Kategorie:
Każdy z nas słyszał chyba niegdyś o równaniu Pitagorasa. W zachodnioeuropejskim kręgu kulturowym przypisuje się je żyjącemu w VI wieku p.n.e. greckiemu matematykowi i filozofowi Pitagorasowi. Obecnie uważa się iż odkrycie tej metody zawdzięczamy Babilończykom choć ślady wykorzystywania tego wzoru są odnajdywane również w Chinach i Indiach. Jednak teraz odkryto iż ta geometryczna prawidłowość była wykorzystywana również przy budowie kompleksu Stonehenge.
Twierdzenie Pitagorasa zakłada, że jeżeli dany trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości jego przyprostokątnych, jest równa kwadratowi długości jego przeciwprostokątnej. Większość z nas kojarzy to w o wiele prostszej postaci jako wzór a² + b² = c².
Podczas gdy od dawna wiadomym było to iż Pitagoras nie jest twórcą tego równania, a ślady jego użytkowania znajdowano w całym starożytnym świecie, natrafienie na jej użytkowników z ponad 2 tysięcy lat przed narodzinami Pitagorasa i to na Wyspach Brytyjskich, jest sporym zaskoczeniem.
To przełomowe odkrycie zostało ujawnione w opublikowanej niedawno książce pt. Megaliths: Studies in Stones stanowiącej pracę zbiorową kilku badaczy, która nie stanowi jednak pracy naukowej a raczej publikację popularnonaukową. W której autorzy opisują historie i kontrowersje związane z poszczególnymi megalitycznymi konstruktami.
Publikacja sugeruje istnienie masywnego trójkąta prostokątnego łączącego Stonehenge z dwoma innymi ważnymi lokacjami w prehistorycznej Brytanii. Warto chyba przypomnieć, że samo Stonehenge powstawało w okolicach 2-3 tysięcy lat p.n.e. Co oznacza że było to prawie 5 tysięcy lat przed pojawieniem się zdjęc satelitarnych, a co dopiero zaawansowanych narzędzi znanych w dzisiejszym przemyśle budowlanym.
Tymczasem okazuje się, że cywilizacja odpowiedzialna za powstanie Stonehenge była w stanie nie tylko stworzyć ten niezwykł megalit, ale nawet zbudować go na planie trójkąta prostokątnego razem z innymi okolicznymi megalitami, stosując przy tym równanie matematyczne które nie powinno być jeszcze znane. Prehistoryczne cywilizacje, po raz kolejny zaskakują nas swoim poziomem rozwoju, choć biorąc pod uwagę inne megalityczne konstrukcje na naszej planecie, trudno chyba odrzucić możliwość, że ich technologia była o wiele bardziej rozwinięta niż zdaje się dzisiejszym ludziom.
Komentarze
Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.
Skomentuj