Czy "owczy pęd" to wynik działania podświadomości?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Rosyjscy naukowcy odkryli, że większość opinii które słyszymy, może zmieniać sposób, w jaki nasz mózg przetwarza informacje. Ustalono również, że oddziaływanie to jest długotrwałe i zachęca ludzi do powielania zbiorowej opinii. Praca naukowa opisująca przebieg eksperymentów, została opublikowana w czasopiśmie Scientific Reports.

 

Naukowcy z HSE University ustalili, że niezgoda z opinią innych ludzi pozostawia „ślad” w aktywności mózgu, co pozwala mózgowi dostosować swoją opinię na korzyść większościowego punktu widzenia. To zachowanie społeczne nazywa się konformizmem i wyjaśnia różne elementy naszego zachowania, od głosowania w wyborach, po trendy w modzie wśród nastolatków. Jeśli nasz wybór pokrywa się z punktem widzenia ważnych dla nas osób, decyzja ta jest wzmacniana w mózgowych ośrodkach „przyjemności” zaangażowanych w większy układ dopaminergiczny odpowiedzialny za uczenie się, aktywność ruchową i wiele innych funkcji.

 

 

W przypadku braku zgody z innymi, mózg sygnalizuje popełnienie „błędu” i próbuje wzbudzić u nas konformizm. Mechanizm ten, nie był jednak zbyt dobrze poznany. Neurolodzy z HSE University, postanowili więc zbadać, czy opinia innych powoduje długotrwałe zmiany w aktywności mózgu. Naukowcy zastosowali magnetoencefalografię (MEG), unikalną metodę, która pozwala szczegółowo zobaczyć aktywność ludzkiego mózgu podczas przetwarzania informacji, a jej rozdzielczość czasowa jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego fMRI.

Na początku eksperymentu 20 uczestniczek oceniło, w jakim stopniu ufają nieznajomym, których twarze zostały im przedstawione na serii zdjęć. Następnie, zostały one poinformowane o zbiorowej opinii dużej grupy rówieśników na temat zaufania tym nieznajomym. Czasami opinia grupy była sprzeczna z opinią uczestników, a czasami zbiegała się z nią. Po około pół godzinie, badani zostali poproszeni o ponowną ocenę ich zaufania do tych samych nieznajomych. Wówczas okazało się, że uczestnicy zmieniali zdanie na temat nieznajomego pod wpływem (bliżej nieokreślonych) rówieśników w około połowie przypadków.

 

Co jednak ważniejsze, nastąpiły zmiany w aktywności ich mózgów. Naukowcy odkryli „ślady” dawnych nieporozumień z rówieśnikami. Kiedy badani ponownie zobaczyli twarz nieznajomego, po ułamku sekundy ich mózg zasygnalizował, że ostatnim razem ich osobista opinia nie pokrywała się z oceną udzieloną przez rówieśników. Najprawdopodobniej, utrwalenie tego sygnału pozwala mózgowi przewidzieć w przyszłości możliwe konflikty wynikające z nieporozumień i dąży do ich uniknięcia. Obszar mózgu, który staje się wtedy szczególnie aktywny to górna kora ciemieniowa. Jest to region, odpowiedzialny za odzyskiwanie wspomnień, który najwyraźniej, bierze również udział w kodowaniu sygnału dawnych nieporozumień z grupą. Aż strach pomyśleć, że wszystko to jest zakodowane w naszej podświadomości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj