Czy sztuczna inteligencja może się stać nieśmiertelnym dyktatorem?

Kategorie: 

Źródło: Internet

W ostatnich latach wiele mówi się o zagrożeniach wynikających z prac nad sztuczną inteligencją. Powszechnie uważa się, że jeśli SI osiągnie odpowiedni poziom rozwoju i przewyższy ludzi intelektualnie, nasza rola na tym świecie stanie się drugorzędna. W najgorszym przypadku ludzkość może zostać uznana jako niepotrzebna lub nawet niebezpieczna dla istnienia sztucznej inteligencji, a wtedy część ludzi zostanie wyeliminowana. Zdaniem Elona Muska, taka superinteligencja może zapoczątkować istnienie nieśmiertelnego dyktatora.

 

W nowym filmie dokumentalnym pt.: „Czy ufasz temu komputerowi?”, popularny miliarder i wizjoner powiedział, że ludzcy dyktatorzy mimo wszystko są śmiertelni, lecz „nieśmiertelny dyktator” mógłby rządzić wiecznie i nigdy byśmy nie odzyskali wolności.

Zdaniem Elona Muska, gdy SI stanie się bardziej inteligentna i mądrzejsza od ludzi, możemy utracić nad nią kontrolę i nie będziemy w stanie jej powstrzymać przed realizacją wyznaczonych przez nią celów. Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz, w którym superinteligencja uznaje ludzi za zagrożenie dla swojego istnienia lub po prostu jako przeszkodę i posiada do swojej dyspozycji własną armię robotów.

„Sztuczna inteligencja nie musi być zła, aby zechciała zniszczyć ludzkość - jeśli SI ma cel, a ludzie staną na jej drodze, ona z pewnością zniszczy ją i nawet nie pomyśli o tym. To tak jakbyśmy budowali ulicę a na jej drodze pojawiłoby się mrowisko – to nie jest tak, że nienawidzimy mrówki, tylko po prostu budujemy ulicę” - powiedział Elon Musk.

Wizja Muska wydaje się nieprawdopodobna. Jednak musimy zrozumieć, że sztuczna inteligencja nie posługuje się emocjami. Jeśli wgra się jej jakieś polecenie, lub jeśli sama postawi przed sobą jakieś zadanie to będzie skupiała się przede wszystkim na jego wykonaniu.

Oczywiście jeśli SI uzna, że człowiek jest jej potrzebny np. do przetrwania to nie zostanie zniszczony. Ostatecznie gdy superinteligencja stanie się w pełni samowystarczalna to albo wyeliminuje ludzkość, albo zafunduje nam totalną robotyczną dyktaturę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Sztuczna inteligencja, tj.

Sztuczna inteligencja, tj. program cyfrowy, musiałaby się sama rozwijać, by nadążać za zmianami w czasie. 

W praktyce gdy ludzie przestają wyposażać jakiś program w nowości, umiera on śmiercią naturalną. Przykładów jest wiele.

Portret użytkownika skynet-owi mówimy stanowcze NIE

Skutki mogą być opłakane

Skutki mogą być opłakane jeśliby "sztuczna inteligencja" była jedynie rozbudowanym programem komputerowym ale nie należy tworzyć takiego uproszczenia . Moim zdaniem o sztucznej inteligencji można mówić dopiero wtedy gdy zbudowany "sztuczny mózg" uzyska samoświadomość (!) a wtedy niczym nie będzie się różnił od biologicznego odpowiednika a wyposażony weń android (zdolny odczuwać psychicznie i fizycznie to co my) będzie mógł zostać posłanym "do szkoły" na wychowanie by przyswoić sobie wszystkie te cnoty ,którymi szczycą się ludzie . Wtedy i tylko wtedy stanie się nam równy i do tego należy dążyć (!) a NIE do tworzenia rozbudowanych systemów komputerowych i powierzania im zadań od których zależeć mogą ludzkie losy !

Portret użytkownika Joker

Tak pójdzie do szkoły a tam

Tak Smile pójdzie do szkoły Smile a tam strajk Smile po za tym myślę że taki android czy co tam innego, wszystko czego my się uczymy przez lata miałby ściągnięte na dysk w parę sekund. Po za tym po co ma ściągać gdy dostęp do informacji jest cały czas. Wystarczy w danej chwili wyszukać temat który nas interesuje. Ciekawe bo na pewno będzie te czasy nadejdą, pytanie tylko kiedy. Chciałbym to zobaczyć tzn nie zagładę ludzkości. Zobaczyć jak razem rozwijamy się w coraz to szybszym tempie i moze kiedyś dzięki temu będą trochę bardziej możliwe wycieczki na inne planety. Podroże do innych galaktyk. Wycieczka islamistów na Wenus Smile w jedną stronę co się później okaże Smile

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Hostus

No właśnie o to chodzi, że

No właśnie o to chodzi, że może sama nauczyć się włączać magnetofon. Algorytmy ewolucyjne, sieci nauralne, kwanty. Malutko nas dzieli od światełka świadomości maszyn, gdyż naukowcy bardzo tego chcą, a nie pojmują dla czego komputery D-Wawe samowolnie wykonują niezaprogramowane obliczenia... Smile Będzie cudnie. 

Skomentuj