Czy starożytni Chińczycy odkryli tajemnicę aluminium 1500 lat przed resztą świata?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Odkrycie aluminiowego pasa z Nanjing w grobowcu chińskiego generała z III wieku, Zhou Chu, rzuciło nowe światło na historię technologii i postawiło pod znakiem zapytania dotychczasową wiedzę na temat starożytnych cywilizacji.

 

Pas, wykonany w znacznej części z aluminium, stanowi zagadkę, ponieważ szeroko uważa się, że czyste aluminium zostało wyizolowane po raz pierwszy dopiero w XIX wieku przez duńskiego chemika Hansa Christiana Ørsteda w 1825 roku. Analiza spektroskopowa pasu wykazała, że składa się on z 10% miedzi, 5% manganu oraz 85% aluminium, co jest niezwykłe, biorąc pod uwagę, że produkcja aluminium na dużą skalę stała się możliwa dopiero dzięki procesowi elektrolitycznemu, rozwiniętemu w późniejszym okresie

 

Wśród teorii próbujących wyjaśnić to zjawisko znajduje się hipoteza, że starożytni Chińczycy mogli przypadkowo odkryć metodę wytwarzania aluminium z jego rud, wykorzystując wysokotemperaturowe piece, które były dostępne w tamtych czasach. Inną teorią jest to, że mogli oni znaleźć naturalnie występujące ziarna czystego aluminium w prowincji Guizhou i użyć ich do stworzenia pasu.

 

Dodatkowo, badania przeprowadzone w latach 1958-1959 przez Uniwersytet Qinghua potwierdziły, że głównym metalem w stopie był aluminium, choć niektóre fragmenty były wykonane z stopu srebra. W ciągu kolejnych dekad pojawiały się różne teorie próbujące zmienić wczesną narrację, włączając w to hipotezy, że fragmenty aluminiowego pasu mogły zostać przypadkowo zostawione przez potencjalnych rabusiów grobowców przed odkryciem archeologicznym.

 

Pomimo różnorodnych teorii i spekulacji, zagadka pasu z Nanjing pozostaje nierozwiązana. Niektórzy sugerują, że może to być dowód na odwiedziny starożytnych kosmitów, jak sugeruje Erich von Däniken, podczas gdy inni wierzą w możliwość istnienia utraconych technologii starożytnych cywilizacji. Jest to przykład tzw. OOPArta (ang. Out of Place Artifact), czyli artefaktu niepasującego do znanej linii czasowej historycznej lub technologicznej.

 

Ten fascynujący artefakt pozostaje jednym z wielu tajemniczych obiektów, które wywołują pytania o zaawansowaną wiedzę i technologie starożytnych cywilizacji, wykraczającą poza to, co uznaje się za możliwe w świetle obecnej wiedzy historycznej i archeologicznej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj