Czy piramida Kukulkana imituje odgłosy świętego ptaka Majów?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Piramida Kukulkana została wzniesiona przez cywilizację Majów pomiędzy IX a XII wiekiem n.e. Budowla ta, jak chyba każda piramida na świecie, interesuje sobą nie tylko archeologów ale i zwyczajnych ludzi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że kryje ona w sobie niezwykłą tajemnicę, natury akustycznej.

Mowa tu o zadziwiającym odgłosie jaki wydziela się po chociażby klaśnięciu w dłonie u podstaw piramidy. Okazuje się, iż dźwięk przypominający ćwierkanie pojawia się jako skutek odbijania fali dźwiękowej od schodów budowli. Innymi słowy, ten niespotykany efekt dźwiękowy został osiągnięty dzięki unikatowej geometrii tej piramidy. Dźwięk odbijając się od poszczególnych schodków zaczyna powracać do uszu coraz wolniej i w pewnym momencie jego ton raptownie opada o około oktawę.

Nie jest to nowe odkrycie, lecz dyskusje na temat tego czy ta właściwość piramidy Kukulkana jest intencją jej twórców pozostają bez ostatecznego rozwiązania. Ci którzy zakładają iż jest element ceremonii, które odbywały się w tej piramidzie, zwracają jednak uwagę na jeden szczegół. Dźwięk z piramidy Kukulkana przypomina w dużej mierze ćwierkanie świętego ptaka Majów zwanego przez nich Quetzal. Stąd też biorą się teorie, że odgłosy ćwierkania miały zbliżyć Majów do ich boga, pierzastego węża Quetzalcoatla.

W tym miejscu warto wspomnieć, że piramida Kukulkana była miejscem co najmniej kilku niezwykłych zdarzeń na przestrzeni ostanich 10 lat. Jeszcze 24 lipca 2009 roku, turysta z miasta El Salvador uwiecznił kolumnę światła wydobywającą się z czubka piramidy Kukulkana.

Innym razem kultyści New Age z Meksyku postanowili przyciągnąć uwagę turystów i konkurować z Stonehenge z Wielkiej Brytanii. Zrobili prawdziwe święto Chichen Itza w pobliżu piramidy Kukulkana. uszyli dla siebie stroje, które przypominały te noszone przez „meksykańskich wikingów”. Potem zaczęli głośno bić w bębny i tańczyć wokół piramidy. Turyści wyrazili tylko jedno małe pragnienie. Prosili Boga, aby zszedł na ziemię i dał znak, że wiosna już nadeszła. 

Jak się okazało, doczekali się swojego znaku w postaci trąby powietrznej która utworzyła się na piramidzie. Naukowcy nie byli w stanie znaleźć satysfakcjonującego wyjaśnienia, z wyjątkiem tego, że jest to zbieg okoliczności. Nie zapominajcie, że egipskie piramidy, zigguraty w Babilonie, oraz te z Mezoameryki - to stare obiekty religijne. Ich cel nadal nie jest nam znany ,a każda unikalna cecha ich konstrukcji zdaje się zbliżać nas do ostatecznego wyjaśnienia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj