Czy wiara w obcą cywilizację może być uznawana za religię?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Niedawne badania wykazały, że w Stanach Zjednoczonych jest prawie tyle samo osób wierzących w UFO, co ludzi wierzących w Boga. Czy w związku z tym wiarę w obcą cywilizację możemy uznać za nową, odrębną religię?

Profesor Diana Pasulka z Uniwersytetu w Północnej Karolinie opublikowała niedawno książkę pt. American Cosmic, która zagłębia się w podobieństwa między religią i wiarą w UFO. Badaczka zwróciła uwagę, że ponad 60% młodych Amerykanów wierzy w obcą cywilizację, co jest liczbą bardzo zbliżoną do odsetka osób wyznających istnienie Boga. Twierdzenie, że ludzkość nie jest sama we wszechświecie, samo w sobie staje się pewnym rodzajem religii, o czym przekonuje Pasulka:

Religię możemy rozumieć jako rodzaj wiary w nieludzkie i nadprzyrodzone istoty inteligentne, które często zstępują z nieba. Istnieje wiele definicji religii, ale ta jest dość standardowa.

Badaczka zaakcentowała jednak znaczącą różnicę między wiarą w Boga i kultem obcej cywilizacji. Idea, że nie jesteśmy sami we wszechświecie, jest czymś często promowanym przez wybitnych naukowców, co ma bardziej oddziaływać na ludzką wyobraźnię niż oklepane fragmenty Pisma Świętego.

Jest wielu prawdziwych naukowców, którzy są gotowi pójść do telewizji i ogłaszać wszem i wobec, że prędzej czy później znajdziemy ślad obcej cywilizacji i inne zamieszkałe planety. Takie wypowiedzi dają tego typu religijności o wiele mocniejsze podstawy niż w przypadku tradycyjnych religii, które opierają się na wierze w rzeczy niewidzialne i nie do udowodnienia. 

Czy waszym zdaniem wiara w UFO i obcą cywilizację zasługuje na to, by być uznawana za osobną religię, stawianą na równi z wiarą w Boga? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach. 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Gayka

Cóż. Istota wiary polega na

Cóż. Istota wiary polega na tym, że wierzy się w coś, czego się nigdy nie doświadczyło i na co nie ma żadnych dowodów. Wytwór czyjegoś umysłu, wpajany jednostce od dziecka, aż staje się częścią jej świata.

Z UFO jest taki mały problem. Ludziom od dziecka za wszelką cenę wmawia się, że ono nie istnieje. Tymczasem - doświadczyło go zbyt wielu... 

Zatem wiedza o UFO nie spełnia podstawowych kryteriów religii. Religia jest wiarą, nie WIEDZĄ.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj