Czy potwór z Loch Ness to wielki węgorz?

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Dziwne stworzenie, które jest regularnie obserwowane w wodach szkockiego jeziora Loch Ness, rozpala wyobraźnię od setek lat. Było już bardzo wiele teorii wyjaśniających z czym możemy mieć tam do czynienia, właśnie pojawiła się kolejna, która może być prawdziwa.

 

W czasie ostatnich dziesięcioleci kryprozoologowie intensywnie poszukiwali potwora z Loch Ness zwanego pieszczotliwie Nessie. Niestety poza niewiele dowodzącymi wieloma zdjęciami i nagraniami nie było żadnych konkretnych dowodów istnienia tego stworzenia. 

 

Ostatecznie jednak jezioro postanowili zbadać naukowcy z Nowej Zelandii, którzy przybyli do Szkocji i dokonali pomiarów jeziora oraz pobrali próbki wody z różnych głębokości celem przeprowadzenia badań laboratoryjnych. 

Plan był taki, aby w wodzie wykryć DNA wszystkich organizmów żywych jakie pływają w jeziorze. Nieznany kod genetyczny mógłby sugerować, że Nessie rzeczywiście istnieje. Wreszcie doczekaliśmy się wyników badań, które zostały przes kilkoma dniami publicznie zaprezentowane. 

 

Profesor Neil Gemmell z Uniwersytetu Otago oświadczył, że nie udało się pozyskać dowodu w postaci nieznanego DNA. W 250 próbkach wody ze szkockiego jeziora, poszukiwano szczególnie czegoś co może być pokrewne z kodem genetycznym wymarłych morskich gadów, takich jak plezjozaury. 

 

Na konferencji prasowej w szkockim Drumnadrochit na zachodnim brzegu Loch Ness, profesor Gemmell oświadczył,że jest prawie pewny, iż w jeziorze nie żyje żaden ogromny pływający gad. Próbowano również ustalić czy za dziwne obserwacje na powierzchni jeziora może odpowiadać jakaś gigantyczna ryba, na przykład sum, ale ta hipoteza również nie została poparta dowodami. 

Jednak zespół naukowców z Nowej Zelandii zaproponował rozwiązanie zagadki potwora z Loch Ness. Ich zdaniem Nessie może być gigantycznym węgorzem. Odkryto sporo DNA tego gatunku, co nie jest szczególnie zaskakujące, ale trudno powiedzieć jak duże mogą rosnąć węgorze w tych wodach. 

 

Zasugerowano, że mogą mieć nawet kilka metrów długości, ale nieznane są przypadki połowów tak ogromnych węgorzy w Loch Ness. Czy teoria wielkiego węgorza zabije mit o potworze z Loch Ness? Jest to mało prawdopodobne. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj