Czy pozaziemskie życie przypominałoby ludzi?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kiedy wyobrażamy sobie przedstawicieli potencjalnych obcych cywilizacji, większość z nas niemal domyślnie przypisuje im wygląd humanoidów bądź też przynajmniej pewne cechy antropomorficzne. Wizerunek małego zielonego lub też szarego człowieka, utkwił nam w myślach tak bardzo, że mało kto, tak właściwie myśli nad alternatywami. Chciałbym przytoczyć dziś ciekawe badanie autorstwa naukowców z Uniwersytetu z Oksfordu, który daje bardzo ciekawe spojrzenie na nieskończone możliwości, kryjące się we wszechświecie.

Nie powinno uchodzić niczyjej wątpliwości, że ,mieszkańcy innych planet, mogą się znacznie różnić od wszelkich form życia na naszej planecie. Jedna z koncepcji obcej rasy, przedstawiona przez wspomnianą grupę biologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego zaprezentowała własną wizję obcej ewolucji, kształtowanej przez podstawowe zasady, dostrzegalne na przykładzie organizmów z Ziemi.


Źródło: Samuel R. Levin

Biolog Sam Levin uważa, że ​​istnieje pewna przewidywalność w ewolucji. Rzeczywiście, może się okazać że mieszkańcy innych światów będą tacy jak my, jednak jest na to astronomicznie niewielka szansa. Większość hipotez zawartych w projekcie, zwanym „Obcy Darwina”, opiera się na tak zwanym podejściu mechanistycznym. W wielkim skrócie, korzystając z obserwacji rozwoju życia na naszej planecie, naukowcy spodziewają się dostrzec te same wzorce na innych ciałach niebieskich. Dobrym przykładem jest chociażby wzrok, który tylko na naszej planecie, wyewoluował niezależnie co najmniej 40 razy.

 

Można więc przypuszczać, iż podobny proces mógłby przebiegać również na sąsiednich planetach. Podejście mechanistyczne jest obecnie szeroko stosowane we wszystkich naukach, zwłaszcza jako źródło wiedzy teoretycznej z zakresu fizyki i chemii Wszechświata. Nakierowuje ono jednak badaczy na pewne ograniczone tory myślenia. Jednym z nich, jest założenie, że podstawą życia będą najprawdopodobniej cząsteczki o dużej zawartości węgla. Jest to jeden z najpowszechniejszychh pierwiastków we Wszechświecie, który świetnie sprawdza się w tworzeniu stabilnych cząstek. Węgiel posiada rzadką właściwość tworzenia czterech wiązań z innymi pierwiastkami i łączenia ich ze sobą w długie stabilne łańcuchy cząstek. Obecnie szacuje się, iż istnieje blisko milion alternatyw dla DNA, z czego każda opiera się na węglu.


Źródło: Samuel R. Levin

W tym przypadku, biolodzy postanowili porzucić standardowe porównania z Ziemią i zastosowali alternatywną wersję rozwoju ewolucyjnego. Pozwala to na rozważenie zupełnie nowych scenariuszy, takich jak powstanie życia na bazie krzemu, innego wszechobecnego pierwiastka. Nie jest on jednak tak uniwersalny jak węgiel, a więc życie oparte o krzem, musiałoby istnieć w bardzo szczególnych warunkach. Za aksjomat, przyjęto istnienie doboru naturalnego. W przeciwnym razie po prostu nie jest możliwe stworzenie modelu życia obcego w oparciu o ziemską naukę. Levin i jego koledzy uważają, że podobnie jak w przypadku istot ziemskich, organizmy obce będą stanowiły hierarchiczną strukturę mniejszych systemów, które ściśle ze sobą współpracują.

 

Jest to bardzo podobne do tego, jak miliardy komórek w naszych ciałach tworzą narządy i tkanki. W skali planetarnej może to nawet oznaczać pojedynczą kolonię obejmującą wszystkie regiony nadające się do życia i istniejącą jako swoiste biospołeczeństwo. Wygląd takich stworzeń, będzie się znacznie różnić w zależności od warunków na ich rodzinnej planecie. Jednak zdaniem naukowców teoria ewolucji oferuje uniwersalne narzędzie, zdatne do przybliżenia tych różnic:

Wygłaszając przewidywania dotyczące kosmitów, musimy wykorzystać cały dostępny zestaw narzędzi naukowych. Podejście mechaniczne jest dobrym sposobem ekstrapolacji tego, co widzimy na Ziemi. Nasza teoria jest dobrym sposobem tworzenia prognoz, które są niezależne od warunków na Ziemia. Połączenie obydwu podejść jest najlepszym sposobem przewidywania wielu setek, tysięcy lub milionów hipotetycznych obcych form życia. Teraz musimy je tylko znaleźć

Wiązania krzemowe nie są tak silne jak te tworzone przez pierwiastki węgla. Ich utrzymanie wymagałoby więc bardzo szczególnych warunków. Jednym z takich środowisk mogłyby być chociażby oceany stopionego krzemu na planetach o dużej aktywności wulkanicznej a nawet we wnętrzach gwiazd neutronowych. Nie są to organizmy, z którymi zetknęlibyśmy się w najbliższym lub nawet odleglejszym czasie, lecz daje to nadzieje na wytrwałość życia i jego wszechobecność. Być może kiedyś uda nam się dostrzec taki pozaziemski świat...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Hydra

Drzewa krzemowe, zwane przez

Drzewa krzemowe, zwane przez współczesnych naukowców "górami bez wierzchołków", skamielinami - znajdują się na Ziemi. Życie na Prastarej Ziemi było oparte w większości na krzemie, a ogromny wzrost istot żywych był uzależniony też od położenia planety w Układzie Słonecznym.

Portret użytkownika Shadow

Zdecydowana większość

Zdecydowana większość rozpatruje otaczający świat jako coś odrębnego. Natomiast odpowiedź może tkwić w jedności. Bańka energetyczna (przestrzeń energetyczna). Co to takiego? Czy może stanowić odpowiedź?

Skomentuj