Czy twórcy Stonehenge znali równanie Pitagorasa?

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Każdy z nas słyszał chyba niegdyś o równaniu Pitagorasa. W zachodnioeuropejskim kręgu kulturowym przypisuje się je żyjącemu w VI wieku p.n.e. greckiemu matematykowi i filozofowi Pitagorasowi. Obecnie uważa się iż odkrycie tej metody zawdzięczamy Babilończykom choć ślady wykorzystywania tego wzoru są odnajdywane również w Chinach i Indiach. Jednak teraz odkryto iż ta geometryczna prawidłowość była wykorzystywana również przy budowie kompleksu Stonehenge.

 

Twierdzenie Pitagorasa zakłada, że jeżeli dany trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości jego przyprostokątnych, jest równa kwadratowi długości jego przeciwprostokątnej. Większość z nas kojarzy to w o wiele prostszej postaci jako wzór a² + b² = c².

Podczas gdy od dawna wiadomym było to iż Pitagoras nie jest twórcą tego równania, a ślady jego użytkowania znajdowano w całym starożytnym świecie, natrafienie na jej użytkowników z ponad 2 tysięcy lat przed narodzinami Pitagorasa i to na Wyspach Brytyjskich, jest sporym zaskoczeniem.

 

To przełomowe odkrycie zostało ujawnione w opublikowanej niedawno książce pt. Megaliths: Studies in Stones stanowiącej pracę zbiorową kilku badaczy, która nie stanowi jednak pracy naukowej a raczej publikację popularnonaukową. W której autorzy opisują historie i kontrowersje związane z poszczególnymi megalitycznymi konstruktami.

Publikacja sugeruje istnienie masywnego trójkąta prostokątnego łączącego Stonehenge z dwoma innymi ważnymi lokacjami w prehistorycznej Brytanii. Warto chyba przypomnieć, że samo Stonehenge powstawało w okolicach 2-3 tysięcy lat p.n.e. Co oznacza że było to prawie 5 tysięcy lat przed pojawieniem się zdjęc satelitarnych, a co dopiero zaawansowanych narzędzi znanych w dzisiejszym przemyśle budowlanym.

Tymczasem okazuje się, że cywilizacja odpowiedzialna za powstanie Stonehenge była w stanie nie tylko stworzyć ten niezwykł megalit, ale nawet zbudować go na planie trójkąta prostokątnego razem z innymi okolicznymi megalitami, stosując przy tym równanie matematyczne które nie powinno być jeszcze znane. Prehistoryczne cywilizacje, po raz kolejny zaskakują nas swoim poziomem rozwoju, choć biorąc pod uwagę inne megalityczne konstrukcje na naszej planecie, trudno chyba odrzucić możliwość, że ich technologia była o wiele bardziej rozwinięta niż zdaje się dzisiejszym ludziom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Adrem

Nie wiem czy znali

Nie wiem czy znali twierdzenie Pitagorasa budowniczowie Stonhenge.

Z pewnością znali je ci, co po IIwś je przebudowali.

Ciekawe dlaczego ?

Coś chcieli zmienić, czy przystosować dla własnych potrzeb ?

Portret użytkownika Hm...

Nie musieli znać go w takiej

Nie musieli znać go w takiej formie. Tylko przedstawia pewną korelację. Wiele osób robi różne rzeczy bez udziału matematyki, a tak naprawdę ona ciągle jest lecz zmienia się techniki i podejście do działań przestrzennych i ich korelacji. Każdy sposób jest dobry jeśli dzięki niemu uzyska się określony wynik.

Portret użytkownika kido

Głupoty gadacie, to wszystko

Głupoty gadacie, to wszystko zbudowali ludzie których jeszcze nie ma jak atlantydzi . Oni dopiero sie pojawia ale bedzie juz mozliwosc cofania sie w czasie , dlatego powstaja budowle poza naszym zasiegiem Blum 3

 

Portret użytkownika hyh

zdecydujcie sie w koncu krazy

zdecydujcie sie w koncu krazy teraz teoria ,ze powstala budowla niedawno , a wczesniej tam bylo pole..

Potem ,ze byla rekonstruowana od 1901 roku do 1953 i przewiezione fragmenty??? poddano kompletnej odnowie..

Teraz ,ze Brytole znali trojkat Pitagorasa... A moze ta budowla jest starsza niz Brytole i Celtowie a zbudowaly ja malpy z Odyseji kosmicznej 2001?

 

Portret użytkownika baca

no cóż w czasach kiedy

no cóż w czasach kiedy wznoszono kamienny krąg nie było na wyspach brytyjskich "starożytnych babilończyków" "starożytnych pitagorasów" i "starożytnych anglików"... połowa wysp brytyjskich i kawałek irlandii była pod panowaniem plemion Lechickich - jak całe wybrzeże euroatlantyckie...

To Lechicka spuścizna a nie czarodzieja Merlina, króla Artura, Robin Hooda i innych postaci z krainy baśni

jedyne co brytole zrobili to wszystko aby zatrzeć Słowiańskie ślady - był np film na jewtubach (którego już nie mogę znaleźć) o zrobieniu falochronu ze starozytnych posągów kamiennych na których bez wyjątku były słowiańskie postacie o naszych rysach twarzy - jest to celowo niszczone aby sfałszowac historię

brytyjska "arystokracja" nie rozumie jak wycisnąć pastę do zębów żeby się nie zabić (ksionrze Karol) więc nie można od niej wymagać aby zrozumiała co to jest trójkąt prostokątny

Skomentuj