Czy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mogą współistnieć jednocześnie?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Określając czas, wielu z nas powiedziałoby że płynie on niczym rzeka - nieustannie idzie do przodu i nie można go cofnąć. W tym twierdzeniu nie ma niczego dziwnego, jednak dr Bradford Skow, filozof z Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaproponował zupełnie inną, nietypową teorię, według której czas przeszły, przyszły i teraźniejszość współistnieje we Wszechświecie.

 

Naukowiec próbuje wyjaśnić czym jest czas w swojej najnowszej książce pt.: "Objective Becoming". Dr Skowa nie przekonuje teoria, że czas nieustannie płynie do przodu a wydarzenia przemijają na zawsze - zamiast tego uważa on iż przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieją we Wszechświecie a wszystko co się wydarzyło nie znika, lecz istnieje w różnych częściach czasoprzestrzeni.

 

Filozof twierdzi, że ludzkość nie znajduje się "w jednym czasie" - zamiast tego, jest w stanie "tymczasowo rozproszonym", natomiast wszystkie nasze doświadczenia sprzed tygodni, miesięcy i lat są prawdziwe. Według propagowanej przez niego teorii, znajdujemy się w innej części czasoprzestrzeni, przez co podróże w czasie są niemożliwe.

Naukowcy opracowali mnóstwo teorii, które mają wyjaśniać czym jest czas i w jaki sposób on funkcjonuje. Należy jednak zaznaczyć iż są to tylko teorie - trudno nawet powiedzieć, czy jesteśmy bliżej, czy też coraz dalej od wyjaśnienia tego zagadnienia.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika JanK

Czasu nie ma w rzeczywistości

Czasu nie ma w rzeczywistości materialnej. Są tylko zmiany. Czas jest wytworzony przez pamięć. W niej zostają ślady zdarzeń. Dla istot żywych to fundamentalna własność. Bez pamięci nie można wykorzystać do przetrwania powtarzalności i przewidywalności zjawisk materialnych. Obiekty materialne bez pamięci nie są w stanie opierać się prawom entropii tak jak robi to materia ożywiona. Świat materii jest jeden, żadna zmiana nie może zostać powtórzona dokładnie po raz drugi, jeśli uwzględni się zmiany w otoczeniu. Nie ma żadnych alternatywnych zjawisk, żadnych pętli itp.

Portret użytkownika Piotrek

Czas jest ! Tylko to co

Czas jest ! Tylko to co dzisiaj JEST było już miliony razy wcześniej bardzo dawno temu prawie identyczne i będzie w przyszłości miliony razy o określonych prawie identycznych periodach (pulsacjach) czasowych itd.....

Portret użytkownika Piotrek

Czas jest ! Tylko to co

Czas jest ! Tylko to co dzisiaj JEST było już miliony razy wcześniej bardzo dawno temu prawie identyczne i będzie w przyszłości miliony razy o określonych prawie identycznych periodach (pulsacjach) czasowych itd.....

Portret użytkownika Los Anonimos

Odpowiedź: Tak może. Z

Odpowiedź: Tak może. Z poziomu obserwatora:

Jeżeli narysujesz np kulkę z punktu a do punktu b, a następnie do punktu c (taki schemat ze strzałkami) to zaobserwujesz wszystkie czasy skąd i dokąd zmierza kulka.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj