Czy rośliny są inteligentne?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W świecie nauki pojawia się coraz więcej dowodów na to, że rośliny są zdolne do percepcji i reagowania na swoje otoczenie w zaskakująco skomplikowany sposób. Nowa dziedzina neurobiologii roślin bada, jak rośliny postrzegają i dostosowują się do środowiska. Pomimo krytyki sceptyków, którzy argumentują, że zdolność roślin do adaptacji nie jest równoznaczna z poznaniem i świadomością, naukowcy kontynuują badania nad tą fascynującą tematyką.

 

Rośliny, choć nie śpią w ludzkim rozumieniu, mają swój własny rytm dobowy, różniący dzień od nocy. Zaobserwowano, że rośliny „budzą się” razem ze słońcem, co zostało zarejestrowane przez radiometr termiczny ekosystemu NASA Spaceborne Thermal Radiometer na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

 

Projekt ECOSTRESS z 2019 roku dostarczył zdjęć i danych z regionu Lake Superior w Stanach Zjednoczonych, pokazując, że rośliny blisko brzegu wody budzą się wcześniej niż te położone dalej. To odkrycie prowadzi do pytania: czy jest możliwe „uśpienie” roślin?

 

Botanik Stefano Mancuso z Międzynarodowego Laboratorium Neurobiologii Roślin bada właśnie tę możliwość. Jego fascynacja rozpoczęła się od obserwacji korzenia rośliny omijającego przeszkodę bez fizycznego kontaktu, co sugeruje zdolność do percepcji i adaptacji.

 

Ruch roślin, choć często niewidoczny dla ludzkiego oka, jest znacznie częstszy niż się wydaje. Seria Green Planet Davida Attenborough rzuca światło na ukryte zachowania roślin, ujawniając ich strategie przetrwania.

 

Mancuso bada możliwość istnienia świadomości roślin, choć koncepcja ta pozostaje kontrowersyjna i trudna do udowodnienia. Proponuje on postrzeganie świadomości jako cechy biologicznej, obecnej we wszystkich organizmach poza stanami głębokiego snu i znieczulenia.

 

Neurobiologia roślin jest dziedziną wciąż ewoluującą, odkrywającą nowe aspekty inteligencji i świadomości roślin. Mimo trwającej debaty, jedno jest pewne: rośliny są o wiele bardziej złożone i fascynujące, niż moglibyśmy przypuszczać.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj