Czy neandertalczycy nie są odrębnym gatunkiem, ale „inną formą człowieka”?

Image

Źródło: innemedium

Przez dziesięciolecia neandertalczyków przedstawiano jako prymitywne i brutalne stworzenia, ale ostatnie badania pokazują, że wcale tak nie jest. Zespół badaczy kierowany przez archeologa Diego Angelucciego z Uniwersytetu w Trydencie spędził ostatnie dwadzieścia lat badając jaskinie Gruta da Oliveira w środkowej Portugalii, rzucając nowe światło na prawdziwą naturę naszych dawno wymarłych kuzynów.

 

Angelucci podważa tradycyjną klasyfikację neandertalczyków jako odrębnego gatunku – Homo neanderthalensis. Zamiast tego sugeruje postrzeganie ich jako różnych form człowieka. Wyniki Gruta da Oliveira potwierdzają tę tezę, ujawniając podobieństwa genetyczne i kulturowe między neandertalczykami a współczesnymi ludźmi.

 

Osadnictwo Gruta da Oliveira miało miejsce między 93 a 71 tysiącami lat temu, kiedy to neandertalczycy dzielili jaskinię z różnymi zwierzętami, w tym wilkami, lwami, niedźwiedziami brunatnymi i rysiami. Odkryto narzędzia kamienne i szczątki zwierząt, a także dowody kontrolowanego użycia ognia.

 

Kontrolowane użycie ognia było ważnym aspektem codziennego życia neandertalczyków w Gruta da Oliveira. Przy pomocy ognia przyrządzano różne rodzaje mięsa, m.in. kozę, dziczyznę i koninę. Palenisko w jaskini było rzadko poruszane, co świadczy o ciągłej obecności ognia w ich życiu.

 

Homininy zaczęły używać ognia co najmniej 250 tysięcy lat temu. Jednak zanim pojawił się współczesny człowiek, neandertalczycy oddzielili się już od naszych przodków. Według niektórych szacunków neandertalczycy opuścili nas ponad 800 tysięcy lat temu.

 

Kiedy w 1864 roku po raz pierwszy odkryto szczątki neandertalczyka, okrzyknięto je nowym gatunkiem człowieka. Charakterystyczne cechy ich anatomii doprowadziły do ​​przekonania, że ​​są to odrębny gatunek, często przedstawiany jako przygarbiony i nieinteligentny. Jednak w miarę postępu badań nasza wiedza na temat neandertalczyków poszerzała się. Dziś wiemy, że chowali swoich zmarłych, wytwarzali biżuterię, a być może nawet tworzyli dzieła sztuki.

 

Dowody kontrolowanego użycia ognia pogłębiają wiedzę, że neandertalczycy mieli złożoną kulturę. Wiedzieli nie tylko, jak używać ognia, ale także jak go stworzyć i utrzymać do różnych celów, w tym do gotowania, ogrzewania i obrony.

 

Zdaniem Angelucciego „archeolodzy są zgodni co do tego, że wiedzieli, jak posługiwać się ogniem. Czym innym jest jednak wykorzystać ogień powstały w wyniku naturalnych procesów, takich jak błyskawica, a czym innym go rozpalić, opalić drewnem i wykorzystać do gotowania, ogrzewania i obrona.”

Ocena:
Brak ocen