Czy to starożytne drzewo czy unikalne dzieło przyrody?

Kategorie: 

Źródło: Domena Publiczna

Diabelska Wieża to miejsce znajdujące się w stanie Wyoming w USA. Tajemnicza skała przypominająca pień drzewa, wyraźnie wyróżnia się na tle krajobrazu. Formacja składa się z gładkich sześciokątnych filarów, które ściśle przylegają do siebie, tworząc gigantyczną strukturę skalną. Czy ta kolosalna skała to kawałek gigantycznego drewna, zachowanego przez ponad 200 milionów lat?

Wielu ludzi zadawało sobie to pytanie. W czasach prehistorycznych na Ziemi rosły drzewa dochodzące do 200 metrów i średnicy  30-35 metrów, ale dziś nie spotyka się tak ogromnych roślin. Naukowcy zdecydowanie zaprzeczają jakoby Diabelska Wieża była reliktem zapomnianej ery Ziemi. Przyznają oni jednak, że obiekt ten istnieje od kilkudziesięciu milionów lat.

Jedna z legend otaczających Diabelską Wieżę głosi, że w miejscu tym mieszka zły duch, który nienawidzi ludzkości i pragnie wymazać ją z powierzchni Ziemi. Kiedy duch jest zły, bije w bęben i następuje burza. Inna legenda mówi, że ten dziwny obiekt uformowało siedem sióstr, które szukając ratunku przed ogromnym niedźwiedziem grizzly, wskoczyły na kamień i zaczęły modlić się do Wszechmogącego. 

 

Pan wysłuchał ich modlitw i sprawił, że głaz zaczął rosnąć, stając się górą. Grizzly próbował dostać się do dziewcząt, ale nie był w stanie ich dosięgnąć. Mówi się, że ślady jego pazurów pozostają na powierzchni skały, pozostawiając bruzdy rozciągające się po całej górze. W rezultacie siostry zostały uratowane, ale nie wróciły do domu, ponieważ Bóg zamienił je w gwiazdy, które teraz świecą z nieba.

Póki co nauka obstaje przy założeniu, że jest to skała pochodzenia wulkanicznego. Naukowcy są zdania, iż jest to tak zwana intruzja wulkaniczna. Mówi się tak o ciele skalnym powstałym z zastygłej magmy, która wdarła się pomiędzy starsze utwory skalne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj