Czy roboty zgotują nam apokalipsę ?

Kategorie: 

Źródło: Boston Dynamics

Pierwsze roboty wydawały się mocno ograniczone, wolne i praktycznie bezużyteczne. Po latach sytuacja uległa wyraźnej zmianie - dzisiejsze maszyny potrafią bez większych problemów przemieszczać się po nierównym podłożu i wykonywać różne manewry. Teraz są szybkie, sprawne i mogą korzystać z różnych narzędzi, w tym także z broni palnej.

 

Prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym, czyli takim, który swoim wyglądem przypomina człowieka, jest Atlas. Maszyna ta zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo mogła przypominać ożywioną kupę złomu, lecz obecnie wygląda bardzo futurystycznie i już sam wizerunek pokazuje stopień zaawansowania.

 

Oczywiście wygląd to nie wszystko. Atlas potrafi wykonać wiele czynności i jest przede wszystkim bardzo zwinny. Boston Dynamics, firma rozwijająca humanoida przedstawiła niedawno krótki filmik, na którym Atlas wykonuje salto do tyłu. To nieprawdopodobne osiągnięcie jak na maszynę.

Zdaniem Elona Muska, znanego przedsiębiorcę oraz właściciela takich firm jak Tesla, SpaceX czy PayPal, robot Atlas jest zaawansowany ale to jeszcze nic w porównaniu do tego, co będzie potrafił za kilka lat. Jego zdaniem maszyna stanie się w przyszłości tak szybka, że nasze oczy nie będą w stanie jej dostrzec.

 

Wyobraźmy sobie takiego superszybkiego robota, który otrzymuje broń i wchodzi w skład armii. Na dzień dzisiejszy taki scenariusz wciąż wydaje się mało prawdopodobny, ale to zmieni się gdy tylko zobaczymy kolejne niesamowite postępy robota Atlas. Science fiction wkrótce stanie się rzeczywistością.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj