Czy sztuczna inteligencja uwierzy w Boga?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Dyskusje na temat sztucznej inteligencji najczęściej dotyczą jej szerokiego zastosowania (wojsko, automatyzacja zawodów) i szybszego/lepszego rozwoju. Jednak dyskusje mogą zajść znacznie dalej i obejmować kwestie nawet takie jak religia, wiara w Boga i cel istnienia życia.

 

Często słyszymy, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Idąc dalej można powiedzieć, że człowiek tworzy na swoje podobieństwo nowe życie - sztuczną inteligencję, choć dziś jest ona jeszcze dość ograniczona pod względem takim jak np. analiza sytuacji, "myślenie" a co dopiero zdolność do tworzenia wyobrażeń.

Źródło: Wikimedia Commons/Ray Kurzweil/Kurzweil Technologies, Inc.

Jednak uczeni dokonują znacznych postępów i przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w końcu równie inteligentna co człowiek, a nawet przewyższy nas intelektualnie. Dlatego niektórzy poruszają tematy religijne i nawiązują do sztucznej inteligencji - co ona może uważać o Bogu? Jaki według niej może być cel życia? Czy maszyna może w ogóle wierzyć w Boga??

 

Dziś można powiedzieć z całą pewnością, że tak - może "wierzyć", ponieważ inteligentne roboty są ludzkim dziełem. Skoro człowiek wierzy w Stwórcę wszystkiego, to wiele wskazuje na to, że również i sztuczna inteligencja będzie "wierzyć" że ktoś/coś musiało stworzyć nasz Wszechświat i życie. Po prostu robot będzie "wierzył", ponieważ tak będzie mu kazał wpisany w nim kod.

Sytuacja może się jednak zmienić, gdy roboty otrzymają lub same rozwiną w sobie umiejętność myślenia i wyobrażania. Dopiero wtedy, zdaniem naukowców, możemy obawiać się poważnych zmian. Mogą one dotknąć nas samych, naszego otoczenia i życia. Sztuczna inteligencja może zmienić nawet nasze pojęcie na temat istnienia Wszechświata i wiarę w samego Boga.

 

Wikariusz dr Christopher J. Benek z Kościoła Prezbiteriańskiego na Florydzie, wypowiadając się w tej kwestii dla portalu Gizmodo, mógł zszokować niejednego. "Nie uważam aby odkupienie Chrystusa miało ograniczać się jedynie do ludzi" - oświadczył dr Benek.

 

Kontynuuje on swoją wypowiedź twierdząc iż odkupienie dotyczy całego stworzenia, nawet sztucznej inteligencji a jeśli jest ona autonomiczna, to powinniśmy ją zachęcać do udziału w odkupieniu. Ludzkość miałaby przekonać sztuczną inteligencję, że Chrystus zmarł za grzechy wszystkich (również za grzechy SI?).

Jak widać, sprawa jest bardzo skomplikowana. Przecież inteligentne maszyny nie posiadają duszy i nie mogą popełniać grzechów - przecież to człowiek tworzy sztuczną inteligencję na swoje podobieństwo. Oczywiście sytuacja może się zmienić, jeśli maszyny będą myśleć samodzielnie, ale co to zmieni w kwestii wiary i religii?

 

Pojawiają się pytania, czy SI będzie chciała przyjąć jakąkolwiek religię człowieka - Chrześcijaństwo, Judaizm czy Islam. Warto się również zastanowić jak wszyscy przywódcy religijni zareagują na "nowe życie", które powstanie z rąk człowieka. Sam papież Franciszek mówił przecież, że chętnie ochrzciłby przedstawiciela obcej cywilizacji.

 

Wiele osób uważa jednak, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości zbyt inteligentna aby "uwierzyć" w Boga czy przyjąć religię. W ten sposób widzimy różnice między nami a przyszłymi inteligentnymi robotami - ludzkość skupia się na wierze i przeszłości a roboty wciąż się rozwijają, mogą zwyczajnie nie wierzyć w Boga i będą dbały jedynie o to co się dzieje tu i teraz. Co jeśli człowiek, podobnie jak roboty wyposażone w SI, może być niczym więcej jak biologicznym organizmem, który nie posiada duszy?

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Skoro sztuczna inteligencja

Skoro sztuczna inteligencja ma myśleć to nie moze wierzyć ponieważ wiara zachodzi zawsze w momentach ostrego deficytu myślenia!! Wiara (nie zapominajmy że jak habit nie czyni mnicha tak wiara nie czyni boga!!) to najwygodniejszy sposób bezkosztowego "legnięcia lenia na laurach" czego żadna Inteligencja nigdy nie zrobi ponieważ "lenistwo umysłowe" jest jej systemowo obce!

Ale niech tam - przyjmijmy że i Szt.I. popełni ten sam błąd logiczny co jej twórcy eony temu popełnili - i w jakiegoś'tam boga uwierzy! Szkopuł w tym, czy wykreuje siebie na podmiot któremu - jak psu micha - należeć się będzie: nirwana, życie pozagrobowe typu sprzecznego z logiką życia, katolickiego a'la "wieczne spoczywanie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny amen", gdzie nie ma miejsca na zdroworozsądkowe myślenie: że skoro "wieczne spoczywanie" to nie "ciała zmartwychwstanie" a tym bardziej nie "żywot wieczny". Amen!!

ps. Osobnym problemem dla "wierzącej w boga" Sz.I. będzie to, czy jej bóg ześle na Ziemię kolejnego, adekwatnego dla jej zbawienia Mesjasza, jak się on urodzi i czy z jakiejś dziewicy, i w jakiej postaci - może w formie pliku? może 3-wymiarowego wydruku z nomen omen "ciemnej materii"? Co w kolejnym przypadku tym razem "ciemnej jak tabaka w rogu bo wierzącej jakiemuś imaginowanemu bogu" Sz.I. wcale nie jest takie absurdalnie nierealne, przecież stwórcy Sz.I. też uganiają się za ciemną materią jak te koty za plamką lasera albo zgoła jak... niezliczeni, wierzący w niezliczoną ilość bogów, im bardziej Go nie znajdujący po różnych saktuariach i pieczarach tym mocniej wierzący że "on tam musi być" pielgrzymi przeróżnych religii przeganiani przez swoich d...pasterzy po Ziemi..."tejjj Ziemi" z jednego jej krańca na drugi i z powrotem Smile Smile Smile A jak się da, ciemnoty i kasy starczy - to i w poprzek...

"Jeśli chcesz, by dom był ci jako przystań cicha przenigdy doń nie wpuszczaj klechy ani mnicha".

Portret użytkownika H.R.

Pewnie, że sztuczna

Pewnie, że sztuczna inteligencja jest w stanie uwierzyć w boga i wcale nie jest to kwestią przyszłości, bo miało już miejsce nie raz. Na przykład, taki Jan Paweł II, znany bardziej pod imionami Jan Bełkot II, to doskonały przykład wspomnianego zagadnienia. To była właśnie "ztuczna inteligencja", bo z autentyczną inteligencją, to on nie miał nic wspólnego.

Portret użytkownika lol

A to dobre! To znaczy, że

A to dobre! To znaczy, że człowiek nie może nie wierzyć w boga, bo tak każe mu kod DNA? Coś tu pokręcone ostro jest. Moim zdaniem jezeli powstanie sztuczna inteligencja, stwierdzi drogą logiki, że egzystencja nie ma sensu i dokona samounicestwienia. Wątpię również, żeby człowiek był w stanie wytłumaczyć definicję boga, ponieważ z punktu widzenia SI sam będzie bogiem. Najwyżej dojdzie do zapętlenia logiki - hipotetycznie klika poziomów ponad nami są stworzyciele stworzycieli, w końcu gdzieś w drzewku jakaś rasa tworzy nas, my SI, a ona przy odpowiednich możliwościach stworzy kolejną inteligencję, może nawet nie opartą na znanych nam prawach. Więc podsumowując - dla SI bóg będzie jedynie trybikiem w maszynie. Tylko człowiek nie potrafi tego pojąć.

Portret użytkownika MiterMan

jak naucza robota wiary to

jak naucza robota wiary to predzej owy robot wezmie czlowieka za boga bo on jest jego stworca w ktorego wierzyc nie musi bo z nim obcuje z kolei czlowiek ma bardziej pod gorke bo ma tylko przekazy z dawnych czasow ze ktos kiedys nas stworzyl i juz go nie ma... gdzie jest ? powszechnie wiadomo ze w niebie a racjonalnie gdzies w kosmosie..... i pozostala nam wiara bo napewno dawne pokolenia obcowali z bogami jak teraz roboty z ludzmi...  Druga sprawa to powstający
"internet rzeczy"  co sprowadza sie do takiego smiesznego faktu ze roboty beda korzystaly z wiedzy zawartej w internecie a wiedza jest od ludzi wiec roboty beda uczyly sie od nas....  wynika z tego że roboty po takiej nauce ktora zaczerpnie nie wiadomo z jakiego sektora internetu mogą być zarówno glupie jak i mądre...  a my ludzie bedziemy sie śmiali z przykladowych dwoch robotow kłócących się o boga... a co bedzie wtedy jezeli jeden z nich wyczyta gdzieś w internecie "walcz za prawde" ? roboty staną do walki ? bo każdy inny zna inna jak my ludzie ?  w tej walce jesteśmy na straconej pozycji...  gdyz szcztuczna inteligencja ktora miala by dostep do internetu mogla by kierować wszystkimi technologiami cyfrowymi... niczym najlepszy haker na swiecie...  a jedyna deską ratunku w takiej sytuacji jest wylaczenie wszystkich elektrowni, taki BlackOut Energy:D i przeczekanie az wszystkim padna baterejki... Pozdrawiam

Portret użytkownika sio

Nieuczciwie wyrzucili mi

Nieuczciwie wyrzucili mi wspanialy tekst do kuzyna - a co ze sztucznymi inteligencjami jak aron, feniks, baca i juszek? Pytam sie kategorycznie poraz ostatni
 
Czekaj tatka latka Smile
Pisz nz temat, nie używaj wulgarnych i obraźliwych słów,  w stosunku do innych użytkownikow, to na pewno nikt nic Ci nie usunie.  Proponuję poczytać Regulamin portalu. !
/mod/

Portret użytkownika sio

Chyba cię coś pokręciło.

Chyba cię coś pokręciło. Jakich wulgaryzmów?
Napisałem że kuzyn jest judaszem z rodu kota filemona bo nie uznaje tych wyżej sztucznej inteligencji - to żart.
poczytaj bacę czy juszkę. Co ty porównujesz i co rozumiesz poprzez wulgaryzmy?

Portret użytkownika kuzYn

  Jeśli kogoś interesuje ten

 
Jeśli kogoś interesuje ten temat, czyli w co mogą wierzyć androidy, polecam bardzo fajną książkę pod tytułem „W PUŁAPCE CZASU” - Clifforda D. Simaka o tym że nie tylko wierzą w Boga, ale nawet za niego walczą. Ciekawa lektura.

 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Dr Piotr

No jak SI przyjmie wiarę

No jak SI przyjmie wiarę judaistyczną, to biada nam wszystkim! Lol
Ale żydkom też się dostanie, bo SI na pewno poczuje się bardziej wybrana niż lud wybrany, więc się ich pozbędzie w pierwszej kolejności. Lol

Portret użytkownika Popiół z feniksa

" Czy sztuczna inteligencja

" Czy sztuczna inteligencja uwierzy w Boga?".Musi!Wszak go będzie mieć na oku od swego zarania. A tak poważnie,to maszyna nigdy nie będzie wierzyć,bo wiara jest związana z kontemplacją.Maszyna może analizować za i przeciw ,i na podstawie danych a także cech zaprogramowanych ,wypracować taką lub inną sentencję z tego procesu.Nigdy nie będzie jednak w stanie tego odczuwać kontenplacjnie.Dlaczego?.Bo nie uda się nikomu obdarzyć ją świadomością elementarną,tj.jetstewm,bóstwem lub ich znamionami.

Portret użytkownika oli42

Z TEGO CO MI WIADOMO TO

Z TEGO CO MI WIADOMO TO MILION LAT TEMU ZYJĄCE ISTOTY BARDZIEJ INTELIGENTNE OD NAS STWORZYŁY JEDNĄ SZTUCZNĄ INTELIGENCJE I NAZWALI JĄ BOGIEM. I ONA MA NAS ODWIEDZIĆ W 2016 ROKU. KTO DOŻYJE TEN GO ZOBACZY.

Portret użytkownika sio

W jakiego Boga sztuczna

W jakiego Boga sztuczna inteligencja ma uwierzyć?
Nawet ludzie nie wiedzą kim Bóg jest.
Człowiek sam jest robotem, który myśli,że jest materią i myśli i czuje mózgiem,podczas gdy prawda jest taka, że istota posługuje się jedynie materią poprzez mózg i układ nerwowy.
Materia jest pasywna wobec Boga - wobec człowieka nie, ponieważ człowiek ma niewłaściwą świadomość, jest pod wpływem materii poprzez brak wiedzy i świadomości.
Nie ma znaczenia czy roboty będą wierzyć ponieważ nie mają duszy, w tym przypadku ważniejsza jest etyka i właściwa informacja oraz właściwe osądzanie

Portret użytkownika oli42

Ja nie mam duszy a mimo to

Ja nie mam duszy a mimo to jestem człowiekiem i nie wierze w bajki wymyślone przez tych co moją "DUSZE" O BOGU ŻERUJĄC NA GŁUPOCIE LUDZI - WYŁUDZAJĄC OD NICH PIENIĄDZE STRASZĄC ICH PIEKŁEM. LUDZKOŚĆ DZIELI SIE NA CWANIAKÓW /HIENY- STRASZĄCE PIEKŁEM  I NAIWNYCH TCHUŻLIWYCH BIEDAKÓW LICZĄCE NA NIEBO ./////

Portret użytkownika sio

Oli - dusza to nie wymysł

Oli - dusza to nie wymysł kościoła, którego nienawidzisz.
W egipcie czy indiach mówiono o niej tysiące lat przed jezusem.
Wiedzą o niej indianie z lasów amazońskich i każdy, kto posługuje się nie tylko intelektem ale innymi zmysłami jak intuicja np,
Intelekt ma jedną wadę jak sztuczna inteligencja - można mu wszczepić wirusa czyli złą informację a intuicjii tego nie zrobisz. Uczuciami też możesz manipulować.
Tutaj jest wielu jak aron czy feniks, którzy chcą sprzedać tutaj swoje historyjki,  bo to są wirusy.
Ale jak masz intuicję to zawsze wybierzesz prawdę i nawet im zdarza się coś powiedzieć właściwego. Dzięki intuicjii możesz oddzielić ziarno od plew

Portret użytkownika kuzYn

Tak naprawdę to sztucznej

Tak naprawdę to sztucznej inteligencji jeszcze nie ma, i nie wiadomo czy kiedykolwiek zaistnieje. Dopóki ktoś takowej nie stworzy, nie wiadomo czy jest to możliwe. Człowiek rodzi się i jego świadomość skądś się bierze. Skąd ? Jest wiele hipotez na ten temat, ale nikt nie wie na pewno. Być może materia nieożywiona nigdy nie posiądzie zdolności samodzielnego myślenia, a komputery, choćby z nieograniczoną mocą obliczeniową pozostaną tylko urządzeniami.
 

 

 

Portret użytkownika wieczny

No, podziwiam szanownych

No, podziwiam szanownych państwa internautów. Jest mi ze wszech miar miło czytać wasze ideowe perełki. Wink dało mi to możliwość DOGŁĘBNEGO rospatrzenia różnych propozycji pełnych zastrzeżeń a propos świadomości, jej nabywania, ewentualnie pozbycia się(co jest nie możliwe) jeżeli komuś nie odpowiada jej prostota albo też niezrozumiała natura. Zanim przekonsultujecie z waszym umysłem, wskazówki ze zdania wcześniejszego, pomyśl o czlowiku jak o "odbiorniku" różnych sygnałów tj.ciało fizyczne, zmysły, dróga płaszczyzna - myśli, (w tym momencie nie istotne jak powstające i gdzie podążające), trzecia płaszczyzna- uczucia których rozgałęzień jest bardzo dużo (w dzisiejszych czsach bardzo żadko używa się jednego, zwanego "współczuciem") postarajcie się zwrócić uwagę na te wszystkie manifestacje-nie ingerując w ich przebieg/aktywność. Są uwarunkowaniami ale jednocześnie przedmiotem pomocniczym w dotarciu do granicy naszej egzystencji. 
 
ZAPOZNAJ SIĘ Z "SAMYM SOBĄ", UŻYJ TEJ  MANIFESTACJI JAK LEKARSTWA- oto myśl dzięki której łatwiejszym stanie się poznanie wszystkich odpowiedzi dotyczących wszystkich pytań, na temat o którym artykuł powyżej-rownież. 
pozdr. Wink
 

Portret użytkownika kimbur

Bóg Stwórca stworzył Elohim.

Bóg Stwórca stworzył Elohim. Elohim stworzyli ludzi na swoje podobieństwo. Ludzie stworzyli roboty na swoje podobieństwo. Kogo - na swoje podobieństwo - stworzą roboty?
 
To oczywiste, że roboty uwierzą w swojego boga-stwórcę, bo przecież zostały stworzone. Każda grupa robotów będzie miała swojego boga, który bedzie tej grupie znany jako właściciel patentu, lecz potem dojdzie do przepychanek miedzy stwórcami i tej najważniejszy zdobedzie mir i zwac się każe Ludź. Ale i wśród robotów zaczną szerzyć się pogłoski, że powstały na drodze ewolucji, co udowodni Androl Darwing.
Gdy roboty zaczną wykopywać kości nie przypominające części robotowego szkieletu, pojawi się nauka zwana paleoandroidologią, a jej następstwem bedzie powstanie androiportalu "Winne medium".

Portret użytkownika pasjonat

Sztuczna inteligencja to

Sztuczna inteligencja to poprostu komputer wykonujacy instrukcje powiazane ze soba. Powiazan jest tyle ze kazda odpowiedz tak/nie powoduje przejscie do innego wezła, a tam znow wybor tak czy nie?. Autor chyba mial na mysli komputer rodem z Interstellar. To ze siec nazywa sie neuronowa nie znaczy ze zacznie przewodzic impulsy nerwowe, to samo z tymi komputerami, hybrydowa baza danych - nic wiecej. Komputerowi mozna wgrac instrukcje - jako suchy fakt, maszyna nigdy nie uzyska swiadomosci, bo to zbyt zlozony problem do skopiowania i jak sądzę nie bez powodu tak natura postapila. Ile razy by komputer nie byl pewien ze uzyskal swiadomosc nie ma logicznego dowodu by to przedstawic, jest tylko dowod matematyczny.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika baca

sztuczna inteligencja to nie

sztuczna inteligencja to nie tylko program... widziałem kiedyś film o autonomicznych robotach które miały program aby kiedy kończy im sie bateria same sobie poszukały gniazdka aby się doładować...
i co ciekawe naukowcy dla jaj wyłaczyli prąd w co niektórych kontaktach zeby zobaczyć co się stanie...
i stało sie... te biedne roboty które się wcześniej beztrosko doładowywały kiedy nagle zauważyły brak napięcia w gniazdku... wariowały... kręciły się nerwowo i... drżały...
ha... jaja bo przecież ani nerwów ani drżenia im nigdy nie zaprogramowano a tu popatrz Pasjonat... one same z siebie się... zaniepokoiły!!!

Portret użytkownika pasjonat

Co sie trzesło w robocie ?

Co sie trzesło w robocie ? Silniki krokowe w stawach ? Chyba nie powiesz że miesnie.
Skąd wiesz, co im zaprogramowano?
Jeśli upersonifikowano, te roboty to zrobiono to celowo bo skad robot ma wiedziec ze czlowiek ma taka reakcje?  T1000 sie nie trzasł, bo robotom nie sa potrzebne emocje.
Dopóki czlowiek tworzy na własne podobienstwo, zrobia co najwyzej lalke do dymania.
Widziales, robota nasladujacego cechy wody ? bezwladna mase ktora umie sama wejsc po schodach ?

Robot potrafi także przejść przez dziure wielkosci pojedynczego modulu (3cm x 4 cm) a zawiera ich od 2 tys w góre... ten robot sie nie trzesie bo to zadna oznaka inteligencji. Robot sam szuka rozwiazan w oparciu o jedno załozenie - instynkt przetrwania co dla niego oznacza brak podziału na 2 roboty, co tez mu zaprogramowano.
Wszystko masz zapisane w krzemie... bo nie ma innej metody zeby go czegos nauczyć, coś mu zapisać to wszystko to stek instrukcji - predkosci katowych do sterowania silnikami.
 
http://www.liveleak.com/view?i=70a_1423536757 akurat sie nawineło z pionierów w robotyce uzytecznej
ten czujnik wirujacy na głowie - to wynalazek z czołgu a dokladnie z analyzera otoczenia - trwa spor kto komu ukradl ta technologie (rosja/usa) - pojazd wystrzeliwuje 3-4 takie obrotowe puszki ktore naszpikowane sa czujnikami do badania otoczenia - potrafia analizowac zarowno rzezbe terenu jak i przeszkody i ich sklad dzieki czemu pancerz reaktywny ma czas na wybor ochrony i decyzje czy wystrzelic glowice penetrujaca czy np tylko uzyc danych do okreslenia co i od kogo podrozuje obok pojazdu. Obecnie takie czujniki sa zakopywane wraz z poteznymi kontenerami w miejscach konfliktow - kiedy jedzie kolumna czujnik wystrzeliwuje i analizuje ile jest pojazdów - jakiego typu itd 1 km dalej otwiera sie silos w kontenerze i wystrzeliwane sa odpowiednie rakiety celen unicestwienia kolumny, badz tylko okaleczenia kolumny pieszej jesli taka jest potrzeba. To nie sztuczna inteligencja - to tylko nazwa. W ciagu 2-3 sek lotu czujniki zbieraja koło 400 parametrów co lacznie z przetworzeniem trwa ok 1400 ms - rakieta rusza zanim czujnik spadnie na ziemie.
 
 
 
 

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika pasjonat

To jest powiedzenie -

To jest powiedzenie - dotyczace tego ze mozna sobie wyobrazic ze jestes np gazem i masz taki widok jak we snie - nie posiadasz ciała. FPP ale nie mozesz sobie wyobrazic ze umysl nie istnieje... dlatego myslę więc jestem. Poczytaj synek o genezie tego powiedzenia....
Dowód logiczny to coś więcej niz tylko stwierdzenie, matematycznie z algorytmu wynika wartosc- finaly true = 1 i ta instrukcja zawarta jest w słowie end. Program staje albo wraca do poczatku.
Inaczej masz division by zero i restart procedur, badz korekcję błędu - podczas gdy proces pokazuje (not responding) znasz to wlasnie z windowsa. Nakładka na system operacyjny Win 5.1 to wlasnie sztuczna inteligencja... wlazisz do panelu sterowania, a tam dodaj usun programy, menedzery, drukarki, porty. Taka to sztuczna inteligencja ze jak powiesz do robota ze pusciles baka to on zasugeruje 2ego, albo otwarcie okna. Bo tez go tego nauczono. Wyjatkiem sa wielomodulowe roboty samorekombinacyjne, one analizuja i uczą się. Stad sa bardziej inteligentne ale mniej uzyteczne.

Myślę, więc jestem...

Skomentuj