Czy w Amazonii ukrywa się prehistoryczny potwór?

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Anakondy to węże półwodne, to znaczy żyją na lądzie, ale doskonale pływają w szybkich wodach Amazonki. Od czasu pierwszych wypraw na kontynent amerykański, mówi się o istnieniu wyjątkowej odmiany tego gatunku, o olbrzymic rozmiarach. Gigantyczna anakonda, skrywa się rzekoom w głębokich wodach Amazonki i ujawnia swoje istnienie jedynie okazjonalnie.

Jednak nawet największy potwierdzony gatunek anakondy (anakonda zielona) mierzy od 3-5 metrów długości. Anakondy zielone w niektórych przypadkach mogą ważyć ponad 227 kg. Istnieją niepotwierdzone raporty o osobnikach o długości 7 metrów i siłą rzeczy znacznie większej wadze, jednak nijak ma się to do opowieści o blisko 20 metrowych potworach.

 

Jak dotąd, nie ma żadnego zdjęcia tego niezwykłego stwora. Pierwszy jego opis zawarty w dziełach autorstwa Percy'ego H. Fawcetta, brytyjskiego geografa i badacza Ameryki Południowej z początku XX wieku. Do obserwacji Anakondy Olbrzymiej, miało dojść podczas jego wyprawy z 1907 roku. Mężczyzna udał się wówczas do Boliwii, gdzie rzekomo zabił ogromne stworzenie podobne do węża, które unosiło się w mętnych wodach wokół jego łodzi. Według Fawcetta wąż miał około 19 metrów długości i co najmniej 30 cm średnicy.

 

Naukowcy głównego nurtu zdyskredytowali te obserwacje potraktowali twierdzenia Fawcetta z poliowaniem. Trudno jest się dziwić, biorąc pod uwagę, że poza olbrzymią anakondą, miał on również napotkać psa z dwoma nosami i gigantycznego pająka. Pojawiły się spekulacje, że mogło mu chodzić o psy dwunose andyjskie (które można znaleźć w Boliwii), oraz pająka apazauca, który jest brazylijskim pająkiem wędrownym. Jeśli te dwa stwierdzenia mogą być prawdziwe, to jak odnosi się to do kwestii gigantycznej anakondy?

Rdzenni mieszkańcy Amazonii opowiadają legendy o masywnym yakumame, o długości ponad 30 metrów. Wiele ustnych i pisemnych opowieści z tego regionu, opisuje takie olbrzymie zwierze. Prawdopodobieństwo, że takie stworzenie istniało w pewnym momencie historii, nie jest więc zerowe. Pytanie brzmi raczej, czy dożyło ono aż do XX wieku?

 

Problem z relacjami z pierwszej ręki polega na tym, że nieczęsto są wspierane dowodami. Żadna z gigantycznych anakond, nigdy nie została złapana, ani tym bardziej zmierzona. Możliwym jest więc, że ci, którzy twierdzili, że widzieli te masywne bestie, patrzyli na ponadprzeciętną anakondę i błędnie oceniali jej rozmiar. Potencjalna olbrzymia anakonda, mierzyłaby się z poważnymi problemami. Z biegiem czasu, ssaki i gady stawały się coraz mniejsze, z powodu zmian w składzie atmosfery i temperatury na Ziemi.

 

Możliwe jest, że gigantyczna anakonda, yakumama lub inny podobny duży wąż istniał kiedyś na Ziemi. Wystarczy wspomnieć, że na początku 2000 roku znaleziono dowody na istnienie prehistorycznego węża o długości 15 metrów nazwanego Titanoboa który żył w okresie paleocenu. Osobiste obserwacje i anomalie w odkrywanych rozmiarach anakond, sugerują że te masywne gady mogą czaić się głęboko w brazylijskiej lub boliwijskiej Amazonii. Amazonka pozostaje nie zbadana po dziś dzień, więc nic nie powinno być jeszcze wykluczane.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj