna materia znajduje się właśnie w takim alternatywnym wszechświecie.
Odkrycie istnienia równoległego lub współistniejącego wszechświata będzie jednak równie trudne, jeśli nie trudniejsze, niż potwierdzenie istnienia hipotetycznej ciemnej materii i ciemnej energii. Na razie jedyną oznaką istnienia alternatywnego wszechświata (lub ciemnej materii i energii) jest niewytłumaczalne przyspieszające tempo rozszerzania się naszego wszechświata.
Być może jednak, podobnie jak w przeszłości, bardzo egzotyczne teorie z czasem znajdą swoje obserwacyjne potwierdzenie. Teoria opracowana przez Namana Kumara, choć dziś wydaje się niezwykle śmiała, być może w przyszłości okaże się kluczem do zrozumienia tajemnicy istnienia naszego wszechświata.
- Dodaj komentarz
- 541 odsłon