Czy podróże w czasie bez paradoksów są możliwe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Fizycy nie są w stanie całkowicie wykluczyć możliwości podróżowania w czasie. Zarówno ogólna, jak i szczególna teoria względności Alberta Einsteina pokazują, że czas jest względny. Co za tym idzie, zgodnie z dostępnymi modelami, czasoprzestrzeń, dopuszcza istnienie tymczasowych "oszustw". Jak w praktyce, wyglądałyby jednak podróże w czasie?

Klasyczny eksperyment myślowy dotyczący podróży w czasie nazywa się paradoksem dziadka. Wyobraź sobie, że decydujesz się cofnąć w czasie, aby zabić swojego dziadka. Zabijasz go, nim spotka się z twoją babcią. Co za tym idzie, nie możesz wtedy powstać, ani tym bardziej cofnąć się w czasie zabić swojego przodka.

 

Odpowiedź na taką zagadkę, mogą nieść niektóre rozwiązania równań Einsteina, które rzeczywiście pozwalają podróżować w czasie po zamkniętych krzywych czasu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Classical and Quantum Gravity, dr Fabio Costa i student z Uniwersytetu Queensland Germain Tobar, chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy podróże w czasie są możliwe bez paradoksów.

 

Costa i Tobar doszli do wniosku, że podróże w czasie mogą być spójne i wolne od logicznych paradoksów. Aby to zilustrować, naukowcy proponują alternatywny eksperyment myślowy. 

"Wyobraź sobie, że podróżujesz w czasie, aby powstrzymać pandemię COVID-19. Kiedy znajdziesz i wyizolujesz pierwszego pacjenta, misja zostanie wykonana i powinieneś doprowadzić do paradoksu. Według obliczeń Tobara i Kosty, w rzeczywistości nie osiągnąłbyś niczego. Matematyka zakłada, że ​​zdarzenia czasowe będą logicznie zgodne z tym, co robisz. Na przykład możesz osobiści złapać wirusa, stać się pacjentem zero rozpocząć pandemię na własną rękę. Cokolwiek zrobisz, ważne wydarzenia po prostu rekalibrują się wokół ciebie. Oznaczałoby to, że pandemia rozpoczęłaby się niezależnie od twoich działań.”

Oczywiście stwierdzenie, że podróże w czasie wolne od paradoksów są matematycznie możliwe, nie oznacza, że ​​takie podróże są osiągalne w praktyce. Nawet jeśli uda ci się dostać do dziury czasoprzestrzennej, leżącej najbliżej naszej planety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz po prostu zmiażdżony, nim znajdziesz się po drugiej stronie osi czasu. Wszystko zależy od tego, jak będą działać prawa kwantowej grawitacji, a w tej dziedzinie fizyki teoretycznej, nic nie jest proste i klarowne. 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj